Üniversitemiz Tosya Meslek Yüksekokulu ek bina inşaatının temel atma töreni 31 Mayıs Cuma günü düzenlendi.

Törene Vali Erdoğan BEKTAŞ, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, İl Jandarma Komutanı Tevfik ANZERLİOĞLU, Tosya Kaymakamı Mehmet TÜRKÖZ,  Tosya Belediye Başkanı Kazım ŞAHİN, İl Emniyet Müdürü Sami USLU, Araç Belediye Başkanı Mustafa AYANOĞLU, Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet YILMAZ, KAS-DER Başkanı Hasan ŞEN, Tosya Yükseköğrenim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fazıl ATEŞ, Tosya Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hakan AKYILDIZ, öğretim elemanları, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve halk katıldı.

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Tosya Yükseköğrenim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Fazıl ATEŞ: “3500 öğrenci kapasiteli ek binamızın yapımında bizlere yardım eden hayırsever Necmiddin BOYNER, İsmail KÜLAHLI ve merhum Zeki KÜLAHLI’ya teşekkür ediyorum. Okulumuzun kısa sürede tamamlanması için bizim daha çok hayırsevere ihtiyacımız var. İnşallah gereken desteği bulacağımıza inanıyorum.” dedi.

Tosya MYO Müdürü Doç. Dr. Hakan AKKYILDIZ konuşmasının başında Tosya MYO hakkında bilgi verdikten sonra programların açılması dahilinde öğrenci sayısının bine ulaşacağını ve mevcut binada eğitim öğretim yapmanın zorlaşacağını belirtti. AKYILDIZ: “Eğitim öğretim faaliyetlerimize verimli ve sağlıklı bir şekilde devam edebilmemiz için temelini atacağımız binamıza acilen ihtiyacımız bulunmaktadır. Binanın tamamlanması ile birlikte öğrenci ve akademik personel sayımız artacaktır.” dedi.

Tosya Belediye Başkanı Kazım ŞAHİN yaptığı konuşmada; “4 yıl önce çok önemli bir kararlılıkla başladığımız Tosya Yükseköğrenim serüveni bu yıl çok şükür ikinci mezunlarını veriyor. Tabi o gün Tosyalılar Türkiye’ye örnek olacak bir şekilde ekip çalışmasıyla çok kısa bir sürede gayret göstererek bu okulu meydana getirdiler. Bu yıl meslek yüksekokulumuz ikinci mezunlarını veriyor ve ikinci binamızın temelini atıyoruz.” dedi.

Tosya Kaymakamı Mehmet TÜRKÖZ konuşmasında; “Hepimiz çok iyi biliyoruz, bir milletin kalkınması ancak eğitim ve öğretimle olur. Eğitimsiz kalan bir toplum sanayide, tarımda, kültürde, sanatta ve diğer alanlarda hiç şüphesiz düşünülemez. Eğitimin en önemli alanlarından birisi de kuşkusuz üniversite eğitimidir. Üniversite eğitimlerinin içerisinde de meslek yüksekokullarının önemli bir yeri vardır. Bunların bir kısmı doğrudan devlet bütçesiyle, bir kısmı devlet vatandaş iş birliği ile bir kısmı da doğrudan hayırseverler tarafından yapılmaktadır. Bugüne kadar desteklerini esirgemeyen ve desteklerinin süreceğine inandığımız Valimize, Milletvekillerimize, Belediye Başkanlığımıza, Yüksekokul personeline hayırseverlere ve vatandaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyor, burada temeli atılan ve kısa sürede yapımını tamamlamayı arzuladığımız yeni binamızın öncelikle Tosya’mıza ve daha sonra Kastamonu Üniversitemize hayırlı olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN konuşmasında: “Bugün Tosya’nın Üniversite için ikinci büyük hamlesinin başlangıcıdır. Öncelikle birinci binamızın yapımında öncülük edenlerimiz olmak üzere kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, Yükseköğrenim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneğimiz ve bütün Tosyalılara teşekkür etmek istiyorum. Bu arada maddi katkılarıyla ikinci binamıza katkı yapan Necmiddin BOYNER ve KÜLAHLI ailesine huzurlarınızda teşekkürlerimizi belirtmek istiyorum. Tabi ki bu işler el ele ve el birliği olacaktır.

Bu attığınız Devrez Üniversitesi’nin temelidir. Her hakikat hayalle başlar. Geçen yıllarda bunu konuştuğumuz zaman buna inanmayanlar vardı; ama bugün herkes inanıyor ve Devrez Üniversitesi inşallah kurulacaktır. Tosya bugün bir ek bina değil, bir üniversite temeli atmıştır.  Bunu gururla, inanarak, sevinerek söylüyoruz.” dedi.

Vali Erdoğan BEKTAŞ yaptığı konuşmasında; “Bu temel atma töreninde mutluluğu ve güzel gelişmeleri paylaşıyoruz. Tosyalılar meslek yüksekokulumuzu güzel bir binaya kavuşturdular. Bunun ikincisi lazım, üçüncüsü lazım. Bu binaya başladılar, derneğimizi arkadaşlarımızı, emek verenleri, katkısı olanları, herkesi kutluyorum, kendilerine teşekkür ediyorum. Tosyalıların bu yatırımı tamamlayacak gücü kapasitesi ve fedakar gönülleri kalpleri olduğuna inanıyorum ve Tosyalılar bu basit işi kısa bir süre içerisinde tamamlayacaktır. Tosyalılar çok daha başka şeyleri başaracaklardır, özellikle sanayideki gelişmelerle Tosya’da nasıl bir gelecekle karşılaşacağımızı tasavvur edemiyorum.” dedi.

Halk oyunları ekibi tarafından düzenlenen gösterinin ardından Tosya Meslek Yüksekokulu ek bina inşaatının temeli atıldı.