aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

21-26 Mart tarihleri arasında kutlanan Orman Haftası ve Ağaç Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Ağaç Dikimi Etkinliği” bugün Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ın katılımıyla üniversitemizde düzenlendi.

Orman Fakültesi tarafından düzenlenen ağaç dikimi etkinliğine, Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Vali Yardımcısı Hasan Erkal, Garnizon Komutanı Jandarma Tuğgeneral Faruk Bal, Belediye Başkanı Tahsin Babaş,  Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, fakülte dekanları, akademisyenler, Orman Fakültesi ve Fen- Edebiyat Fakültesi öğrencileri katıldı.

Fidan dikim etkinliğinde kısa bir konuşma yapan Rektör Aydın şunları ifade etti. “Bu etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Orman fakültemizin düzenlemiş olduğu böyle anlamlı bir etkinliğe katılmaktan mutluluk duydum. Katılımlarınızdan dolayı hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Diktiğimiz bu fidanlar Kastamonu’ya ve üniversitemize hayırlı olsun ”.

Ağaç Dikimi Etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel Sarıyıldız konuşmasına şöyle başladı. “21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası münasebetiyle düzenlediğimiz Fidan Dikim etkinliğimize teşriflerinizden dolayı Üniversitem ve Fakültem adına hepinize teşekkür ederim. Fidan dikim sahamız temsili olarak seçilmiş bir alan olup, Üniversitemiz, Fakültemiz öğrencileri ve Öğretim elemanları ile Üniversite Kampüsümüzün birçok yerinde fidan dikim faaliyetlerimiz devam etmektedir”.

Ormanların önemine değinen Dekan Sarıyıldız konuşmasına şöyle devam etti. “21 Mart ve haftası, hem ormanın, hem de baharın bayramıdır. 21 Mart Dünya Ormancılık günü ve haftası, orman varlığının önemini, erozyonla mücadele, çölleşme, iklim değişimi ve buna benzer sorunların hatırlatılması ve vurgulanması amacıyla kutlanmaktadır. Ormanlar, bulundukları ülkelerin doğal güzellikleri ortaya çıkaran, temiz havanın ve suyun tutulduğu, depolandığı ve diğer canlıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiği çok yönlü faydaları olan doğal kaynaklardır”.

Dekan Sarıyıldız, ayrıca üniversitemiz Orman Fakültesi’nin çalışmalarına değinerek şunları kaydetti. “Kastamonu Orman Fakültesi olarak bizler de, bu görev bilincinde olan ve ileride görevi devralacak çevre ve orman konusunda donanımlı Mühendisleri yetiştirmekteyiz. Orman Fakültesi mezunu olmak dün olduğu gibi, bugün de bir ayrıcalıktır ve gelecekte de önemini arttırarak yerini her zaman koruyacaktır. Fakültemizden şu ana kadar toplam 655 kişi mezun olmuştur. 2015-2016 Eğitim Öğretim Dönemi itibariyle Fakültemizde 298 Lisans, 130 Yüksek Lisans ve 38 Doktora öğrencisi olmak üzere toplam 466 kişi eğitim-öğrenim görmektedir. Bu eğitim ve öğretimi, bizler 24’ü Öğretim Üyesi olmak üzere toplam 46 öğretim elemanı ile sağlamaktayız”.

 Ağaca ve ormana verilmesi gereken değerin önemine vurgu yapan Sarıyıldız konuşmasını şu şekilde noktaladı. “ Bu Dünya hepimizin, sadece insanların değil diğer canlılarında. Bitkilerin de hayvanlarında Dünya da yaşama hakkı olduğunu unutmamalıyız. Şunu da unutmayalım ki biz İnsanlar, bu canlılar olmadan, özellikle ormanlar olmadan yaşamımızı devam ettirmemiz mümkün değildir.  O zaman fırsat varken, geç olmadan herkes bir fidan dikmeli. İşte, böyle günler ve haftalar bizler için bir fırsattır. Yeterli midir? Hayır, ama bir başlangıç için önemlidir. Fidan dikmeyi lütfen hayatınızda bir alışkanlık haline getirin. Unutmamalıyız ki “Sadece Hurma ağaçlarının etrafı yeşillendirdiği bir çöl coğrafyasında, insanların en yücesi, sevgili Peygamberimiz "Kıyametin koptuğunu görseniz bile, elinizde bir fidan varsa dikin" sözüyle ne güzel ifade etmiş bir fidana duyulan ihtiyacı, saygıyı ve sevgiyi. Bugün burada dikeceğiniz fidanlar, ülkemizin yemyeşil, gençlerimizin pırıl pırıl geleceğine bir katkı olacaktır. Lütfen, tek bir ağaçtan ne olur ki diye hiçbir zaman düşünmeyelim, düşündürtmeyelim”.

 Açılış konuşmalarının ardından 2 bin civarı sarıçam ve karaçam toprakla buluştu.

Program Orman Fakültesi’nde düzenlenen kokteylin ardından son buldu.

Son Haberler