Kastamonu Üniversitesi ev sahipliğinde, Orman Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Ormancılık Araştırma Kuruluşları Birliği (IUFRO) ile ortaklaşa organize edilen sempozyum, 2 Eylül tarihindeki açılış töreni ile 3 Mart Konferans salonunda başladı.


Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin AYAN koordinatörlüğünde 10. su düzenlenen Uluslararası Kayın Sempozyumu ilk kez Türkiye'de gerçekleştirilmiş oldu. Sempozyumun açılış programına; Kastamonu Valisi Şehmus GÜNAYDIN, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent KANTARCI, Kastamonu Ak Parti Milletvekili Metin ÇELİK, Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Daire Başkanı Halis ÖMÜR, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hüseyin DİNÇER, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı BEŞEL, Kayının Ekolojisi ve Silvikültürü IUFRO Çalışma Grup Başkanı, Prof. Dr. Khosro SAGHEB - TALEBİ, Ilıman ve Boreal Ormanları Silvikültürü IUFRO Çalışma Grup Başkanı Prof. Dr. Palle MADSEN, Kamu Kurumları yöneticileri, üniversitemizin akademik ve idari birim yöneticileri ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Sempozyumun açılış konuşması Rektör Yardımcımız, Sempozyum Koordinatörü ve Başkanı Prof. Dr. Sezgin AYAN tarafından gerçekleştirildi. Prof. Dr. AYAN konuşmasında şunları kaydetti: "Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Kayın Sempozyumuna 14 farklı ülkeden yaklaşık 80 bilim insanı katıldığını, Kayın'ın Türkiye'de en geniş doğal yayılışı gerçekleştiren 4. sıradaki tür olduğunu, yayılış sahasındaki meşcerelerinin kesin bir veri olmamakla birlikte, çoğunluğunun sürgün kökenli olduğunu, bu ormanların koru ormanına tahvil edilmesinin Türk ormancısı için önemli bir sorumluluk olduğunu; Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş yöresindeki relikt populasyonların gen konservasyon ormanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve Doğu kayını populasyonlarının iklim değişim senaryolarının yapıldığı bu süreçte hedef tür ve populasyonlar olarak değerlendirilmesi gerektiğini; geçmişte geniş yapraklı orman niteliğindeki hızlı gelişen yerli ve ekzotik tür plantasyonlarına dönüştürülen alanların Türk ormancısı tarafından masaya yatırılması gerektiğini vurguladı. Toplam 87 bildirinin; 40 adedi sözlü, 47 adedinin poster olarak sunulacağı sempozyumun 2,5 günü Kastamonu'da 7 sözlü ve 2 poster sunumla gerçekleştirilecek olup, 1,5 günü ise Safranbolu ve Yenice Kayın ormanlarında Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ev sahipliğinde tamamlanacaktır".

Sempozyum Başkanı ve koordinatörü AYAN’ın ardından kürsüye çıkan IUFRO Grup Başkanı Prof. Dr. Khosro SAGHEB-TALEBİ, Kastamonu’da olduğundan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bir çok ülke bu çalışma grubunda yer alıyor, 1984 yılından bu yana bu toplantılar devam ediyor. Şimdi de bu toplantıya, Kastamonu’da katılmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Kastamonu Üniversitesine ve Prof. Dr. Sezgin AYAN’a bu konudaki hassasiyetinden dolayı müteşekkiriz. Organizasyon komitesindekilere ve destekleyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Prof. Dr. Talebi’nin ardından söz alan IUFRO Ilıman ve Boreal Ormanları Silvikültürü Çalışma Grup Başkanı Prof. Palle MADSEN de konuşmasına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin AYAN’a teşekkürlerini ileterek başladı. MADSEN konuşmasına şöyle devam etti. “Burada gördüklerim beni çok etkiledi. Her şey çok güzel ilk kez Türkiye’ye gelişimizi çok güzel kıldınız. IUFRO küçük bir kuruluş ancak çok verimli çalışıyoruz. Gönüllü, katkılar sayesinde IUFRO çalışmaya devam ediyor. Orman sadece ağaçtır sana kişiler bilinçlenince destek vermeye başladı. Bir kez daha emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum”.

Profesör Madsen’in ardından söz alan Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Daire Başkanı Halis ÖMÜR, kayın ormanları hakkında bilgiler verdi. Ömür, şunları ifade etti. “Bu Sempozyumun Kastamonu’da yapılıyor olması bizim için onurdur. Türkiye’de kayın ormanları için yapmış olduğumuz çalışmalar var. kayın türlerinden en yaygını doğu kayınıdır. Batıdan doğuya doğru yayılmaktadır en yoğun olduğu bölgeler kuzey bölgelerdir. Ülkemizde 2 milyon 48 bin hektar kayın ormanı var. Kayın önemli bir ağaç türü, mobilya, sunta sanayisinde ve yakacak olarak kullanılıyor. Bu kıymetli ağaç için sempozyum düzenleyen Kastamonu Üniversitesine şükranlarımı sunuyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum". Ömür’ün ardından konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit AYDIN “Bu sene ormancılıkla ilgili 2. sempoyumu düzenliyoruz. Bu manada bizim için değerli, sempozyum için hem IUFRO hem de Türkiye’de ki kurum ve kuruluşlardan çok destek oldular. kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu sempozyumun akademik çalışmalara da ışık tutacağına inanıyorum. Başta Rektör yardımcım Prof. Dr. Sezgin AYAN olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim”.
Rektör Aydın’ın ardından Kastamonu Belediye Başkanı bir konuşma yaptı, Başkan Babaş Kastamonu’nun tarihi ve kültürüne değindi; Babaş konuşmasında şunları dile getirdi. “Kastamonu da bu sempozyumun yapılması bizi çok memnun etti. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Kastamonu, tarih ve kültürü olan bir şehri. Tarihi ve kültürel değerlerimizi koruyup, gelecek nesillere aktarmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Ağaca ormana verdiğimiz değer büyük ormanlarımızı iyi korumamız gerekiyor bunun için elimizden geleni yapacağız”.

Son olarak konuşma yapan Kastamonu Valisi Şehmus GÜNAYDIN, ormanların önemine değinerek şöyle konuştu “Ormanların ekonomiye katkısı yadsınamaz ancak, en önemlisi ormanların doğada yapılan tahribatların onarılmasında ne kadar etkili olduklarını gördükten sonra ağaca olan saygım daha da arttı. Biz de elimizden geldiğince ormanlarımızı korumaya devam edeceğiz”. Sempozyum konuşmalarının ardından katılımcılara plaket takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından sempozyum açılışı sona erdi. Verilen aranın ardından bilimsel oturumlar başladı. Bugün başlayan sempozyum, 5 Eylül Cuma gününe kadar, Azerbaycan, Almanya, Yunanistan, İran, Sırbistan, Romanya, Slovenya, Fransa, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Macaristan, Japonya ve Türkiye gibi farklı ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla devam edecek.