Kastamonu'da köylülere yeni gelir kaynağı oluşturmak amacıyla başlatılan organik kayın mantarı üretimi çalışmalarında başarılı sonuçlar alındı.

19 Eylül 2013’te Vedat Tek Kültür Merkezi’nde düzenlenen kayın mantarı tanıtım programına Vali Sayın Erdoğan BEKTAŞ, Kastamonu Milletvekilleri Mustafa Gökhan GÜLŞEN, Emin ÇINAR, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali ÇARDAKÇI, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Vali Yardımcısı Atila KANTAY, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Saim SAYAN, İl Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Tahir KARAHASAN, Kastamonu Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sabri ÜNAL, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile kayın kavak (istiridye) mantarı yetiştiricileri katıldı.

Açılışa katılan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, üretimin sanayiye dönüştürülmemesi durumunda yapılan çalışmaların bir neticeyle sonuçlanmadığına dikkat çekerek “İşleme ve pazarlama zinciri tam olarak kurulamazsa piyasayı doyurmuş olursunuz ve ekonomik kazanç sağlayamazsınız. Üretimi arttırdığınız zaman devamlılığını sağlamış olmanız gerekiyor. Eğer gerçekten kayın mantarından ekonomik kazanç elde edilmek isteniyorsa sanayi hamlesini gerçekleştirmeniz gerekiyor” dedi.

Kastamonu Üniversitesi Mantar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sabri Ünal ise, dar alanda büyük kazançlar sağlanacağını söyleyerek, “Mantar zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için mantar kültürüne ağırlık verilmelidir. Kastamonu mantar çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Mantar ekonomisini Kastamonu’ya kazandırmak için çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. İlk başta Mantar Üreticileri Birliği kurulması gerekiyor. Yapılacak bu çalışmalara tüm kurumlar destek vermeli. Eğer kayın mantarını daha iyi tanıtmak ve bu üründen ekonomik kazanç elde etmek istiyorsak bunu bir ‘Kayın Mantarı Festivali’ ile gerçekleştirebiliriz.” dedi.

Projeye oldukça önemli katkılarda bulunan Vali Yardımcısı Atila KANTAY ise yaptığı konuşmasında kanlıca mantarına rakip geldiğini, Valiliğin bu proje ile ilgilenmesinin iki sebebi olduğunu;

1.’si Kayın popülasyonu bölgemizde oldukça yüksek ve kavak kayın ağacının dalı hariç her türlü mahsulünden yapılan talaştan bu mantar üretilebilmektedir ve oldukça ucuz maliyette üretilmektedir.

2.’si mantar engelliler dahil her yaş grubu ve cinsiyet tarafından kolaylıkla üretilebilmektedir. Diğeri de bölgemiz iklimine son derece uyum sağlayan güzel bir mantardır, tehlikesizdir, kanlıca mantarını toplarken dağda karşılaşacağınız tehlikelerden uzaktır, yerken de ağaçta yetiştiği için son derece organik ve doğal bir mantardır. Hepinize teşrif ettiğiniz için teşekkür ediyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Musallar köyünden Kayın Mantarı Üreticisi Mustafa Kanatoğlu ise, kayın mantarı yetiştiriciliğini daha önce hiç duymadığını ve tavsiye üzerine bu işe giriştiğini ifade ederek, “Yaptığı işi ilk önceleri biraz garip karşıladım. Zamanla bu işe alıştım ve çevremden de olumlu tepkiler aldım. Şimdi kayın mantarı yetiştiriyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Karadeniz Türkü’n Çadırı tarafından davetlilere kayın mantarı ile yapılmış çeşitli yemek ve salata türlerinden ikram edildi.