Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve ULAKBİM tarafından yapılan görüşmeler sonucunda 2014 yılı kullanımı için alınan CABI veri tabanı, Üniversitemizin akademik camiasının hizmetine sunuldu. Üniversitemiz, CABI veri tabanını ulusal lisanslama yöntemi ile satın alıp Türkiye’de bu veri tabanını kullanan 34. Üniversite oldu.

CABI veri tabanının içeriği

  • Bütün yönleri ile su kültürü alanında ansiklopedik bir bilgi kaynağıdır. Suda yaşayan hayvanlar ve bitkiler, doğal kaynaklar ve çevre, biyo-çeşitlilik, ticaret, gıda güvenliği ve daha fazlası hakkında bilgi içermektedir.                  

Kullanım ve tanıtım kılavuzu :  http://prezi.com/pagjkd-_lzbd/cabi-compendia-collections/

  • Crop Protection Compendium:  Bitki koruma alanında ihtiyaç duyulabilecek tüm ansiklopedik bilgileri sunar. Zararlılar, hastalıklar, yabani otlar, doğal düşmanlar, bitkilere ev sahipliği yapan alan ve ülkeler, taksonomi, morfoloji, semptomların teşhisi, coğrafik dağılım, biyoloji ve ekoloji gibi başlıklar yer almaktadır.

Kullanım ve tanıtım kılavuzu :   http://prezi.com/pagjkd-_lzbd/cabi-compendia-collections/

  • Forestry Compendium:  Dünya üzerinde büyük ekonomik öneme sahip tropikal, subtropikal, ılıman ve boreal ağaç türleri hakkında ayrıntılı bilgi sunar. Kapsamında; çeşitli genetikte ve iklimde orman ağaçları, orman zararlıları, hastalıklar ve yabancı otlar gibi başlıklar yer almaktadır.

Kullanım ve tanıtım kılavuzu :   http://prezi.com/pagjkd-_lzbd/cabi-compendia-collections/

  • Yaşam bilimleri hakkında özet bilgiler sunan geniş kapsamlı bibliyografik bir veri tabanıdır. Tarım, veterinerlik, çevre, uygulamalı iktisat, gıda bilimi ve beslenme konularını içermektedir. 1973 yılından itibaren 7,3 milyondan fazla kayda erişim sağlamaktadır ve her yıl yaklaşık 350.000 abstrakt eklenmektedir.

Kullanım ve tanıtım kılavuzu :    http://prezi.com/jcfthglyuz7_/cab-abstract/

  • CAB e-Books: Alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan içeriği ile “Yaşam Bilimlerindeki” en temel çalışmaları sizlere sunar. CAB eBooks’un tüm içeriği CAB Abstracts tarafından indekslenmektedir. Kitaplar dolaşımı kolay PDF dosyaları ile sunulmaktadır.

Kullanım ve tanıtım kılavuzu :     http://prezi.com/nqh9te9xtibv/cab-ebooks/