aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Kastamonu Üniversitesi, Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi, Kazakistan Muhammed Haydar  Dulati Taraz Devlet Üniversitesi, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 1. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumunun ilki bugün üniversitemiz 3 Mart Konferans salonunda başladı.

Karikatür sergisi ile başlayan sempozyuma; Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı j. Tuğgeneral Faruk Bal, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Eski Kastamonu Valisi ve Müsteşar Dr. Enis Yeter, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Selçuk Arslan, kamu kurumlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşları, Türkiye’den ve 7 ayrı ülkeden gelen akademisyenler ile üniversitemiz akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Sempozyum açılışında konuşma yapan Sempozyum Koordinatörü ve üniversitemiz Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saim Ateş şunları kaydetti; “Kastamonu’ya literatürdeki turizm çeşitlilikleri açısından bakıldığında Türkiye'nin önde gelen fakat henüz layık olduğu kadar bilinmeyen gizli cennetlerinden bir köşesi olduğu görülür. Fakat bu durumda dahi bizleri teselli eden iki husus bulunmaktadır. Birisi henüz keşfedilmemiş tahrip edilmemiş, dokunulmamış bir Kastamonu hazinesinin olması, diğeri de Kastamonu da Turizmin değerinin, öneminin bütün kurum ve kuruluşlarca üst düzey alarm seviyesinde farkına varılmış ve bu yönde herkesin elinden gelen gayret ve çabayı göstermeye hazır olmalarıdır”.

Dekan Ateş Kastamonu Üniversitesinin Türk Dünyasına verdiği öneme de değinerek şöyle konuştu. “Türkiye’deki Üniversiteleri göz önünde bulundurduğumuzda Türk –İslam coğrafyasıyla ve özellikle de Türk Dünyası ile iletişimi en kuvvetli üniversiteler sıralanacak olsa, hiç şüphesiz  Kastamonu Üniversitesi en üst sıralarda gelecektir. Bu konuda Sayın Rektörümüzün olağanüstü gayretleri çok önemli bir faktördür. Bütün bu gelişmeler Fakülte olarak zihinlerimizde üç kelimeyi çağrıştırmış ve böyle bir sempozyumun gerekliliğini ortaya kovmuştur. Bunlar, ‘Türk Dünyası’, ‘Turizm’ ve ‘Kastamonu’ Bu sempozyumda 7 farklı ülkeden  86 bilimsel tebliğ  sunumu gerçekleştirilecektir. İlkini Kastamonu da tertip ettiğimiz Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumuna Kazakistan'dan destek veren Muhammed Haydar  Dulati Taraz Devlet  ve Yabancı Diller ve Kariyer Üniversiteleri ile Kırgızistan'dan Destek veren Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi yetkililerine ve katılımcı Akademisyen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum”.

Ateş konuşmasını şu sözlerle noktaladı; “Ayrıca bu yıl 6. düzenlenmiş olan Uluslararası Turizm Karikatürleri sergisine de Kastamonu Ev sahipliği yapmaktadır. Bugün ve yarın bu bina içerisinde ziyarete açık olacak olan sergi daha sonra Barutçuoğlu AVM de halkın ziyaretine sunulacaktır bu konudaki katkı ve gayretlerinden ötürü şu an aramızda bulunan Anatolia dergisi Editörü ve Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Sayın Nazmi Kozak Hocamıza Teşekkür ediyorum. Açılışımızın hayırlı olmasını dileyerek saygılarımı sunuyorum”.

