aday öğrenci
önemli haber

cep son onemli uyari

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN 14 Mart Perşembe günü Köstence Şehrindeki Ovidius ve Andrei Şaguna Üniversiteleri ile iş birliği protokolü imzalamak maksadıyla Romanya’ya gitti.

Protokoller öncesi heyetimiz Başkonsolos Füsun ARAMAZ’ı ziyaret etti. ARAMAZ Rektörümüz AYDIN ve Rektör Yardımcımız ÖZKAN’ın onuruna akşam yemeği düzenledi.

Heyetimizi Romanya’da kaldıkları süre boyunca misafir eden Ovidius Üniversitesiyle Üniversitemiz arasında 15 Mart Cuma günü protokol imzalandı. İmzalanan protokole Rektör Prof. Dr. Danut Tiberiuls EPURE, Ovidius Türk Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Denisa IBADULA ve Yrd. Doç. Dr. Neriman HASAN, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet ÖZKAN ve Başkonsolos Muavini Özgen TOPÇU katıldı.

İmzalanan protokol sonrasında Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. EPURE Üniversitemiz Yönetim Kurulu Üyelerinin hepsini Köstence’deki Üniversitelerine davet etti. Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN da Ovidius Üniversitesi yönetim kurulunu Kastamonu’ya davet etti. Ayrıca görüşmeler sırasında Ovidius Üniversitesi ile Üniversitemizin birkaç bölümü arasında Erasmus protokolleri de yapıldı.

Andrei Şaguna Üniversitesiyle imzalanan protokole ise Başkan Prof. Dr. Aurel PAPARI, Rektörümüz AYDIN, Rektör Yardımcımız ÖZKAN ve Romanya Demokrat Türk Birliği Kültür Komisyonu Başkanı Serin TÜRKOĞLU katıldı. Protokol sonrasında Andrei Şaguna Üniversitesi Başkanı PAPARI, Üniversitemizi Karadeniz Kültür ve Sivilizasyon Projesine dahil etti.

İmzalanan protokoller çerçevesinde Üniversitemiz ile Ovidius ve Andrei Şaguna Üniversiteleri arasında eğitim elemanları ve araştırmacı değişimi, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin değişimi, önlisans eğitimini lisansa tamamlama, çift diploma alma imkanı tanıyacak eğitim programlarının geliştirilmesi, bilimsel bilgi, yayın ve materyal değişimi yapılacak.

Her iki protokol sırasında yapılan görüşmelerde Üniversiteler, kendi birimlerinin özellikleri doğrultusunda imzalanan protokollerin işlevlerini derinleştirmeyi hedefledi. Böylece yapılan akademik işbirliği protokolü en kısa zamanda fiili bir durum kazanmış olacak.

Ovidius ve Andrei Şaguna Üniversiteleri ile imzalanan protokoller sonrasında heyetimiz Romanya Demokrat Türk Birliği Genel Merkezi ve Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret etti.

Rektörümüz AYDIN ve Rektör Yardımcımız ÖZKAN 16 Mart Cumartesi günü ise Köstence’de Romanya Müftüsü Murat YUSUF’un heyetimiz adına verdiği kahvaltıya katıldı. Kahvaltı sonrası heyetimiz Mecidiye’de Atatürk Koleji’ni Babadağ ve Tulça’da Osmanlı eserlerini ziyaret etti. 17 Mart Pazar günü Kastamonu’ya dönen heyetimiz Ovidius ve Andrei Şaguna Üniversitelerinin kendilerini çok iyi ağırladıklarını dile getirdi.