aday öğrenci

Üniversitemiz tarafından geleneksel hale gelen 21 Mart Nevruz ve 3. Uluslararası Öğrenci Şenliği bugün yapıldı.

Cumhuriyet meydanından Gazi Stadyumuna kadar Mehter Takımı eşliğinde, protokol üyeleri akademisyenler ve öğrencilerin yürüyüşüyle başlayan program, Gazi Stadyumu girişinde Nevruz Kutlamaları, Özbek Pilavı ikramı ile sürdü. Gazi Stadyumu girişinde protokol üyeleri tarafından Ergenekon Destanı’nın simgesi olan örste çekiçle demir dövüldü. Protokol üyeleri, stadın girişinde Nevruz Bayramı için yakılan ateşin üzerinden atladılar. Özbek Pilavı ikramının ardından Atatürk Spor Salonu’ndaki Nevruz Programına geçildi. Program saat 14.00 da uluslararası öğrencilerin Kastamonu Buluşması ve gösterileriyle devam etti.

Programa; Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, PTT Baş Müdürü Aysel Varlıker, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Fakülte Dekanları, kamu kurum müdürleri, üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Program açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, misafirlere hoş geldiniz diyerek şunları kaydetti. “’Nevruz-i Sultan’, ‘Sultan Nevruz’, ‘Mart Dokuzu’, ‘Navrız’ gibi çeşitli isimlerle adlandırılan Nevruz, Balkanlardan Orta Asya’ya kadar çok geniş bir coğrafî mekân ve zaman seyri içinde farklı yörelerde farklı anlayış ve şekillerle binlerce yıldır coşkuyla hürriyetin, huzurun, sulhun, umudun ve saadetin timsali olarak kutlana gelmiştir. Ama artık Nevruz hudutların ötesinde olduğu gibi hudutlarımız içerisinde de resmi bir hüviyet kazanmaya başladı. Hatta Birlemiş Milletler 2010 yılında aldığı bir kararla 21 Mart gününü ‘Uluslararası Nevruz Günü’ kabul etmiş, Nevruz Bayramının milletlerarası mahiyeti teyit edilmiştir. Nevruz bizim bayramımızdır ve inşallah ilelebet bizim bayramımız olarak kutlanacaktır”.

Rektör Aydın üniversitemizdeki Nevruz Kutlamalarına değinerek şöyle konuştu. “Üniversitemizde Nevruz Bayramını 2013 yılında Eğitim Fakültemiz Türkçe Bölümü’nde eğitim gören Kırgızistan’dan gelen talebelerin iştirakiyle fakülte bahçesinde kutlamıştık. 2014 yılında kutlamayı daha geniş tutmuştuk. 2015 yılında şehirle birlikte 36 farklı ülkeden gelen talebelerimizle daha da geniş tutarak kutlamıştık. Bu sene de 37 farklı ülkeden gelen talebelerimizle kutluyoruz. Her sene daha geniş katılımlı ve dolu dolu programlarla Bayramımızı ve bu geleneğimizi yaşatacağız ve kutlayacağız. Azerbaycan’dan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, Türkmenistan’dan, Özbekistan’dan, Kırgızistan’dan, Kazakistan’dan ve Doğu Türkistan’dan, Arabistan’dan, Suriye’den gelen talebelerimiz bu günümüzün tertip edilmesinde başrol oynadılar. Onlara da özellikle teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Azerbaycan’ın ay yıldızlı bayraklarının yanında; Özbekistan’ın, Kırgızistan’ın, Kazakistan’ın Türkmenistan’ın güneşli bayraklarını da görüyoruz. Bunlar birbirlerini çok güzel bir şekilde tamamlıyorlar”.

Türk Cumhuriyetlerinin önemine değinen Rektör Aydın şunları ifade etti. “Şunu da ifade etmek isterim ki malumunuz üzere 2016 yılı Türk Cumhuriyetlerinin istiklalinin 25. yılına da denk gelmektedir. 25 yıldır beraber yükselen bu bayraklar, inşallah her zaman söylediğimiz gibi beraberce yücelip yükseleceklerdir, arzumuz budur. İçimizde kanayan bir yara var. İnşallah içimizde uhde olarak bekleyen Doğu Türkistan Bayrağı da en kısa zamanda istiklalini kazanmış olarak burada dalgalanacaktır. Türkistan bizim sevdamızdır. 2016 yılı ayrıca UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edilmiştir. Bu yıl “Hazret-i Türkistan” unvanıyla tanınan büyük mutasavvıf Hoca Ahmet Yesevi’nin vefatının 850. sene-i devriyesine denk gelmektedir. Yine 2016 yılı Türklerin devlet geleneğinin oluşmasında mühim pay sahibi olan Yusuf Has Hacib’in doğumun 1000. sene-i devriyesi olması sebebiyle daha da mana kazanmaktadır. Bu vesileyle Türkistan davasına bugüne kadar hizmet etmiş kıymetli devlet adamlarını, alperenleri ve ulemayı huzurlarınızda bir kez daha hürmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Bu kutlu davanın birer muhafızları olarak bizlerde vazifelerimizi layıkıyla yerine getirme gayretindeyiz”.

