Üniversitemizin bütün birimlerindeki araştırmaları daha verimli bir ortamda yapmak, Üniversitemizdeki bilimsel faaliyetlerin kalitesini artırmak, araştırma merkezleri, sanayi, kamu kurum ve kuruluşlarının analiz ihtiyaçlarını merkezin imkanları ölçüsünde karşılamak ve genç araştırmacılara yeni fırsatlar sunmak maksadıyla Üniversitemize Merkezi Araştırma Laboratuvarı yapılacaktır.

14 Eylül 2012'de ihalesi yapılan Üniversitemiz Merkezi Araştırma Laboratuvarı'nın sözleşmesi 22 Ekim 2012'de imzalandı. 5 Kasım 2012 tarihinde iş yeri teslimi yapılan Merkezi Araştırma Laboratuvarımızın sözleşme bedeli 4.821.490,00 TL' dir.

Toplam 6.600 m2 kullanım alanına sahip olacak Merkezi Araştırma Laboratuvarı bodrum kat üzerine üç kat olarak planlanmıştır. 32 adet laboratuvar, 4 adet sınıf, 1 toplantı salonu, müdür ve müdür yardımcıları odası, asistan odası ve idari ofis olarak kullanılmak üzere toplam 28 adet oda bulunacaktır. Ayrıca Merkezi Araştırma Laboratuvarı binasının yanında 80 araçlık otopark da yapılacaktır.