Kastamonu Üniversitesi ve Taraz Devlet Üniversitesi (Kazakistan) arasında karşılıklı işbirliği anlaşması çerçevesinde 1 Haziran 2016 Tarihinde Taraz Devlet Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi İlmi Araştırmalar Merkezi, Taraz Devlet Üniversitesi’nin kampüs alanı içinde açıldı.

Merkez’in Açılış Törenine Taraz Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmetgali Sarybekov, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhsin Halis, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş ve Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Küçük katıldı.

Açılış Töreninde konuşan Taraz Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmetgali Sarybekov, Kastamonu Üniversitesi ile Taraz Devlet Üniversitesi arasında 2014 yılının Ocak ayında işbirliği anlaşmasının imzalanmasından bu yana önemli işlere imza atıldığını belirterek, açılışı yapılan İlmi Araştırmalar Merkezi’nin de iki üniversite arasında gelişen ilişkilerin en güzel örneği olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının başında Taraz Devlet Üniversitesi ile Kastamonu Üniversitesi arasında gelişen ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Aydın, geçtiğimiz iki yıl içinde akademik hareketlilik programları çerçevesinde pek çok iş yapıldığını kaydetti. Rektörümüz Aydın, iki üniversite arasındaki dostluğun parlayan bir sembolü olarak ortaya çıkan İlmi Araştırmalar Merkezi’nin Taraz’da Türk dilini, edebiyatını, kültürünü ve sanatını tanıtmak ve yaymanın yanı sıra ortak araştırma projelerinin uygulanması için büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi.

Açılış konuşmalarının ardından Taraz Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmetgali Sarybekov ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, karşılıklı hediye takdiminde bulundular. Rektör Aydın ayrıca Ahıska Türkleri Derneği Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’a da hediye takdiminde bulundu.

Açılış Töreni, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.