aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemiz Turizm Fakültesi ve ‘Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi’ işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘9. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı’ kapsamında düzenlenen, ‘Turizm Rehberliği Eğitimi Arama Konferansı’ açılış töreni bugün 3 Mart Konferans Salonunda yapıldı.

 Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Balıkesir Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, Anatolia Dergi Editörü  Prof. Dr. Metin Kozak, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, fakülte dekanları, üniversitemiz akademik ve idari personeli, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş Kastamonu hakkında katılımcılara bilgi vererek, turizm konusunda Kastamonu’nun ender şehirlerden biri olduğunu ifade etti. Ateş, Kastamonu’nun tarih, kültür, tabiat değerlerine vurgu yaptı ve bunların turizme kazandırılması için çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Turizm Fakültesi hakkında bilgiler veren Ateş, fakültenin bu güne kadar yaptığı etkinliklere de değindi. Kastamonu turizmi için yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduklarını ifade eden ateş sözlerini teşekkürle noktaladı.

Dekan Ateş’in ardından konuşma yapan Anatolia Dergi Editörü Metin Kozak, Turizmin geçmişi ve bu günü hakkında bilgiler verdi. Bu güne kadar yaptıkları çalışmalara değinerek gelecekte yapılabilecekler üzerinde durdu. Kozak konuşmasına şöyle devam etti. “Biz burada bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu faaliyetler kapsamında ilk toplantımızı 2009 da yapmıştık. Bugün 9. yu düzenliyoruz. Dünyada binlerce turizm okulu var. Gelişmiş ülkeler kendilerine yatırım yaparak kendilerini geliştirdiler. Bizde neler yapabiliriz turizmi ve okullarımızı nasıl daha ileriye taşırız diye bu etkinliklere başladık. Üniversitelerin temelde 3 görevi vardır. Biri sosyal sorumluluk, ikincisi araştırma yapmak üçüncüsü ise eğitim. Bu yüzden üniversitelerin turizme katkısı çok önemli”. Kozak, konuşmasını emeği geçenlere teşekkür ederek sonlandırdı.

Açılış programında konuşma yapan Rektörümüz Aydın şunları ifade etti. “Bilindiği üzere bu gibi ilmî toplantıları tertip etmekteki asıl gaye, ülkemiz turizmin gelişmesi için yapılabilecekler konusunda fikir alışverişi yapmak ve bir yol haritası belirlemektir. Özelde ise turist rehberlerini yetiştirme konusunu bütün yönleriyle ve ayrıntılarıyla tartışmak ve ortak hareket ederek ülkemiz turizminin geleceğine yönelik fayda temin etmektir. Bu tür faaliyetler üniversitelerin gelişmesine katkı sağladığı gibi fikir alışverişi ve dostluk köprülerinin de teşekkül etmesi açısından büyük önem arz etmektedir”.

Aydın konuşmasına şöyle devam etti. “Bu faaliyet daha önceleri sivil toplum kuruluşları tarafından birçok kez düzenlenmiştir. Fakat bu sefer bir Üniversite çatısı altında yapılması bizim için daha önem taşımaktadır. Bu faaliyet neticesinde Turist rehberlerinin mevcut durumu, problemlerine hal çareleri ve yetiştirilmesi konusunda faydalı fikirlerin ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu yıl mezun olacak Turist Rehberliği bölümü öğrencilerimiz için de faydalı olacağı kanaatindeyiz”.

Rektör aydın konuşmasını teşekkürle noktaladı. “Bu ilmi faaliyetin tertip edilmesinde başta Turizm Fakültemizin idareci, akademisyen ve çalışanları olmak üzere Taşköprü Belediyesi’ne, Novitas Turizm’e, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı’na Anatolia Dergisi’ne, emeği geçen herkese ve değişik üniversitelerinden katılan akademisyenlerimize, bizleri kırmayıp programımızı teşrif eden protokol üyelerine, ilgili sivil toplum kuruluşlarına ve bütün iştirakçilere teşekkür ediyoruz. Bu faaliyetin Turizm Camiasına sağlamasını ve hayırlar getirmesini diliyor, nice güzel faaliyetlerde tekrar tekrar bir araya gelmeyi temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum”.

Yaklaşık 25 farklı üniversiteden, 40 öğretim üyesinin katıldığı program, 7 Nisan itibariyle katılımcılar tarafından Turizm Rehberliği Eğitiminin güçlü ve zayıf yanları ve bu alandaki fırsatlar ve tehditler belirlenmeye yönelik oturumlar ile başladı. Bugün açılış programının ardından çeşitli oturumlarla devam eden program, 9 Nisan Cumartesi Günü, Kastamonu’nun tarihi mekânları katılımcılara tanıtılmasıyla son bulacak.

Açılış programı Turizm Fakültesi öğrencilerinden oluşan folklor ekibinin gösterileriyle son buldu. 

 

Son Haberler