Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı dolayısıyla 21 Mart Perşembe günü Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Kampüsü’nde kutlama yapıldı. Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü Öğrencilerimizle Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden öğrenim görmek üzere Üniversitemize gelen Kırgız Türkü öğrencilerimizin hazırladığı Nevruz Coşkusu programı yoğun ilgi gördü.

Programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN, Prof. Dr. Sezgin AYAN, Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ, Genel Sekreter V. Ömer KÜÇÜK, Genel Sekreter Yardımcısı V. Mehmet Salih YARIM, dekanlar, müdürler, daire başkanları, akademik ve idari personelimiz ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını Türk Dili Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülten KÜÇÜKBASMACI yaptı. KÜÇÜKBASMACI konuşmasında “Törenlerin nitelikleri ne olursa olsun, amacı bireyleri bir araya getirmek, toplumsal bağları güçlendirmek, toplumsal belleği nesilden nesile aktarmaktır.

Güneş ışınlarının 21 Mart tarihinden itibaren kuzey yarımküreye daha çok ısı ve ışık vermesi sebebiyle kuzey yarımkürede yaşayan bazı halklar için 21 Mart günü uyanış ve yaradılışın sembolü olarak kutlanmaya değer bir gün anlamı taşımaktadır.

Doğanın yenilenmesi ve tekrar yaşamaya başlaması demek olan baharın gelişi Anadolu’da da yeni bir hayatın başlangıcı kabul edilmiş, yüzyıllardır süregelen geleneklerle kutlanmıştır.

“Nevruz-i Sultan”, “Sultan Nevruz”, “Mart Dokuzu”, “Navrız” gibi çeşitli isimlerle adlandırılan Nevruz çok geniş bir coğrafî mekân ve zaman seyri içinde farklı yörelerde farklı anlayış ve şekillerle kutlana gelmiştir.

Toplumlarda gelenekler süreklilik göstererek, zaman içinde o toplumun kültürünün değişmez unsuru olur. En eski toplumlarda da görülen, bazı toplumlarda unutulan baharın gelişinin kutlanması, Türk toplumunun inançlarında, geleneklerinde, dil ve edebiyatında devam ederek günümüze kadar gelmiştir Her toplumun kendine özgü nedenlerle kutladığı Nevruz, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tataristan, Uygur Bölgesi, Anadolu ve Balkanlarda geleneksel kutlamalarla canlılığını günümüzde de sürdürmektedir.

Bu program Türkçe öğretmenliği öğrencileri tarafından Mitoloji dersi kapsamında hazırlanmıştır. Programın hazırlanmasında günden güne büyüyen Üniversitemize Kırgızistan’ın çeşitli üniversitelerinden gelen öğrencilerimizin ve Türkçe bölümü öğrencilerimizin katkısı büyüktür. Amacımız Türk Dünyasındaki kültürel ortaklığa ve kültürel sürekliliğe dikkat çekmektir. Bu amacımızın da gerçekleştiğine inanıyorum.

Bayram kutlamasına yakışır bir etkinlik ortaya koymaya çalıştık. Doğanın canlanmasının coşkuyla karşılandığı bu günde Nevruz kutlamalarımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Programda konuşma yapan Rektörümüz AYDIN: “Kıymetli mesai arkadaşlarımız ve sevgili öğrenciler, öncelikle hepinizin nevruzunu tebrik ediyorum. Fakültemize, Türkçe Bölümüne ve Kırgızistan’dan gelen öğrencilerimizi bu programı tertipledikleri için teşekkür ediyor, daimi bir gelenek haline getirmelerini diliyoruz. Üniversitemizin geneline yayılmasını ve bundan sonra her sene üniversitemiz programları arasında yer almasını temenni ediyoruz. Nevruzun bizim için önemini son yıllarda daha iyi anlamaya başladık.

Türklerin önemli bir bayramı olan Nevruzun Anadolunun dışında bizimle aynı kültürü paylaşan aynı inancı taşıyan kardeş milletlerde de heyecanla kutlandığını görüyoruz. Nevruz, Türk dünyasına ve İslam dünyasına ait bir değer ve bu değeri bilmek, yaşamak ve yaşatmak lazım. Bu sebeple bugün Eğitim Fakültemizin yaptığı programın önemi çok büyük. Üniversitemiz adına Kırgızistan’dan gelen gençlerimizin programa renk kattığını gördük, zaten duruşlarından kıyafetlerinden de anlıyoruz ki onlar her zaman bu değeri yaşamışlar, yaşatmışlar ve yaşatmaya da onlarla beraber biz de devam edeceğiz.

Dine aykırı olmayan, bizi biz yapan geleneklerimiz yaşatılmalıdır. Bu gelenekler kardeşliğimizi perçinler, heyecanımızı ve motivasyonumuzu arttırır.

İnşallah önümüzdeki yıllarda Üniversitemizde bugüne ait eğitim programları da tertiplenir, İstiklal Marşımızın yanında Türk Cumhuriyetleri’nin Milli Marşlarını da programımıza dahil edersek güzellik katar. Tekrar nevruzunuzu kutlayarak her gününüz ve geleceğinizin nevruz bayramlarıyla dolmasını diyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN Ergenekon Destanı’nın simgesi olan örste çekiç ve balyozla demir dövdü.

Programın devamında Kırgız öğrencilerden Saymidinova Umsunay Türk mitolojisinde çocukların ve kadınların koruyucusu Umay Ana ve eski Türklerde kötü ruhları kovma ve huzuru dileme geleneği olan Alasto’yu tanıttı. Türk Dünyası geleneksel selamlaşmasının ardından Yavuz Bülent Bakiler’in Türklerin Türkistan’dan Anadolu’ya yolculuğunu anlatan “Turan” şiiri okundu. Kırgız Milli Dansıyla devam eden program, manas destanı, nevruz şiiri, zengin kızla fakir kızın atışmasının canlandırıldığı Akiynek, Nevruz duası, yumurta tokuşturma, Kırgızistan’da Coluk Taşlama olarak adlandırılan “yağ satarım bal satarım” oyunu gibi renkli görüntülere sahne oldu.

Kırgız öğrencilerin yaptıkları yöresel yemeklerini davetlilere ikram etmesinin ardından yakılan Nevruz ateşinin üzerinden ilk olarak Rektörümüz AYDIN atladı.

Nevruz Kutlamaları pilav ve ayran dağıtımıyla sona erdi.