Üniversitemizin 2013-2014 Akademik Yıl açılış töreni 9 Ekim 2013 Çarşamba günü yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10.30’da çelenk sunmayla başlayan tören, 15.00’te Üniversitemiz 3 Mart Konferans Salonu’ndaki programla devam etti.

Konferans salonunda düzenlenen törene Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Kastamonu Belediye Başkanı Turhan TOPÇUĞLU, J. Bölge Ve Garnizon Komutanı Tuğg. Ali ÇARDAKCI, İl Jandarma Komutanı J. Alb. M. Tevfik ANZERLİOĞLU, Gazi Üniversitesi E. Öğretim Üyesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Orhan ARSLAN, Üniversitemiz personeli, ilçe belediye başkanları, kamu kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Tören Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Ümmühan ERGİN’in konuşmasıyla başladı. ERGİN konuşmasının başında Kastamonu Üniversitesi’ni seçerek gelecekleri için gurur kaynağı olacak bir tercih yaptıklarını belirtti. ERGİN: “Üniversitemiz Türk ve dünya üniversiteleri arasında saygın bir akademik yer edinme sürecindedir. Bilim yolunda bir nefer olarak araştırma, geliştirme, üretme yanında toplumumuzun en çok ihtiyaç duyduğu sosyal, kültürel ve manevi değerleri yerine getirme fırsatını elde edeceğiz.“ dedi.

Üniversitemiz Rektörü AYDIN 2013-2014 Akademik Yıl açılışında yaptığı konuşmada Üniversitemiz hakkında katılımcılara bilgi verdi. AYDIN; Üniversitemizin temellerinin 1885 yılına kadar dayandığını belirtti. Kurulduğu tarihten itibaren geçen yedi yılda Üniversitemizin çok yol kat ettiğini ifade eden Rektörümüz: “2006 yılında “Kastamonu Üniversitesi” olarak yola çıktığımızda Eğitim Fakültesi, Orman Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi olmak üzere 3 fakülteye, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu olmak üzere 3 yüksekokula sahip küçük bir üniversiteydik. Bugün 8 fakülte, 2 enstitü, 4 yüksekokul ve 11 meslek yüksekokul ile hizmet vermekteyiz.

Bugün Üniversitemiz bünyesinde; 550 Akademik ve 370 civarında idari personel olmak üzere toplam 920 kadar personel görev yapmakta; 17 bin kadar kayıtlı öğrencimizle eğitim-öğretim devam etmektedir. Geçen yılki 59 öğrencimize ilaveten, 2013-2014 Akademik Yılında 200 kadar uluslararası öğrenci daha Üniversitemize kayıt yaptırmıştır.

ERASMUS çerçevesinde öğrenim görme, staj ve öğretim üyesi hareketliliği kapsamında Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Slovakya, Yunanistan, Polonya, Finlandiya, Avusturya, Litvanya, Danimarka, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Portekiz, İspanya,  Slovenya gibi 18 ülkeden 37 üniversite ile 68 anlaşma imzalanmıştır. Bunlardan başka Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Malezya ve Endonezya gibi 15 ülkeden 38 üniversite ile ikili protokoller yapılmıştır. Bu anlaşmalar çerçevesinde iki yıldır Üniversitemizde yabancı öğrenciler eğitim-öğretim görmektedir. Kastamonu Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri de yurtdışındaki üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerine katılmaktadır.

Üniversitemiz 2013-2014 Eğitim–Öğretim yılından itibaren ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarıyla yurt dışında bulunan yükseköğretim kurumları arasında bulunan öğrenci ve öğretim elemanı değişimini hedefleyen Mevlana Değişim Programı çerçevesinde şu ana kadar 5 ülkeden 19 üniversite ile anlaşma imzalamıştır. Bildiğiniz gibi Mevlana Programı başlatılmadan biz Üniversite olarak öğrenci ve öğretim üyesi değişimini iki yıldır kendi imkanlarımızla yapıyorduk. Bu programlar, diğer programlardan farklı olarak hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır. Şu an Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Macaristan ve Bosna-Hersek Federasyonu ile karşılıklı anlaşmalar yapılmıştır.

Üniversitemizin kuruluşu ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımızı tekrarlamak istiyoruz; Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokul binasını Üniversitemize kazandıran BOYNER Ailesine, Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu inşaatını yaptıran Sayın Rafet VERGİLİ’ye, Abana Sabahat – Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu’nu yaptıran YILMAZ Redüktöre, Tosya Meslek Yüksekokulu inşaatlarımızı yaptıran Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne başta hayır severler Necmiddin BOYNER, İsmail KÜLAHLI ve Rahmetle andığımız Zeki KÜLAHLI ve bütün Tosyalılara, Taşköprü Meslek Yüksekokulu kampüsünün eğitim öğretime hazırlanmasında büyük pay sahibi olan Taşköprü Belediyesi’ne ve hayırseverlere, Devrekani Meslek Yüksekokulu kampüsünün eğitim öğretime hazırlanmasını üstlenen Yüksekokul Yaptırma ve Yaşatma Derneğine ve Devrekanililere, Küre Meslek Yüksekokulu binasını hazır hale getiren Kürelilere teşekkür ediyoruz. 

