aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemizin 7. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner YILDIZ’ın teşrifleriyle 1 Nisan Pazartesi günü büyük bir coşkuyla kutlandı. Bakanımız Sayın YILDIZ’ın karşılanmasının ardından kuruluş yıldönümü etkinliklerimiz başladı.

Merkezi Kafeterya Konferans Salonu’nda yapılan etkinliklere Bakanımız Sayın Taner YILDIZ, Vali Erdoğan BEKTAŞ, Belediye Başkan V. Bahri YAVUZ, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Mülki ve Mahalli Erkan, misafirler, akademik ve idari personelimiz, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasında Üniversitemizin kurulduğu günden buyana gelişimi hakkında detaylı bilgi veren Rektörümüz AYDIN: “Kastamonu Üniversitesi'nin 7. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri’nde bizimle birlikte olduğunuz, bu sevinci ve gururu bizimle paylaştığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz diyor, hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum.

Geçirdiği kalp krizi neticesinde genç yaşta kaybettiğimiz Fen Edebiyat Fakültesi Sekreterimiz Çetin AKGÜL’e Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailesine ve Üniversitemize başsağlığı diliyoruz. Geçtiğimiz yıl acısını yaşadığımız Genel Sekreterimiz Muhiddin SAĞLAM’ı, daha önceden kaybettiğimiz Yrd. Doç. Dr. Emin BAYDİL ve Prof. Dr. Mevlüt BEYRİBEY’ i de rahmetle anıyoruz.

Türkiye ve dünyadaki üniversiteler arasında seçkin bir yer edinmeyi hedefleyen Üniversitemiz 5467 sayılı Kanunla 01 Mart 2006 tarihinde kurulmuştur. Kuruluşunda emeği geçen ve Üniversite kurmayı bizzat vazife olarak üzerlerine alıp çalışan dönemin Kastamonu Milletvekilleri Sayın Hakkı KÖYLÜ’ye, Sayın Murat BAŞESGİOĞLU’na, Sayın Musa SIVACIOĞLU’na, Sayın Sinan ÖZKAN’a ve Sayın Mehmet YILDIRIM’a, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’na, Kastamonu Ticaret Borsası’na, başta Valilik ve Belediye olmak üzere Kastamonu’nun bütün idari ve bürokratik kuruluşlarına, Üniversite Kurma - Yaşatma Derneğimize ve bütün sivil kuruluşlarımıza, işadamlarımıza ve Kastamonu halkına; ayrıca çok ertelenmiş olan Üniversite hayalimizi gerçek kılan zamanın siyasi iradesine huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.

Kastamonu Üniversitesi her ne kadar Mart 2006’da kurulmuş olsa da biz Üniversitemizin temellerini 1885 yılına kadar götürüyoruz. 1885 tarihi Anadolu’nun ilk lisesinin Kastamonu’da açıldığı yıldır. Üniversitemiz Rektörlük binasının girişinde ‘Mekteb-i İdadii Mülki 1885’ yazısı mevcuttur. İstanbul Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1453, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1773 olduğu gibi Kastamonu Üniversitesinin kuruluş tarihi de 1885 olarak kabul edilmelidir. Kastamonu her dönemde eğitim ve bilim faaliyetlerine önem verilen bir yer olmuştur. Kastamonu’nun tarihteki bu vazifesini bugün Kastamonu Üniversitesi üstlenmiş durumdadır.

Sayın Bakanım, Üniversitemizin 7. Kuruluş Yıl dönümünde Üniversitemizi teşrifiniz bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Zat-ı Alinizin bugünden itibaren mensubu olmakla şeref verdiği Üniversitemiz, kurulduğu tarihten itibaren geçen yedi yılda çok mesafe kat etmiştir. Mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyulacak olan Kastamonu Üniversitesi’nin mensubu olmaktan inşallah siz de gurur duyacaksınız.

Üniversitemiz bünyesinde; 161’i öğretim üyesi olmak üzere 503 akademik ve 329 idari Personel olmak üzere toplam 832 personel görev yapmakta; 12 600 kadar kayıtlı öğrencisiyle eğitim-öğretim devam etmektedir.

Üniversitemizin akademik yapısı içinde; Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Orman Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi olmak üzere 8 fakülte; Soysal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü olmak üzere 2 Enstitü; Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olmak üzere 4 Yüksekokul; Bir tanesi merkezde olmak üzere toplam 11 Meslek Yüksekokulumuz bulunmaktadır.

Fakültelerimiz ve Yüksekokullarımız açılan yeni bölümleriyle giderek büyümektedir.

