Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi İç Su Balıkları Araştırma ve Üretim Merkezi Germeçtepe Uygulama İstasyonu’nun Açılış Töreni Düzenlendi

Germeçtepe Barajı’nda Üniversitemiz İç Su Balıkları Araştırma ve Üretim Merkezi Germeçtepe Uygulama İstasyonu’nun açılış töreni düzenlendi. 16 Eylül 2013 Pazartesi günü düzenlenen törene Kastamonu Valisi Erdoğan BEKTAŞ, J. Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğg. Ali ÇARDAKCI, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, eski Milletvekili Musa SIVACIOĞLU, kamu kurum ve kuruluş daire amirleri, Üniversitemiz yöneticileri ve akademisyenlerimiz ile Prof. Dr. Ahmet MARANKİ katıldı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN: “Araştırmalar kapsamında üretilen balıkların halka satışı gerçekleştirilecek ve elde edilen gelir araştırma faaliyetlerinde kullanılacaktır.  Planlanan projenin ikinci ayağında Akvaryum Balıkları Üretim Birimi ve denizde oluşturulacak kafes sistemleri ile özellikle alternatif türler üzerine araştırma ve üretim yapılacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Su Ürünleri Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ yaptığı açıklamada Ürünleri Fakültesi İç Su ve Deniz Balıkları Araştırma ve Üretim Merkezi kapsamında planlanan projenin ilk etabının Germeçtepe Baraj Gölünde faaliyete geçtiğini belirtti. SÖNMEZ: “İmalatı Fakültemize ait olan kafeslerde yıllık 30 ton kapasitesi bulunan üretim ve araştırma birimi 3 ay önce faaliyete geçti. Merkezimiz iç su balıkları yetiştiriciliği üzerine araştırmalar yaparak bölgede üretim faaliyetlerinin iyileştirilmesi, kapasitenin artırılması ve bölge üreticilerine model olması açısından önemli vazifeler ifa edecektir.  Şu ana kadar iç sular açısından önemli bir tür olan Alabalık üzerine araştırma ve üretim yapan tesis, önümüzdeki yıldan itibaren bazı sazan türleri yanında Japon balığı gibi akvaryum balıklarının da üretimi yapılacaktır.” dedi.

Programda Vali BEKTAŞ, J. Bölge ve Garnizon Komutanı ÇARDAKCI, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. AYDIN ve Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü TURFAN Su Ürünleri Dekan Yardımcısı SÖNMEZ ve İnebolu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nejdet GÜLTEPE nezaretinde balık kafeslerine giderek alabalıklara yem verdi.

Tören, Uygulama İstasyonunda yetiştirilen alabalıkların ikram edildiği öğle yemeği ile son buldu.