Merkez Kütüphane ve Görme Engelli Kütüphanesi Ortak Platformu (GEKOP)’a yeni kaynaklar eklendi.

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı personeli 24-27 04 2013 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOSLinks) toplantısına katıldı.

Daire Başkanı Ertuğrul KABA ve Veri Tabanları Sorumlusu Mehmet ÜNEŞ’in katıldığı toplantı süresince dünyanın önde gelen elektronik kaynakların temsilcileri ile görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmeler sonucunda Üniversitemiz ile Akdeniz Üniversitesi arasında ortak yürütülen ve alt yapısı Üniversitemiz bünyesinde kurulan görme engelli kütüphaneleri ortak platformu dermesinde hizmete sunulacak olan 23.096 sesli kitap için gerekli protokol World Ebook Library temsilcileriyle imzalandı. Ayrıca Üniversitemize çok sayıda ebook, sesli kitap ve ders videosu gibi elektronik kaynakların bağışlanması sağlandı.

World Ebook Library temsilcileriyle görüşmeler sonucu protokol çerçevesi genişletilerek çeşitli konularda dünyanın önde gelen üniversitelerinde anlatılan derslerin 5000 videosunu içeren paket GEKOP kapsamında değerlendirmek üzere yayıncı tarafından Üniversitemize ücretsiz olarak sağlanması sözü alındı. Genişletilen protokol ile WEL tarafından 2013 yılı sonuna kadar üretilecek olan bütün sesli kitaplar Üniversitemize takdim edilecek. Toplantı kapsamında yapılan diğer bir görüşme sonucunda Gale firması tarafından toplam değeri 27.000 $ olan İslam araştırmalarında referans kaynak olarak kullanılan en önemli eserlerden biri olan Ansiklopedi of İslam serisinin tamamını online olarak bütün kullanıcılara açılması ve bunun yanı sıra farklı disiplinlerde seçilen yaklaşık 120 kitabın Üniversitemiz elektronik kaynaklarına firma tarafından bağışlanması sağlandı.

2 Mayıs Perşembe günü dünyanın en önemli elektronik yayıncılarından biri olan ELSEVIER firmasının Türkiye ve Orta Asya sorumlusunun Üniversitemizi ziyaret etti.