Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov ve Azerbaycan Eğitim ve Kültür Ateşesi Necibe Necibova 11 Mayıs 2016 Tarihinde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret esnasında Büyükelçi Faig Bağırov’u Kastamonu’da ve Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz Aydın, “Üniversitemizin ev sahipliği yapacağı bir dizi faaliyet kapsamında Sayın Sefirimiz programlarımızı teşrif etmek üzere geldiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz.  Türkiye sizlerin memleketidir, Kastamonu sizin evinizdir,  Evinize hoş geldiniz.”  dedi.

Büyükelçi Faig Bağırov da Kastamonu Üniversitesi’nde olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Azerbaycan ve Türkiye arasındaki bu samimi münasebete verdiğiniz ehemmiyet için çok teşekkür ederim. Üniversite bünyesinde Azerbaycan ile ilgili programlar düzenlemiş olmanız bizleri çok mutlu etti. Haydar Aliyev’in aziz hatırasına verdiğiniz önem için de ayrıca minnettarlığımı bildirmek isterim.” Sözlerine Kastamonu’ya ilk kez geldiğini belirterek devam eden Büyükelçi Bağırov, Kastamonu’yu çok beğendiğini ve bundan sonra daha sık geleceğini ümit ettiğini söyleyerek, ev sahipliği yaptıkları için Rektörümüze tekrar teşekkürlerini ifade etti.

Ziyaret esnasında Rektörümüz Aydın Azerbaycan Devlet Televizyonu olan AzTv’ye de bir röportaj verdi. Rektör Aydın verdiği röportajda şunları ifade etti: “Öncelikle sizler vasıtasıyla Azerbaycan’a selam gönderiyorum. 2015-2016 Akademik Yılı itibariyle Üniversitemizde Azerbaycan’dan gelen toplam 166 talebemiz mevcut bulunmaktadır. Onlar, buradaki tahsillerini tamamladıktan sonra Azerbaycan’a dönerek memleketlerine hizmet edecekler. Bu gençlerimiz sayesinde ilişkilerimiz daha da kuvvetlenerek devam edecek. Bugün Haydar Aliyev hatırasına düzenlemiş olduğumuz bir kompozisyon yarışmasının ödül törenini yapacağız. Yarın da I. Milletlerarası Türkiye-Azerbaycan Münasebetleri Sempozyumumuz başlayacak. Bu Sempozyum boyunca tebliğlerini sunacak olan ilim adamlarından Türkiye-Azerbaycan münasebetlerinin tarihî sürecini ve günümüzdeki vaziyetini öğreneceğiz. Biz Kastamonu Üniversitesi olarak tertip ettiğimiz bu programları önümüzdeki yıllarda hem Azerbaycan’da hem de Kastamonu’da devam ettireceğiz.”

Röportajda Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde Haydar Aliyev’in rolüne de değinen Rektörümüz Aydın, “Haydar Aliyev’in ‘Bir millet iki devlet’ diye yahşi bir sözü vardı. Aliyev, tecrübeli, vatanını milletini seven, aynı zamanda Türk ve İslam dünyasını iyi tanıyan bir liderdi. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin bugüne gelmesinde kendisinin çok emeği vardır. İki ülke öz kardeştir.” dedi.

Rektörümüzle yapılan röportajın tamamlanması sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Büyükelçi Faig Bağırov, karşılıklı hediye takdiminde bulundular.  Ziyaret, fotoğraf çekiminin ardından son buldu.