Kastamonu Üniversitesi ve Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Haydar Aliyev Hatırasına Türkiye-Azerbaycan Münasebetleri” Konulu Kompozisyon Yarışması’nın Ödül Töreni 11 Mayıs 2016 Tarihinde K.Ü. 3 Mart Konferans Salonu’nda yapıldı.

Programa Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Azerbaycan Eğitim ve Kültür Ataşesi Necibe Nesibova, Fakülte Dekanları, Üniversitemiz Akademik ve İdari Personeli ile öğrenciler katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimiz anısına bir dakikalık Saygı duruşu ve ardından Türkiye ile Azerbaycan’ın Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan program, Haydar Aliyev ile ilgili belgesel film gösterimi ile devam etti. Protokol selamlamasının ardından konuşma yapan Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Vekili Yrd. Doç. Dr. Şerife Uzun, Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkileri arasında Azerbaycan’ın müstesna bir konuma sahip olduğunu belirterek şunları ifade etti: “İki ülkenin aynı dili konuşması ve coğrafi yakınlıkları, siyasi ve kültürel münasebetlerinin gelişmesinde oldukça önemlidir. Tarihsel bağlarımız ve kültür ortaklığımız, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesinin en önemli nedenidir. Türkiye, Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkedir. Haydar Aliyev ile birlikte ‘bir millet iki devlet’ esasında Türkiye-Azerbaycan ilişkileri gelişmektedir.” dedi. İki ülkenin dostluk ilişkilerinin de giderek güçlendiğini belirten Uzun; siyaset, ekonomi ve eğitim gibi alanlardaki mevcut anlaşmalara her geçen gün yenilerinin eklenmekte olduğunu dile getirdi.

Şerife Uzun’un konuşmasının ardından kürsüye çıkan Azerbaycan Eğitim Ataşesi Necibe Nesibova, sözlerine böyle önemli bir programa katkı sağlayan ve katılım gösteren herkese temsil ettiği bakanlık adına teşekkür ederek başladı. “Her milletin kaderinde önemli rol oynayan ve unutulmayan liderler vardır. Bunlardan biri de milli liderimiz Haydar Aliyev’dir. Onun önderliğinde gelişen Azerbaycan, Aliyev’in izinden gitmeye devam edecektir. Aliyev herkesin sevdiği bir devlet adamıydı” cümleleriyle sözlerine devam eden Nesibova, Aliyev’in, Azerbaycan için yaptıklarına ve Türkiye sevgisinden örnekler vererek, Azerbaycan-Türkiye’nin ilişkilerinin giderek güçlendiğini ifade etti. Haydar Aliyev’in de Türk halkı tarafından çok sevildiğini ve park, bahçe, köprü, sokak vb. yerlere Aliyev’in adının verildiğini söyledi. Katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandıran Necibe Nesibova’nın ardından, Protokol konuşmalarını yapmak üzere Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın kürsüye çıktı.

Rektör Aydın, “Bugün doğumunun 93. Yılını idrak ettiğimiz Azerbaycan’ın unutulmaz lideri ve mimarı Haydar Aliyev’i hürmetle anıyorum. Merhum Aliyev, Azerbaycan’ın Dünya’da önemli bir yere gelmesi için büyük çaba sarf etti. Her zaman kendisi için çalışan milleti onu her zaman anacaktır” dedi. Haydar Aliyev’in Türkiye’ye olan sevgisini her fırsatta dile getirdiğini ve Azerbaycan ile Türkiye’nin aynı milletin mensubu olduklarına da değinen Rektör Aydın, iki ülkenin bayraklarının birbirine çok yakışığını ve iki ülkenin birlikte yükselmeye devam edeceklerini söyledi.

Türk ve İslam kardeşliğinin kabahat sayıldığını belirten Rektör Aydın, “Türk–İslam kardeşliği dünyada ilelebet geçerli olacaktır. Her fırsatta görüyoruz ki, geçmişteki gibi birbirimizden başka dostumuz yoktur. Üniversitemizde okuyan Azeri gençler kendi ülkelerine döndükleri zaman, ülkeleri için çalışacak, onun için hizmet edeceklerdir. Bunda payımız varsa ne mutlu bize. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Haydar Aliyev’in doğumunun 93. Yılı etkinliklerinin Kastamonu’da yapılması bizim için büyük bir gururdur. Azeri milliyetçisi olan Aliyev, önemli bir devlet adamıdır. Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum. İki ülkenin birlik ve beraberliği için bizlerde elimizden gelenleri yapmaya hazırız. Kastamonu’da okuyan bütün Azeri öğrenciler bizim kardeşimizdir. Katılımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim” dedi.

Vali Şehmus Günaydın da “Sizleri Kastamonu’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Hepiniz tekrar hoş geldiniz. Azerbaycan’ın mimarı olan Aliyev’in ‘tek millet iki devlet’ sözü oldukça önemlidir. Bu programda ortak değerlerimizi konuşma fırsatı bulduk. İlimizde okuyan Azeri öğrenciler kardeşimizdir. Her zaman ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyoruz. Türkiyesiz Azerbaycan, Azerbaycansız da bir Türkiye düşünülemez.” sözleriyle duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Protokol konuşmaları kapsamında kürsüye son olarak çıkan Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov, “Hürmetli soydaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev’in 93. Doğum yıldönümü vesilesiyle ortaklaşa düzenlenen yarışmanın ödül töreni için katılımlarınıza çok teşekkür ederim. Genç olmasına rağmen hızla gelişen üniversitede böyle anlamlı bir yarışmanın düzenlenmesi ve nazik ev sahipliği için Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’a şükranlarımı sunar, emeği geçen herkese teşekkür ederim.” sözleriyle konuşmasına başladı. Her milletin tarihinde, o milletin kaderini değiştiren, yıllar geçse de unutulmayan bir isim olduğunu söyleyen Büyükelçi Bagirov, Azerbaycan için Haydar Aliyev isminin olduğunu ve Azerbaycan’da değişmeyen tek şeyin Haydar Aliyev’e duyulan sevgi ve saygı olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın bağımsızlığımda önemli rol alan ve Azerbaycan’ı parçalanmaktan kurtaran Aliyev’in, arkasında güçlü bir devlet bıraktığını söyleyen ve Haydar Aliyev’in Türkiye ile olan ilişkilere önem verdiğini; bu ilişkilerin her yönden güçlenmesi için çaba sarf ettiğini de belirten Faig Bagirov, iki ülkenin bugüne kadar birçok alanda çok önemli anlaşmalar imzaladığını belirtti. İmzalanan anlaşmaların sadece ekonomik yönden değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Büyükelçi Bagirov, anlaşmaların yıllarca ayrı düşen iki devletin birbirine kenetlenmesi olarak da görülmesi gerektiğinin altını çizerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz öğrencileri, “Türk Dünyası” ve “Haydar Aliyev” isimli şiirleri okudu. Daha sonra yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Kompozisyon birincisi olan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Emre Oruç, kendisine birincilik ödülünü getiren kompozisyonunu bir kez de seyircilerin huzurunda okudu.

Programın düzenlenmesine katkı sağlayan Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Şerife Uzun’a günün anlam ve önemine binaen plaket takdim edildi. Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov da Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a günün hatırasına plaket takdim etti. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.