Üniversitemizin seçkin akademik kadrosu, idari personeli ve ülkesini seven gençleri ile belirlenen hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.

Kastamonu Üniversitesi bugününü, geldiği seviyeyi sizlere borçludur. Üniversitemiz inşallah sizlerle daha çok başarılara imza atacaktır. Bugün sizlerin sayesinde nacizane bu rahat konuşmayı yapabiliyorum. Bugün sizin için her sene tekrarlanan en mutlu günlerinizden biridir. Bayramı, bayram günleri bu kadar fazla olan başka meslek türü var mıdır bilemiyorum. Yetiştirdiğiniz ve yetiştireceğiniz gençlerin her biri birer değerdir ve sizlerin eseridir. Değeri ve eseri sizlerin eserleri gibi fazla ve kıymetli olan insanlar zannediyorum azdır. Elbette her meslek mukaddestir. Fakat bizler dünyadaki hiçbir menfaate ve makama hocalığımızı değişmeyiz. Hiçbir şeye değişmeyeceğiniz meslek hayatınızın bu eğitim öğretim yılı da kutlu olsun.” dedi.

Öğrencilere de seslenen Rektörümüz AYDIN: “Mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacağınız bir üniversiteye adım attınız. Değerli hocalarınızın rehberliğinde hayatınızın en önemli hazırlığını burada tamamlayacaksınız. İnşallah buradan bilgi ve tecrübelerle donanmış olarak millete hizmet etmek üzere mezun olacaksınız. Bu Üniversite sizinle vardır ve inşallah ilelebet var olacaktır. Kastamonu Üniversitesi sizinle, sizler de Kastamonu Üniversitesi ile yükselecek yüceleceksiniz. Sizlere mukaddesleriniz arasına kattığınız Kastamonu Üniversitesi’nde başarılı bir eğitim öğretim yılı ve yılları diliyor; tekrar hürriyetleri, güzellikleri soluyacağınız Üniversitemize hoş geldiniz diyor gözlerinizden öpüyorum.” dedi.

Kastamonu Üniversitesi yolunda başarı ile devam ediyor

Son olarak açılış konuşmasını yapan Vali BEKTAŞ, mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacağımız üniversiteden gurur duyduklarını belirtti. BEKTAŞ: “Üniversiteyi geç bulduk ama iyi bulduk. Aslında üniversiteyi erken hak eden illerden birisi Kastamonu’ydu. Üniversiteye geç kavuşmamıza rağmen Kastamonu Üniversitesi yolunda başarı ile devam ediyor ve aradaki açığı hızla kapatıyor.  17 bin öğrencisi ile şehrin hayatında Kastamonu Üniversitesi bütün varlığıyla bütün ciddiyeti ile yerini aldı. Hızla kurumsallaşıyor ve alt yapısını tamamlıyor. Öğretim elemanlarını toparlıyor, fakültelerini çeşitlendiriyor, yüksekokulların sayısını artıyor.” dedi.

BEKTAŞ konuşmasında ayrıca Üniversiteli şehir olmanın imkanlarının nimetlerini bütün Kastamonu yaşadığını ve paylaştığını, ilerleyen yıllarda sokakta yürüyen dört kişiden birinin üniversiteli olacağını belirten BEKTAŞ, şehrin de adaptasyon sürecini daha hızlı ve nitelikli olarak kapatmak için üzerine düşen görevi yerine getireceğine inandığını ifade etti.

Üniversitemizi tanıtan sinevizyon gösterisinin ardından Gazi Üniversitesi E. Öğretim Üyesi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Orhan ARSLAN tarafından “İnsan ve Eğitim” konulu ilk ders verildi.

Derste insanın değerli olduğunun altını çizen ARSLAN “İnsan değer esaslıdır, sınırı olan bir varlıktır. Hayvanların sınırı yoktur. Ne yapacağını bilmez. Her şey atıl olur ama insan atıl olmaz. Her insan her işe yaramaz ama her insan mutlaka bir işe yarar.” dedi.

Türk milletinin kültür koduna da değinen ARSLAN, öğrencilere fiyat esaslı değil değer esaslı olmalarını, tek dünyada ikiyüzlü değil, iki dünyada tek yüzlü olmaları gerektiğini vurguladı. ARSLAN: “Okumak öğrenmektir. İnsan öğrenmediği zaman ölür. Eğer hayattaysan öğrenmelisin.” dedi.

Verilen ilk dersin ardından Rektörümüz AYDIN, ARSLAN’a çiçek ve hediye takdiminde bulundu. Programın son kısmında da Kuzeykent Kampüsü Merkezi Kafeterya’da verilen kokteyl ile açılış töreni sona erdi.