Afganistan Büşra İnkişaf Sosyal Hizmetler Derneği Başkanı Hatice Kurşun Gaznevi 05 Ağustos 2016 tarihinde Üniversitemizi ziyaret etti.  

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret eden Gaznevi ziyaret sırasında, Derneğin maksadından  bahsederek, başarılı fakat maddi imkanı olmayan öğrencilere eğitim imkanı sağladıklarını ifade etti.

Ziyaret sırasında, Üniversitemiz ile Afganistan Büşra İnkişaf Sosyal Hizmetler Derneği arasında   Akademik  İşbirliği Protokolü imzalandı.

Kastamonu Üniversitesinde bulunmaktan dolayı çok memnun olduğunu ifade eden Gaznevi şöyle konuştu. “Size çok teşekkür ederim, Afganistan halkı için çok zahmet etmişsiniz, Türk Cumhuriyetine çok minnettarım. Afganistan çocukları için büyük bir sermayedir bu, onlara kapılarınızı açtınız. Geldim, burada Kastamonu Üniversitesini gördüm gerçekten bana çok ümit verdi. Gelecekte inşallah bizim çocuklarımız burada gelip  iyi eğitim alacaklar. Size minnettarım, teşekkür ediyorum. Bugün çok güzel bir gündü. Ben burada çok şeyler öğrendim. Burada saygıyı, sevgiyi gördüm. Allah size uzun ömür versin, bu üniversitenin hizmetlerinden bütün dünya, bütün Müslümanlar faydalansın inşallah”.

Ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektörümüz Aydın şunları ifade etti.  “Biz teşekkür ediyoruz, ayrıca Hatice Gaznevi Hanımefendi Afganistan’ın vakıf başkanı olarak ve Afganistan’ın aydın insanlarından, liderlerinden birisi olarak bizi ziyaret ettiler. Üniversite olarak tabi ki biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz yapacağız da Afganistan’dan gelen gençlerimize. Ve tabi ki teknik olarak da Afganistan’a elimizden gelen bir şey varsa, yardımcı olacağımız bir şey varsa bunları da esirgemeyeceğiz. Şu anda bilhassa spor tesisi kurmalarıyla alakalı  bazı teknik ayrıntıları da zaten yapmaya çalışıyoruz. Bunların dışında eğitimde ve diğer hususlar da bundan sonrada inşallah beraber planlayacağımız hizmetleri beraberce yürüteceğiz. Biz kardeşlerimize hizmet etmekten memnunuz. Gurur duyuyoruz. Hizmet etmeye de inşallah devam edeceğiz. Afganistanımızın da bir an evvel işgalden kurtulması ve yeni nesillerin inşallah istikballeriyle, kendi vatanlarında yaşaması en büyük arzumuzdur. Bu mana da Hatice Gaznevi hanımefendiye de hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Kendileri sağolsunlar karşılıksız hizmet veriyorlar. Bu hizmetlerini de Allah daim etsin. Hep beraber inşallah yeni hizmetler getirilir. Üniversitemize şeref verdiler. Kastamonu Üniversitesi onların da üniversitesidir. Kastamonu onların da evidir. Bundan sonra inşallah beraber çalışmaları yürütürüz”.

Ziyaret şeref defterinin imzalanması ve hediye takdiminin ardından son buldu.