Üniversitemizin 2012-2013 Akademik Yıl açılışı için 15 Kasım Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı'ndaki Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde Çelenk Sunma Töreni düzenlendi.

Törene Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ, fakülte dekanlarımız, yüksekokul müdürlerimiz, akademik ve idari personelimiz katıldı.

Rektörümüz AYDIN'ın anıta çelengi bırakmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile tören sona erdi.Tören sonrası yaptığı açıklamada Rektörümüz Prof. Dr. Seyit AYDIN: "Eğitim öğretim yılımıza her başladığımızda yeniden doğmuş gibi oluyoruz. Öğrencilerimizi kabul etmek, onlara eğitim vermek üzere ailemize katmak bizi mutlu ediyor. Arkadaşlarımızın neşesi bizi sevindiriyor. Bu çelenk sunma programını yapmak da bizleri ayrı mutlu ediyor. Gerçekten çelenk koymak, İstiklal Marşı'nı okumamız ve saygı duruşunda bulunmamız Üniversite olarak bizlere gurur veriyor. Bu günler gurur günlerimizdir.

Öğretim elamanı arkadaşlarımız, idari personelimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere bütün Üniversitemize, Kastamonu'ya ve ilim camiasına 2012-2013 Akademik Yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. İnşallah daha nice eğitim öğretim yıllarını sağlıkla ve huzurla bütün arkadaşlarımızın idrak etmesini diliyoruz." dedi.

2012-2013 eğitim-öğretim yılındaki projelerimizden de bahseden Rektörümüz AYDIN: "Yeni eğitim-öğretim döneminde başladığımız projelerimiz var. Çocuklarımızın barınma problemlerini halletmek üzere bir özel sektör birde Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü'müzün yurt yapma planları var. Ayrıca Ağustos ayında tamamlanması planlanan Hayat Alanı projemiz devam ediyor. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile yenilediğimiz sitemizde öğrencilerle ilgili yeni eklemeler, akademisyenlerimize gerek kütüphane hizmetleri gerekse her türlü internet üzerinden veya sosyal hizmetler bakımından daha geliştirici çalışmalar yapacağız.

Akademik kadromuzu gelecek olan kadrolarımızla inşallah daha da güçlendireceğiz. Yeni fakülteler açmayı da mevcut fakültelerimizi güçlendirdikten sonra düşüneceğiz. Yakın zamanda da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile beraber talepte bulunan bütün personelimize tapusu kendinde olmak üzere tercihlerine göre daire ve villa tipi konutlar yapacağız. İnşallah arkadaşlarımızın hepsini konut sahibi yapacağız.

Bundan sonra akademik çalışmaları teşvik eden daha fazla planlarımız olacak. Mesela bu sene ilk defa 46 adet projeyi destekledik. Bu yıl daha fazla projeyi destekleyeceğiz. Ayrıca patent müracaatımız var. Eğer olumlu sonuçlanırsa Üniversitemiz ilk defa patent almış olacaktır. Yaptığımız çalışmalarla Üniversitemiz dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerleyecektir. Dünya üniversitesi olmak hayal değildir.

Ayrıca biz 2014 yılında Türk Dünyası Üniversite Yaz Spor Oyunları'nı programa aldık. Tesislerle alakalı Kalkınma Bakanlığımızın bütçesinden 1,5 milyon TL Üniversitemize ayrıldı. Tesislerde çok amaçlı spor salonu, yüzme havuzu ve tartan pist yapılacak. Bu organizasyon ile Kastamonu tanıtılacak, hem Kastamonu kazanacak hem de Üniversitemiz bakımından bir ilave fayda olacaktır. " dedi.