Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN 13 Şubat 2014 Perşembe günü İnebolu Meslek Yüksekokulu personeli ile bir araya geldi.

İnebolu MYO binasında incelemelerde bulunan Rektörümüz AYDIN yaptığı açıklamalarda suyun altında hayatla ölüm arasındaki çizgide bir yerde artık Üniversitemizin olduğunu belirtti. AYDIN: “ Su Sporları, Su ve Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi Dalış Ekibi 07-10 Ocak 2014 tarihleri arasında Diyarbakır’da Gilbert de Coriolis tarafından verilen teknik servis eğitimini başarı ile tamamlamış ve Üniversitemize SCUBAPRO Teknik Servis Yetkisini kazandırmıştır. Üniversitemiz bu yetki ile Ülkemizdeki bütün üniversitelerin SCUBAPRO alet ve ekipmanlarının bakım onarımı hususunda tek yetkili olarak yapmış olduğu ilklere yenisini eklemiştir.

Merkezimiz çalışmalarına devam ederken bunu tek başına değil, Kastamonu ile beraber yürütüyor. Merkezimiz dalış eğitimlerinden engelli kardeşlerimiz de dahil olmak üzere herkes yararlanabiliyor. Merkezimizin yaptığı çalışmalar dar bir alanda sınırlı kalmıyor. Geçen ay Almanya’nın Düseldorf kentinde yapılan Bot Show Fuar’ında engelli kardeşlerimizin eğitimini gösteren sinevizyon gösterimi büyük ilgi gördü.” dedi.

Kanser Araştırmalarının Bile Yapılabileceği Canlıların Üretim ve Kullanım İznini Aldık

Kanser araştırmalarının bile yapılabileceği canlıların üretim ve kullanım iznini aldıklarını ifade eden Rektörümüz AYDIN: “İnebolu MYO bünyesinde kurmuş olduğumuz Deney Hayvanları Üretimi Ve Araştırma Birimimiz için 18.09.2013 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Deney Hayvanı Üretici/Kullanıcı/Tedarikçi Kuruluşlara mahsus çalışma iznini aldık. Bunun akabinde Kastamonu Üniversitesi Hayvan Deneyleri Etik Kurul Yönergesi, Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu’nun 31.01.2014 tarih ve 34 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

Bu gelişmeler neticesinde Üniversitemiz başta temel bilimler alanındaki çalışmalar olmak üzere kanser araştırmaları dahil birçok araştırmanın hem yapılabileceği hem de eğitimlerinin verilebileceği bir birim kurmuştur.” dedi.

İstiklal Yolu’nun İnebolu’dan başladığını ifade eden Rektörümüz AYDIN, Üniversitemizin bazı çalışmalarının da İnebolu’dan başlayacağını belirtti. AYDIN İstiklal Yolu’nun yanına her türlü bilimsel araştırmanın başlangıcı olan bir Bilim Yolu kurmuş olmanın mutluluğunu yaşadıkları söyledi.

Teknik servisimizin ve Deney Hayvanları Birimimiz yurtdışından bilim insanlarının da katılımı ile 24 Şubat 2014 Pazartesi günü açılış töreni yapılacaktır.

İnebolu MYO ek bina konusunu da değinen Rektörümüz AYDIN artık son düzlükte olduklarını vurguladı. AYDIN; MYO binasının kapasitenin dolduğunu ve yeni programların açılmasını zorlaştığını ve bu yüzden ek binanın en azından kaba inşaatının bu yıl bitmesinin gerektiğini ifade etti. Ayrıca Rektörümüz AYDIN, ek bina için İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu Belediyesi, Meslek Yüksekokulumuz ve Üniversitemiz Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı yaptıkları çalışmalar neticesinde çeşitli kurumlara da görüş sorulduğunu, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü, TEİAŞ 22. İletim ve İşletme Grup Müdürlüğü ve Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin konu hakkında olumlu görüş bildirdiklerini sözlerine ekledi.

Rektörümüz AYDIN ziyaretin sonunda MYO binasında ve laboratuvarında incelemeler de bulundu.