Üniversitemiz 3 hakemli dergiyle akademik dünyaya katkı sağlamaktadır. Bu dergiler Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi ve Kastamonu Üniversitesi İktisadi İdari bilimler Fakültesi Dergisi ile Uluslararası indekslerce taranan Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisidir. Ayrıca Menba Su Ürünleri Fakültesi Dergisi ve Uluslararası Nazariyat (Theory) Dergisi yayın hayatına başlamak üzeredir.

Üniversitemiz Farabi Değişim Programı çerçevesinde yurt içinde 75 üniversiteyle protokol imzalamıştır. 43 Avrupa Üniversitesi ile Erasmus anlaşması yapılmıştır. Dünyanın değişik ülkelerindeki 25 üniversite ile geniş kapsamlı ikili protokoller imzalanmıştır.

Kastamonu Üniversitesi, ulusal anlamda aç olduğu başarıyı elde etmenin yanında evrensel başarıyı da hedeflemektedir. ERASMUS çerçevesinde öğrenim görme, staj ve öğretim üyesi hareketliliği kapsamında Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Slovakya, Yunanistan, Polonya, Finlandiya, Avusturya, Litvanya, Danimarka, İtalya, Bulgaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Romanya, Portekiz, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Slovenya, Endonezya Bosna – Hersek ve Kosova’daki üniversitelerle ikili protokoller imzalanmıştır. Bu anlaşmalar çerçevesinde Üniversitemizde yabancı öğrenciler eğitim-öğretim görmeye başlamıştır. Kastamonu Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileri de söz konusu üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerine katılmaktadır.

Türkçe Öğretim Merkezimizin (TÖMER) açılmasıyla yurt dışından gelen öğrencilerimize Türkçe dersleri verilmeye başlanmıştır.

Ayrıca açılışını yakın bir zamanda yaptığımız “Uygulama Anaokulu” ile hem personelimize yeni bir hizmet sunulmuş, hem de Okul Öncesi Eğitimi Bölümü öğrencileri için uygulama sahası hazırlanmıştır. Ayrıca bu anaokulumuz Fen ağırlıklı eğitim veren anaokulu olma özelliğine sahiptir.

Üniversitemiz bünyesinde öğrencilerimiz sosyal faaliyetlerde bulunabilecekleri öğrenci toplulukları da mevcuttur. Yaklaşık 30 kadar toplulukla öğrencilerimiz ders dışı zamanlarda etkin olabilmektedir.

Üniversitemiz akademik kadrosu son yıllarda güçlenmiş ve güçlenmeye devam edecektir. Bunun bir göstergesi olarak bilimsel çalışmalar ve yayınlar giderek artmaktadır. Öğretim üyelerimiz 2012 yılından içinde bulunduğumuz tarihe kadar, 99 ulusal makale, 267 ulusal bildiri, 211 uluslararası makale ve 236 uluslararası bildiri ile bilim dünyasına katkıda bulunmuşlardır. Ayrıca üniversitemizin bir patent müracaatı tescil aşamasında, 3 patent müracaatı ise yurt dışında deneme safhasındadır. Bakanlıklarımızdan projelerimizi değerlendirirken patent almak üzere olan bir Üniversite olduğumuzu dikkate almalarını bekliyoruz. Üniversitemiz sempozyumlar düzenleyerek, konferans ve panellere ev sahipliği yaparak da bilim dünyasına hizmet etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleri çerçevesinde eğitimini sürdürecek olan Kastamonu Üniversitesi, barındırdığı dinamik unsurlar ile bunu başarabilecek güçtedir. Üniversitemizin seçkin akademik kadrosu, idari personeli ve ülkesini seven gençleri ile belirlenen hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Bu vesile ile dişi - tırnağı ile çalışarak Üniversitemizin bugünlere gelmesini temin eden çok kıymetli mesai arkadaşlarımıza; akademik, idari personelimize ve bütün çalışanlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sahibi olduğunuz Üniversitemizin kuruluş yıldönümü sizlere de hayırlı olsun diyorum.” dedi.

Konuşmasının devamında Kastamonu halkına ve öğrencilere de seslenen Rektörümüz AYDIN: “Değerli Kastamonu’lular, Kastamonu Üniversitesi sizlerle vardır. İnşallah hep var olacak ve hedeflerine ulaşacaktır. Başarılarımız beraber ve ortaktır. Başarısızlık inşallah olmaz; olursa bize aittir. Beraberce Üniversitemizin geleceğine yürümek dileği ile bugününüz kutlu olsun.