Rektör Aydın sözlerini şöyle noktaladı, “Nevruz, Türk dünyasına ve İslam dünyasına ait bir kıymetimiz. Bu ve bunun gibi kıymetlerimizi bilmek, sahip çıkmak, öğrenmek ve öğretmek gerekir. Her zaman dediğimiz gibi dine aykırı olmayan ve bizi biz yapan geleneklerimiz muhafaza edilmeli ve yaşatılmalıdır. Bu gelenekler kardeşliğimizi tahkim eder, heyecanımızı ve azmimizi arttırır. Hepinizi sevgiyle selamlıyor, davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Daha güzel, nice Nevruzlarda buluşmak dileği ile gününüz kutlu olsun, eğlenceniz bol olsun. Türkistan’a selam olsun”.

Rektör Aydın’ın ardından konuşma yapan Belediye Başkanı Tahsin Babaş Nevruz’un önemine değinerek şöyle konuştu. “Gelenek ve göreneklerimizin içerisinde Nevruz’un önemli bir yeri vardır. Nevruzun birlik içinde kutlanması bizler için oldukça önemlidir. Geçmişten gelen Nevruz’u geleceğe aktarmak istiyoruz. Tarihimiz şeref doludur, bununla gurur duyuyoruz. Hangi millet olursa olsun, herkesi kucaklayan bir millet olduğumuzu unutmamamız lazım. Programı hazırlayan Kastamonu Üniversitesi’ne çok teşekkür ederim. Bu günlerde birliğe ihtiyacımız var. Nevruz’un ülkemize hayır getirmesini diler, saygılarımı sunarım”.

Belediye Başkanı’nın ardından konuşma yapan Milletvekili Metin Çelik de Nevruz Bayramını kutlayarak şunları ifade etti. “Kastamonu Üniversitesine üçüncüsü düzenlenen Nevruz ve Öğrenci Şenliği’nde hepimiz birlikteyiz. Nevruz demek yeniden doğuş demek, son dönemlerde Nevruz hak ettiği anlamını buldu. Nevruz huzursuzluğu değil, huzuru temsil eder. Nevruzunuz kutlu olsun”.

Son olarak konuşma yapan Vali Şehmus Günaydın da Nevruz’un önemine değinerek şöyle konuştu. “Nevruz geleneğimizde dirilişi ve Ergenekon’dan çıkışı temsil eder. Gelecek nesillere daha coşkulu nevruz bırakmak için çabalamalıyız. Kastamonu Üniversitesinin 3 yıldır Nevruzu kutlaması çok önemlidir. Nevruzla birlikte yabancı ülke öğrencileri kendi kültürlerini tanıtma imkânı bulmuşlardır. Böylece bu öğrenciler kendi ülkelerinin fahri turizm elçisi olarak Kastamonu ve Türkiye’yi kendi ülkelerinde tanıtıyorlar. Kastamonu Üniversitesinin 10. Yılını tebrik eder başarılarının daim olmasını dilerim. Nevruzunuz kutlu olsun”.

Protokol konuşmalarının ardından çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilerimize Rektör Aydın tarafından madalyaları takdim edildi. Madalya takdiminin ardından farklı ülkelerden gelen TÖMER öğrencileri, Türkçe tekerlemeler söyleyip kendi dillerinde ve Türkçe selamlama yaptılar. Kazakistanlı ve Türkmenistanlı öğrenciler ise kendi dillerinde şiir okudular. Kırgızistan Manas Destanı okuma birincisi olan öğrenci Manas Destanını okudu. Endonezya Cumhuriyetinden gelen öğrencilerden oluşan koro kendi dillerinde marş ve şarkı söyledi. Söz ve müziği Turizm Fakültesi öğrencilerine ait şarkı öğrenciler tarafından hep birlikte söylendi. Afganistan’dan gelen öğrenciler “Vatan” adlı şarkıyı, Afgan asıllı öğrenci de “su misali” şarkısını söylerken, Suriyeli öğrenci ise “Haberin Var Mı Türküsü ”nü seslendirdi. Suudi Arabistan’dan gelen öğrenci grubu da kendi dillerinde ilahi söyledi.

Turizm Fakültesi öğrencilerinden oluşan folklor grubu Azerbaycan, Kazakistan, Uygur ve Kırgızistan halk oyunları gösterisi yaptı. Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Halk Oyunları ekibi ise Seymen havası oynadı. Iraklı öğrenciler de yöresel halay gösterisi yaptı. Programın sonunda bütün öğrenciler ve akademisyenler birlikte kapanış şarkısı ve üniversite marşı söyledi. Nevruz programı toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

   

Son Haberler