Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Üniversitesi, Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi, Türk Dünyası Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü ortaklığıyla Düzenlenen “Türk Dünyasında İlmi Araştırmalar Sempozyumu”na katılmak üzere gittiği Kırgızistan’ın Celalabad şehrinde 28 Mayıs 2016 tarihinde Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Mezuniyet Töreni’ne katıldı

Celalabad Barpı Tiyatro Salonu’nda düzenlenen Törene İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdilbaet Mamasıdıkov, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan ve Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sula, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi, Türk Dünyası Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Akış, Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyeleri, İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Türk Dünyası’nda İlmi Araştırmalar Sempozyumu katılımcıları mezun öğrencilerin velileri ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin hazırladığı “Kırgız Biyi” gösterisiyle başlayan mezuniyet töreni, açılış konuşmaları ile devam etti. Törene katılan herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi, Türk Dünyası Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Akış, mezun öğrencilere tebrik etti.

Konuşmasında Kırgızistan ve Türkiye’nin dostluğunun her gün geliştiğini belirten İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Kantörö Şaripoviç Toktomamatov, bu dostluğun gelişmesinde merhum Prof. Dr. Turan Yazgan’ın emeklerinin de asla unutulmayacağını söyledi.

Prof. Dr. Turan Yazgan’ı rahmetle anarak konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, onun Türkistan coğrafyasında yaptığı hizmetlerin asla unutulmayacağını belirtti. Konuşmasının devamında mezun öğrencilere seslenen Rektör Aydın, “Sizler bundan sonra bu vatana, bu millete hizmet edeceksiniz. Hocalarınızın, ailelernizin ve memleketinizin kıymetini daima bilin ve bu kıymetler uğrunda daima emek verin. Biz sizin başarılarınızla daima gurur duyacağız. Bu ağır ve kutlu vazifeyi layıkıyla yerine getireceğinize tüm kalbimizle inanıyoruz. Gününüz kutlu olsun.” dedi. Rektörümüz Aydın, konuşmasının ardından, dereceye giren mezun öğrencilere başarı belgelerini takdim etti.

İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdilbaet Mamasıdıkov ve Türkiye Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sulanın konuşmalarıyla devam eden tören açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından Türk Dünyası Prof. Dr. Turan Yazgan Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencilerinin hazırladığı müzik ve dans gösterilerinin ardından sona erdi.