Sevgili Öğrencilerimiz, sizler Üniversitemizin varlık sebebisiniz. Üniversitenin bütün varlığı sizler için seferberdir. Çok değerli hocalarınızın rehberliğinde inşallah parlak bir geleceğe hazırlanıyorsunuz. ‘Mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacağınız Kastamonu Üniversite’li olmanın imtiyazını ömür boyu yaşamanız duası ile sizlerin de gözlerinden öpüyorum.

Zengin tarihi ve kültürel birikime sahip bir şehirde kurulmuş olan Kastamonu Üniversitesinin hedefi dünya üniversitesi olmaktır. Bu hedefe doğru yürürken bugünümüzde bizi yalnız bırakmayan başta Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner YILDIZ’a, Mülki ve Mahalli Erkana, milletvekillerimize ve bütün siyasi parti temsilcilerine, Kastamonu’lu hemşehrilerimize, mesaisini Kastamonu Üniversitesi için sarf eden bütün akademik ve idari personelimize ve sevgili öğrencilerimize teşekkür eder; saygı ve sevgilerimi sunarım.” dedi.

Yaptığı konuşmada Kastamonulu olarak uzunca bir süredir beklentisi içinde olduğumuz Üniversitemizin kuruluşunun 7.nci yıl dönümünü iştirak ettiklerini belirten Vali Erdoğan BEKTAŞ: “Kastamonulu olarak üniversiteyi çok bekledik, çok özledik. Dolayısıyla Üniversitemizden beklentimiz çok yüksek. Anadolu’nun ikinci lisesi Abdurrahman Paşa Lisesi 1885 yılında Kastamonu’da kurulduğunu biliyoruz. Ondan önce gerek Selçuklular döneminde, gerek Osmanlılar döneminde Kastamonu bölgesinde ilmi açıdan da merkez idi. İlim kurumları ile medreseleri ile diğer kuruluşları ile bölgenin bir merkezi durumunda idi. Özellikle son dönemlerde ana ulaşım hattı dışında olmamız, biraz göz ardı olmamız o konuda gelişmeleri geç yaşamamıza sebep oldu; ama temiz oldu. Üniversitemiz var artık. Bu sene 7. yılını kutluyoruz. Şehir olarak Üniversitemizin gelişmelerini iyi izliyoruz ve iyiye gittiğini görüyoruz. Üniversitemizden beklentilerimizde çok yüksek. Üniversitenin bizim beklentilerimizi karşılaması bizlere her konuda öncülük, rehberlik ve önderlik yapmasını bekliyoruz. Ancak o zaman bizler Kastamonulu olarak yeniden eski günlerimizi yaşayacağımızı ümit ediyoruz. Üniversitemizin kuruluşundan bu yana katkısı olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, kendilerini gönülden kutluyorum” dedi.

 

 

Törende konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ; “Kastamonu’da ve Kastamonu Üniversitesi’nin 7. yıl dönümünde sizlere bir arada olduğumdan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bugün inşallah layık olmaya çalışacağım ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak Türkiye’nin çok daha iyi günler görebilmesi ve buradaki öğrenci arkadaşlarımızın bizim bulunduğumuz görevlere geldiğinde daha iyi bir Türkiye’de yaşayabilmesi ve görev yapabilmesi açısından inşallah gayretlerimiz devam edecektir. 

Tabi medeniyetin beşiği ve kurduğu zamandaki medreselerle beraber eğitime öğretimin kültürüne sahip bir şehirdeyiz. Kastamonu’nun aynı zamanda evliyalar şehri olması maddi ve manevi eğitimlerin bulunduğunu gösteriyor ve yüzyıllar önce başlayan bu eğitim seviyesinin bugün Kastamonu Üniversitesi ile bir arada taçlandırılmış olması son derece önemli. Osmanlının Anadolu’daki açtığı ilk lisenin Kastamonu Lisesi olması da çok manidar.Törende konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ; “Kastamonu’da ve Kastamonu Üniversitesi’nin 7. yıl dönümünde sizlere bir arada olduğumdan dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Bugün inşallah layık olmaya çalışacağım ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak Türkiye’nin çok daha iyi günler görebilmesi ve buradaki öğrenci arkadaşlarımızın bizim bulunduğumuz görevlere geldiğinde daha iyi bir Türkiye’de yaşayabilmesi ve görev yapabilmesi açısından inşallah gayretlerimiz devam edecektir.

