aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Kosova Ferizaj Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Agron Bajraktarı ve beraberindeki heyet üniversitemizi tanımak, fakültelerimizin çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak için Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyaret esnasında konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın; “Biz sizleri kardeşimiz olarak görüyoruz. Sizlerle birlikte güzel işler yapacağımıza da inanıyoruz. İnşallah Kastamonu’yu seversiniz. Kastamonu, Selçuklu döneminin ve Osmanlı Devleti’nin mühim merkezlerindendir. Ayrıca Kosova’da da yaygın olarak rastladığımız Halveti Dergâhına da merkezlik yapmış bir şehirdir. Kastamonu’nun yüzde 67’si ormanlık alandır.  170 km’lik bir sahile sahiptir. Eşsiz güzelliğiyle bilinen Ilgaz dağı vardır. Deniz ve kayak turizmi aynı şehrin içinde birleşmiştir. Bundan sonra yeni planlar yapmaya olanak veren bir yapımızda olabilir. Burası sizin evinizdir” diyerek iki üniversitenin iş birliğinin ve çalışmalarının devam etmesini temenni etti.

Ferizaj Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Bajraktarı ise, “Biz Türkiye’yi seviyoruz. Kosova çok küçük bir ülke. Kosova’da sizleri ağırlamak bizim için büyük bir onurdu.  Biz şuan kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Biz Kastamonu’yu, üniversitenizi ve sizleri görmek istedik. Kendi üniversitemizde oldukça yeniyiz. Bu yüzden sizin deneyimlerinize, bilgi ve tecrübelerinize oldukça ihtiyacımız var. Hocalarımızı ve öğrencilerimizi yetiştirme, gerekli eğitimi verme ve tecrübe kazandırma gibi konularda sizlerin bilgilerine gereksinim duyuyoruz. İnşallah bundan sonra hep beraber çok güzel çalışmalar yaparız” dedi.

Üniversiteler arasında iş birliğinin artmasını temenni eden Rektörümüz Seyit Aydın; “Türkiye ve Kosova gerekli işbirliğini yapıp, beraber yükseldikçe üniversitelerimiz de beraber güçlenerek yükselecektir” diyerek, ülkemiz genelindeki üniversite teşkilatlanma sisteminin gücünden bahsetti.

Kastamonu Üniversitesi’nin akademik camiada iyi bir konumda olduğunu belirten Aydın, “Üniversitelerde önemli olan eğitimin yanı sıra araştırma ve geliştirmedir. Bizde inşallah daha da iyi olmak için çalışmaya gayret ediyoruz” dedi.

Ziyaret karışlıklı hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Makam ziyaretinin ardından Kosova heyeti, üniversitemiz kampüs alanını gezerek, fakültelerimiz ve üniversitemizin çalışmaları hakkında bilgi edindiler.

 

 

Son Haberler