aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ 7 Mayıs Salı günü Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzalamak maksadıyla Polonya’ya gitti.

Üniversitemiz ile Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi arasında 8 Mayıs Çarşamba günü protokol imzalandı. Protokol töreninde Rektör Prof. Dr. Alojzy SZYMANSKI, Uluslararası ilişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Marek S. SZYNDEL, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Michal ZASADA, Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Marta TYMINSKA, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ ve Varşova Büyükelçiliği Müsteşarı İstem CIRCIROĞLU katıldı.

İmzalanan protokol sonrasında yapılan görüşmelerde, üniversitelerin farklı birimleri arasında Erasmus programının lisans ve lisansüstü öğrencileri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması konusunda fikir birliğine varıldı. İlk adım olarak, iki üniversitenin orman fakülteleri arasındaki Erasmus anlaşmasının süresi 2017 yılına kadar uzatıldı ve anlaşmanın içeriği yüksek lisans ve doktora öğrencilerimizi kapsayacak şekilde genişletildi.

İmzalanan protokol çerçevesinde Üniversitemiz ile Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi arasında öğretim elemanı ve araştırmacı değişimi, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin değişimi, eğitim programlarının geliştirilmesi, bilimsel bilgi, yayın ve materyal değişimi yapılacak.

Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi ile imzalanan protokol sonrasında heyetimiz üniversite kampüsünü ve laboratuvarları gezdi. Rektörümüz ve rektör yardımcımız, Avrupa Birliği tarafından 1 milyon Avro destek alınarak kurulan Su Merkezi Laboratuvarı’nı gezdikten sonra her iki üniversitenin ilgili öğretim elemanlarının bir araya gelerek ortak konular üzerinde projeler üretilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Rektörümüz AYDIN ve Rektör Yardımcımız SARIYILDIZ 9 Mayıs Perşembe günü ise Varşova Büyükelçiliği Müsteşarı İstem CIRCIROĞLU'nu ziyaret etti. Heyetimiz daha sonra, Varşova Vistula Üniversitesi'nde bulunan Varşova Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek Eğitim Koordinatörü Serkan İPEK'ten enstitünün çalışmaları, Vistula Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Orhun ESKİCİ'den ise Vistula Üniversitenin bölümleri hakkında bilgi aldı. 10 Mayıs Cuma günü Kastamonu’ya dönen heyetimiz Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesinin kendilerini çok iyi ağırladıklarını dile getirdi.