Tabi yıllar sonra bugünlere geldik ve bizim aldığımız eğitimin gelenek ve göreneklerimizin bize bir harf öğretenin 40 yıl kulu, kölesi olacağımız bir anlayışla beraber bunları yeşertiyoruz. Hocalarımızın mutlaka Kastamonu’ya ve bu bölgeye büyük katkıları olacak. Her birimiz üniversite öğrencisiydik ve bulunduğumuz yerlerden geldik. Yunus Emre söylediği gibi; “İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır”. Bulunduğumuz günler artık eğitimin, öğretimin, tekniğin konuşulduğu dönemlere geldi. Bizim Üniversitelerimizde dünyada ki ilk 500 üniversite arasında yer alan 10 üniversitemiz var ve bu sayıyı mutlaka artırıyor olmamız lazım. Çünkü her 4 yılda bir mezun olan öğrencilerin bilgilerini kendi bölümlerine göre 2 yılda 4 yılda tekrar yenilemek zorunda olduğu bir çağda yaşıyoruz. Kütüphanelerin daha ötesinde milyarlarca sayfalık bir internet ortamında bulunuyoruz ve Türkiye’nin hedefleri değişti. Mutlaka bulunduğumuz yerden daha güçlü yerde bulunmak durumundayız.

Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle, akademisyen çevrelerimizle beraber artık Türkiye mutlaka kapıları kırmak durumunda. Çünkü Türkiye yalnızca ekonomisiyle, yalnızca sosyal yapısıyla, idaresiyle değil, aynı zamanda beyniyle, zihniyle, kalbiyle, bedeniyle, sağ duyusuyla, sezgileri ile beraber büyüyor. Bu obez bir büyüme değil. Biz bulunduğumuz ortamın ortasında değil tam tersi ilerisinde bulunacağız. Hocalarımızın çok büyük emeği ve katkısı var. Almış oldukları eğitimi bize çok daha fazlasıyla yansıtmayı hedef haline getirmişler.

İş adamlarımızın bulunduğumuz ile yani Kastamonu’ya katacakları değerler vardır. Eğer böyle bir ortam oluşturulması gerekiyorsa ve bunlarla bizzat konuşulması gerekiyorsa en azından bu giydiğim cübbenin hatırına bir gün onlarla beraber olmam lazım ve teşviki burada yapmam lazım. İster ailede olsun ister devlette olsun, nerede olursa olsun büyük şirketlerde de böyle. Bizler hem kendimize hem de çevremize hayrı dokunan yapılar oluşturmamız lazım. Buradaki talebe sayısı ileride inşallah daha da artacak. Bunun fiziki şartlarının mutlaka daha da iyileşmesi gerekiyor. Biz devlet olarak, hükümet olarak hemen yanı başınızdayız; ama aynı şekilde Kastamonu’da hayırseverlerimizde yanı başımızda olması lazım. Ben bütün bu duygu ve düşüncelerle gerçekten aranızda olmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti bir kez daha ifade ediyorum, hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz AYDIN tarafından, Bakanımız Sayın Taner YILDIZ’a Ünivesitemiz plaketi ve Fahri Doktora Unvanı verildi.

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemiz Şeref Defterini imzalayan Bakanımız Sayın Taner YILDIZ, Vali Erdoğan Bektaş, Rektörümüz AYDIN ve protokol üyeleriyle birlikte öğrenci kulüplerimizin açtığı stantları ziyaret etti.

Sayın Bakanımızın programdan ayrılışından sonra “Basın Gözüyle Kastamonu Üniversitesi” konulu panel yapıldı. Oturum Başkanlığını İletişim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ayhan BİBER yaptığı panele konuşmacı olarak Basın İlan Kurumu Kastamonu Şube Müdürü Yaşar KURU, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüsnü ACAR, Anadolu Basın Birliği Kastamonu Şube Başkanı Sabahattin BÜYÜKORAL, Türk Basın Birliği Kastamonu Şube Başkanı Ferhan ÇAPRAZ katıldı. Basın gözenden Üniversitemizin anlatıldığı panel sonrası öğrenciler panelistlere sorularını yöneltti.

Programın ikinci bölümü ise Merkezi Kafeterya’da biniş giyme töreni ve akşam yemeğiyle devam etti. Bakanımız Sayın YILDIZ’ın yanında il protokolünün de bulunduğu yemekte Bakanımız Üniversitemizde profesör unvanı alan hocalarımıza, Valimiz BEKTAŞ doçent unvanı alan hocalarımıza, Milletvekilimiz Mustafa Gökhan GÜLŞEN ve Rektörümüz AYDIN da yardımcı doçent unvanı alan hocalarımıza binişlerini giydirdi.

7. Kuruluş Yıl Dönümü pastamızın kesiminin ardından kutlama fotoğraf çekimleriyle sona erdi.