Sempozyum Onursal Başkanı Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın sempozyum açılışında konuşma yaparak, Kastamonu Üniversitesinin yapmış olduğu faaliyetlere değindi. Rektör Aydın şunları ifade etti “Üniversitemizde şimdiye kadar İlahiyat, Tarih, Su Bilimi ve Teknolojisi, Turizm, Edebiyat, Ormancılık ve Kastamonu’nun gelişimi konularında birçok milli ve milletlerarası ilmi sempozyumlara ve panellere ev sahipliği yaptık. Üniversitemizin milletlerarası seviyede işbirliğine sahip, ortak çalışmalar yapabilen bir üniversite olabilmesi için çalışmalar azami şekilde yapılmaktadır. Bu minvalde Kırgızistan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi farklı ülkelerde de Üniversitemizin tertip ettiği sempozyumları yaptık. Şimdide Kastamonu’da Kırgızistan ve Kazakistan üniversiteleriyle müşterek I. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu düzenliyoruz. Sempozyumumuza 7 ülkeden (Türkiye, K.K.T.C, Arnavutluk, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan) 86 tebliğ ile toplam 120 akademisyen katılmakta olup; katılımları için kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere bu gibi ilmî toplantıları düzenlemedeki asıl gaye millet olarak, Türkistan’da kurup geliştirdiğimiz, o parlak medeniyet ve kültürümüzü yeni baştan bütün yönleriyle ve ayrıntılarıyla tartışıp günümüzde de geçerli olmasına çalışmak, tarihten alacağımız ders ve ilhamla, günümüzü daha iyi anlamak ve geleceğimize yön vermektir. Bu tür faaliyetler üniversitelerin gelişmesine katkı sağladığı gibi fikir alışverişi ve dostluk köprülerinin de teşekkülü açısından büyük önem arz etmektedir. Gelecek için yeni ufuklar açmakta, yeni projelerin hayata geçirilmesine kılavuzluk etmektedir”.

Rektör Aydın birlik ve beraberliğe vurgu yaparak şöyle konuştu; “Biz biliyoruz ki gelişmiş ve kudretli bir Türk Dünyası; müreffeh, huzurlu bir İslam Dünyası’na da kılavuzluk yapabilir. Gelişmiş ve birlik içinde bir Türk Dünyası huzurlu bir dünya demektir. Bütün beraberlikler önce kardeşler arasında başlar ve yaygınlaşır. Bu sebeple kuvvetlerimizi birleştirmemiz, tecrübelerimizi paylaşmamız ve planlarımızı beraber yapmamız gereklidir. Son olarak şunu ifade etmek isterim ki soyu, atası, dini, dili, tarihi ve kültürü bir olan milletin mensupları ve her ferdi birbirinin canı olan büyük milletin evlatları olarak ortak ve aydınlık geleceğimizin inşası yolunda bizler elimizden geleni yapmaya her daim hazırız”.

Rektör Aydın sözlerini şu ifadelerle noktaladı  “Bu ilmi faaliyetin düzenlenmesinde: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Kazakistan Muhammed Haydar Dulati Taraz Devlet Üniversitesi, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi ve başta Turizm Fakültemiz olmak üzere; Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına, Kastamonu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Azdavay Belediyesine, Daday Belediyesine, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasına, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine, HZ. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfına, Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneğine, Canoğlu Pastanelerine ve  Üniversitemizin  idari çalışanları ile akademisyenlerimize, emeği geçen herkese ve Türkistan coğrafyasının değişik üniversitelerinden katılan akademisyenlerimize, bizleri kırmayıp programımızı şereflendiren Sayın protokol üyelerine ve bütün iştirakçilere teşekkür ediyorum. Sempozyumumuzun Başta Türkistan coğrafyası olmak üzere bütün dünyaya katkı sağlamasını ve hayırlar getirmesini diliyor, nice güzel faaliyetlerde tekrar tekrar bir araya gelmeyi temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum”.

Son olarak konuşma yapan Vali Günaydın ise şunları kaydetti.  “Ülkemiz ve kardeş ülkelerin katılımıyla  önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor Kastamonu, bundan ötürü burada bulunmaktan çok mutluyum. Kastamonu turizm açısından çok geniş bir potansiyele sahip, yurt içi ve yurt dışında Kastamonu’nun tanıtımına daha çok önem vermemiz gerekiyor. Sempozyumun ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”.

Sempozyum açılışında ayrıca, Azerbaycan Kazakistan ve Kırgızistan’lı  öğrencilerin sergiledikleri danslar ve Türk Folklor Grubu dans gösterisi de açılışa renk kattı. Ardından katkılarından dolayı destek veren kurum ve kuruluşlara plaket takdim edildi. Sempozyum açılışı verilen öğle yemeği ile son buldu.

Sempozyum, bugün itibari ile cumartesi gününe kadar farklı ülkelerden gelen akademisyenlerin katıldığı oturumlarla devam edecek.

Son Haberler