aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemizin şimdiye kadar tescil edilmiş 4. Patenti olan, “Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak Tasarımı (Versiyon 1)” adlı patent 27.09.2016 tarihinde Mevlüt Beyribey Konukevi’nde düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

Üniversitemiz basın toplantısına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan ve Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Küçük, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş, Araç Rafet Vergili MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Korhan Enez, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Gonca Ece Özcan, Araç Rafet Vergili MYO Öğretim Görevlisi Dr. Osman Çiçek, Tosya Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Mustafa Yıldız, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Onur Hasdedeoğlu  ile ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Basın toplantısında konuşma yapan Rektörümüz Aydın konuşmasına şöyle başladı: “Arkadaşlarımız, değerli basın mensuplarımız öncelikle hoş geldiniz, sağ olun. Bugün güzel bir günü beraber yaşayacağız onun için buradayız. Yeni bir patentimizin bilgilerini sizinle paylaşacağız. Projemizin lideri Orman Fakültemiz Orman Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gonca Ece Özcan ve çalışma arkadaşlarımız, Araç Meslek Yüksek Okulu Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Korhan Enez, Araç Rafet Vergili Meslek Yüksek Okulu Elektrik Elektronik Bölümü Öğretim Görevlisi aynı zamanda Müdür Muavinimiz Osman Çiçek ve o zaman Araç Endüstri Meslek ve Teknik lisesinde görevli olan bu yıl itibari ile Tosya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde görevli olan Öğretmen Mustafa Yıldız arkadaşlarımızın ortak çalışmasının bir neticesidir.”

Patent hakkında basın mensuplarına detaylı bilgi veren Rektör Aydın “Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak başlıklı Patentimiz için çalışma bittikten sonra 2014 yılı Mart ayının 20’sinde müracaat yapılmış ve 2016 yılı Ağustos ayında da tescil edilmiştir. Patenti alınan projeyi kısaca izah edecek olursak; kabuk böceklerinin izlenmesinde ve mücadelesinde feromon destekli tuzaklar kullanılıyor. Yakalandığı tarihi, saati, anlık sıcaklık, nem, rutubeti gibi parametreleri anında kaydediyor. Böyle mikro bir denetleyici ile denetlenmekte, lazer ışınlarıyla kontrol edilmekte ve algılanan bir böcek tuzağa yakalandığı anda meydana getireceği tetikleme ile bütün parametreler depolama biriminde toplanıp kaydedilmektedir. Bütün bu sistemin çalışması için lüzumlu olan enerjinin karşılanması ve sayma sistemi işlemini belirlenen zamanda tam manası ile yapılabilmesi için de Off Grid PV sisteminden faydalanılmıştır.” dedi.

 Artık zamanın bilgi ve teknoloji çağı olduğunu belirten ve Nobel ödüllü bilim adamı Abdus Salam’ın “Osmanlı’yı bilimsiz teknoloji yıktı” sözünü hatırlatan Rektör Aydın, “Teknoloji bilimsiz olmaz zaten teknolojiyi bilimsiz götürürseniz zamanla önü kapanır. Bilgi birikim üretiminde teknoloji önemlidir. Biz hocalarımıza öncelikle huzurunuzda teşekkür ediyoruz, önümüzdeki günlerde inşallah Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza bu üretilen cihazı kullanmayı tavsiye edeceğiz. Çünkü şu anda da başka emsali yok. Yani bu cihazın özelliklerinde başka bir cihaz yok. Takip için Orman ve Su işleri Bakanlığımız da inşallah bundan faydalanacaktır. Pratikte, Teorikte hem sahada hem de bilimde kullanılacak bir çalışmanın eseridir. Bu arada tabii patent alma işlemi sırasında bu çalışma aynı zamanda uluslararası dergilerde de yayınlanmıştır. Şu anda Biotechnology & Biotechnological Equipment ve Current Science’ta toplam iki yayını çıkmıştır patentin.” dedi.

Üniversite olarak dördüncü  pantentimizi tanıttığımızın altını çizen Rektör Aydın, daha evvel Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde geliştirilen makina ve enerji alanında iki patent, Su ürünlerinde hem antimikrobiyal hem de büyümeyi teşvik edici madde üretimi ile alakalı bir patent aldığımızı belirterek, bilimin her sahasında patent sahibi bir üniversite olmayı hedeflediğimizi vurguladı. 

Rektör Aydın, hocalarımızın icra etmiş olduğu bu cihazı Kastamonu Üniversitesi olarak yatırıma sevk edip üretime geçirmek suretiyle kullanıma sunulacağını da söyleyerek, yeni patent tescillerinin de yolda olduğunu müjdeledi. Kastamonulu işadamlarını patentlerimizi üretime geçirme hususunda yatırıma davet eden Rektör Aydın, katılan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Rektör Aydın’ın ardından patent hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Korhan Enez “Günümüzde gelişen teknolojinin bütün bilim dallarında olduğu gibi ormancılığımıza da olumlu yansımaları olmaktadır. Böceklerin yakalanması ve biyolojik gözlem metotlarındaki eksiklikleri gidermek için mevcut feromon destekli tuzak aparatı zararlı böceklerin gün, ay, yıl, saat, anlık sıcaklık ve nem gibi parametreleri de belirleyebilen ve bunları dijital ortama kaydederek saklayan Elektronik Denetleme Birimli Feromon Destekli Tuzak Tasarımı (Versiyon 1) tarafımızca geliştirilmiştir. Geliştirilen aparat belirtilen parametreleri elde edebilmesi için feromon destekli tuzaklara elektronik denetleme birimi eklenmiştir. Bu birim mikro denetleyici tarafından denetlenmekte ve her bir böceğin tuzağa yakalandığı anda oluşturacağı tetikleme ile parametrelere ait veriler bir dijital depolama ortamına kaydedilmektedir. Sistemin çalışması için gerekli olan enerjinin karşılanması için fotovoltaik (güneş enerjisi) sistemden yararlanılmaktadır.” dedi.

Üniversitemiz Orman Fakültesi Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Gonca Ece Özcan, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Korhan Enez, Araç Rafet Vergili MYO Öğretim Görevlisi Dr. Osman Çiçek, Tosya Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmen Mustafa Yıldız tarafından projesi hazırlanan patent kısa bir sunumla basın mensuplarına tanıtıldı.

Basın toplantısı verilen kahvaltının ardından son buldu. 

Son Haberler