aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Kastamonu Üniversitesi, Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi, Türk Dünyası Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü ortaklığıyla Kırgızistan’ın Celalabad şehrinde düzenlenen “Türk Dünyasında İlmi Araştırmalar Sempozyumu” 29 Mayıs 2016 Tarihinde Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapılan açılış oturumu ile başladı.


Sempozyum Açılışına İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdilbaet Mamasıdıkov, Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kanıbek İsakov, Celalabad İli Vali Yardımcısı Akmatov Mamasalı Takabaeviçi, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan ve Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sula, Kastamonu Üniversitesi Fakülte Dekanları, İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi, Türk Dünyası Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Akış, Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyeleri, İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Türk Dünyası’nda İlmi Araştırmalar Sempozyumu katılımcıları ve öğrenciler katıldı.

Protokol konuşmaları kapsamında ilk sözü İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov aldı. Prof. Dr. Toktomamatov, 23 yıl önce kurularak eğitim faaliyetlerine başlayan İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi’nin, merhum Prof. Dr. Turan Yazgan’ın da gayretleriyle Kırgızistan-Türkiye ilişkilerinin gelişimine büyük katkılar sağlamakla kalmadığını, iş adamlarının da girişimleriyle Kırgız-Türk ticari ilişkilerinin gelişmesinde büyük faydalar sağladığını söyledi.

Celalabad İli Vali Yardımcısı Akmatov Mamasalı Takabaeviç, açılış konuşmasında Celalabad’da yeniliklerin başlatıcısı olan Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov’un açtığı İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi’nin Türkiye-Kırgızistan ilişkilerinin gelişimine çok büyük katkılar sağladığını belirterek, Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kanıbek İsakov, yaptığı konuşmada Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov’un Kırgızistan’da bilhassa Celalabad ve Oş bölgeleri için büyük bir şans olduğunu söyledi. Prof. Dr. Toktomamatov’un yenilikçi fikirleri ile bu bölgede pek çok girişimin de öncüsü olduğunun altını çizdi.

İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi, Türk Dünyası Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Akış, 23 yıl önce “dilde, fikirde, işte birlik” şiarıyla kurulan Türk Dünyası Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Fakülte ve Meslek Yüksekokullarında ilk günden beridir Türkiye Türkçesiyle eğitim verildiğini bunun sadece Celalabad değil bütün Türkistan coğrafyasında tek olduğunu söyleyerek, bundan büyük bir gurur duyduklarını belirtti. Doç. Dr. İbrahim Akış, “23 yıldan beri süre gelen gayretler neticesinde Kırgızistan’ın güney bölgesinden artık Rus dili çekilmiş ve onun yerini Kırgız Türkçesi hâkimiyeti almıştır. Biz Celalabad’da Türkiye Türkçesi öğretirken, kardeşlerimize Kırgız Türkçesi bilinci aşılıyoruz.” dedi. Doç. Dr. Akış, Celalabad’da bugün Kırgız Türkçesinden sonra en çok konuşulan ikinci dilin Türkiye Türkçesi olduğunu söyledi.
Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın açılış konuşmasında sözlerine Sempozyum açılışının İstanbul’un fethinin de 563. Yılına tekabül etmesinin çok güzel bir tesadüf olduğunu belirterek başladı. Bir çağı kapatıp bir çağı açan Türklerin yeni çağlar açmaya da namzet bir millet olduğunu söyleyen Rektörümüz Aydın, “Dünyada katliamların, zulümlerin devam ettiği bir zamanda kuvvetlerimizi birleştirmek ve birlik olmak bugün daha fazla önem arz etmektedir. Her türlü ayrılık, hepimize zarar verir. Bunun en bariz örneğini, 325 Milyon Türk’ün yaşadığı Türkistan coğrafyasında bizzat gördük.” dedi.
Sovyet Rusya dağıldıktan sonra bu coğrafyada bağımsızlıklarını yeniden kazanan Türklerin kuvvetlerini birleştirmelerinin artık zamanının geldiğini belirten Aydın, bir arada olunmadığı takdirde dış güçlerin bizleri ayırmak için daima yeni politikalar geliştirmeye devam edeceklerini de vurguladı. Rektör Aydın, “Bu coğrafyanın adı yakın zamana kadar Ulu Türkistan idi. Bugün ne oldu da bu isim yok oldu? Çünkü Ruslar Türkistan coğrafyasındaki Türk bayraklarının her birinin adını ayrı bir milleti temsil ediyormuş gibi gösterdiler ve bunu uzun çalışmalar neticesinde yaptılar.” dedi. İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi’nin Türk birliğinin sağlanması yolundaki çalışmaların güzel bir neticesi olduğunu söyleyen Rektör Aydın, merhum Prof. Dr. Turan Yazgan’ın bu meşaleyi yaktığı için daima rahmet ve minnetle anılacağını belirtti. 23 yıldır kutlu bir hedefe ulaşmak yolunda emek sarf eden İktisat ve Girişimcilik Üniversitesinin kurucu rektörü Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov’a teşekkürlerini ileten Rektör Aydın, yeni Rektör Prof. Dr. Abdilbaet Mamasıdıkov’a da başarı dileklerini iletti.

Sempozyum için kapılarını açan İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi’ne teşekkür eden Rektör Aydın, Sempozyumun tertiplenmesi için aylardır gayret gösterenlere de teşekkür etti. Rektör Aydın, konuşmasını “Gönlümüz, nefesimiz, sesimiz, varlığımız her daim sizinledir. Hayatımızı da sizin için feda edecek samimiyetteyiz. Bu dünyada sizi karşılıksız seven ve sizin için her şeyini karşılıksız feda edecek tek ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu her daim hatırlayın.” sözleriyle sonlandırdı.

Sempozyum Koordinatörü Kastamonu Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu, yaptığı konuşmada, İktisat ve girişimcilik Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov’a şimdiye kadar yapmış olduğu çalışmalar ve gayretleri için teşekkür etti ve ardından yeni Rektör Prof. Dr. Abdilbaet Mamasıdıkov’a yeni görevlerinde başarı dileklerini iletti.
Açılış konuşmalarının tamamlanması ile birlikte, Rektörümüz Aydın, İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi rektörleri Prof. Dr. Abdilbaet Mamasıdıkov ve Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov ile Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kanıbek İsakov karşılıklı hediye takdiminde bulundular. Ayrıca, Sempozyumun düzenlenmesinde gayret gösteren ekibe de birer plaket takdim edildi. Sempozyum açılış programı toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Son Haberler