aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemizin şimdiye kadar tescil edilmiş 3. patenti olan “Balıklarda Bağışıklık Güçlendirici ve Ortam Dezanfektanı” adlı patenti Mevlüt Beyribey Konukevinde düzenlediği basın toplantısında tanıttı.

Üniversitemiz basın toplantısına Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Elp, Su Ürünleri Fakültesi Dekan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. S. Tunay Kamer ile ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Basın toplantısında konuşma yapan Rektörümüz Aydın konuşmasına su ürünleri hakkındaki gelişmelere ve balık hastalıklarıyla mücadeleye değinerek başladı. Aydın şunları ifade etti. “Dünyada su ürünleri üretimi giderek artmaktadır. Ülkemizde de 2000 yılında 79000 ton olan kültür üretimi, 2014 yılında 235000 tona ulaşmıştır. Bununla birlikte su ürünleri üretiminde en önemli kısıtlayıcı faktör balık hastalıkları olarak göze çarpmaktadır. Hastalıkların tedavisinde antibiyotik ve birtakım kimyasallar kullanılmaktadır. Bakteriler tarafından antibiyotiklere karşı oluşturulan direnç, kimyasalların çevreye olan olumsuz etkileri gibi sebeplerle bu yöntemlere alternatif uygulamalar araştırılmaktadır. Aşı en uygun yöntem olarak göze çarpmakla birlikte, kullanılan türe özgü olması, uygulama zorluğu gibi nedenlerle başka alternatiflere yönelinmesine sebep olmuştur. Bu durumda en önemli çözüm aracı olarak immunostimulantlar (Bağışıklık uyarıcılar) ortaya çıkmıştır. Bugüne kadar bakteriyel türevler, polisakkaritler, hayvansal ve bitkisel içerikler, besinsel faktörler ve hormonlar bu maksatla denenmiştir”.

Rektörümüz Aydın konuşmasına patente konu olan bitkinin özelliklerini anlatarak devam etti. Aydın şunları kaydetti. “Patente konu olan, bilimsel adıyla Cotinus coggygria yerli adıyla Tetra, Peruka Çalısı, Duman Ağacı, ülkemizde alt Akdeniz iklimi olan bölgelerde ve özellikle Karadeniz’in batı sahil kıyılarında bol olarak yetişmektedir. Sadece ülkemizde değil Balkanlar’da da ilaç olarak kullanılan Tetra, özellikle yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Patent kapsamında bu bitki ile ilgili olarak yaptığımız çalışmalarda, bitkinin kurutularak toz haline getirilip belli oranlarda balık yemine katılması sonucu alabalıkların bağışıklık sistemini önemli derecede uyardığı ve hastalıklara karşı direnci arttırdığı tespit edilmiş ve bu kullanım yöntemi koruma altına alınmıştır. Bu bitkinin diğer önemli özelliği sulu özütünün çıkarıldıktan sonra yine balık havuzlarında dezenfekten olarak kullanılabilmesidir. Bu sayede kimyasal kullanılmadan yetiştiricilik ortamının dezenfeksiyonu sağlanabilecektir. Her iki unsur patent kapsamında koruma altına alınmıştır”.

Üniversite olarak bundan sonraki amaçlarını da ifade eden Rektörümüz Aydın, şöyle konuştu. “Üniversite olarak amacımız, patenti alınmış olunan bu bitkinin, sanayi ürünü haline getirilmesi için gereken işlemlerin tamamlanması ve ülkemiz su ürünleri sektörüne kazandırılarak, antibiyotik kullanımının en aza indirilmesi, balık kayıplarının azaltılması ve ülkemize yurtdışından ithal edilen bağışıklık uyarıcı ürünlerin yerini almasıdır”.

Rektör Aydın sözlerini şöyle noktaladı; “Patent alan ürünümüz tamamen tabii ve organik bir madde, amacımız bunun üretimini sağlamak, bunun için gerekli girişimleri yapmak istiyoruz. Balık zayiatlarının önüne geçilmesi noktasında çok önemli bir buluştur. Benim kendi talebem olan patent sahibi hocamızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca bu patentin Kastamonu Üniversitesine, Kastamonu’ya ve ülkemize çok faydalı olmasını temenni ediyor, bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmadığınız için siz basın mensuplarına teşekkür ediyorum.

Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen, aldığı patent hakkında basın mensuplarına bilgi vererek, şunları ifade etti.  “Balık konusunda en büyük sorunlardan biri balık hastalıklarıdır. Biz bunu nasıl ortadan kaldırırız diye düşündük. Bu yüzden balıklarda bağışıklığı kuvvetlendirme yoluna gittik. Amacımız balıkların hastalanmayacağı bir çözüm bulmaktı. Yerli adıyla Tetra bitkisi en yoğun antibiyotikle aynı tesiri gösteren, üstelik antibiyotik gibi zarar vermeden tesir eden bir bitki. Kullanım olarak kolay bir uygulama, yemlere karıştırılarak veriliyor ancak miktarını iyi ayarlamak gerekiyor. Ayrıca dezenfekte özelliği var, suyun içinde denediğimizde ortamı dezenfekte ettiğini gördük. Amacımız bu ürünün su ürünleri sektöründe bir değer bulması. Böyle çalışmaların artarak devam etmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu tarz ürünlerin patentinin alınması ve kendi ülkemizde üretilmeye başlanmasıyla yurt dışına olan bağımlılığımızın da azalacağını düşünüyorum”.

Basın toplantısı, konukevinde yapılan kahvaltının ardından son buldu. 

Son Haberler