Üniversitemiz 2014-2015 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 29 Mayıs 2015 Cuma günü Kastamonu Gazi Stadyumunda yapıldı.Mehter takımı gösterisiyle saat 15:30 da başlayan programa;  Kastamonu  Vali  yardımcısı  Şenol Kaya,  Belediye Başkanı Tahsin Babaş,  Cumhuriyet Başsavcısı Bülent  Kantarcı,  Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Hamdi Bayar, Baro Başkanı Avukat Mehmet Çiftçi, üniversitemizin akademik ve idari birim yöneticileri, il protokolü, aileler ve öğrenciler katıldı.

Mezuniyet programının açılışı, mezuniyet konuşmaları ile başladı. Ardından yaş kütüğüne plaket çakma, dereceye giren öğrencilere plaket verilmesi, üniversiteler arası spor müsabakalarında dereceye giren sporcu ve takımlara ödüllerinin verilmesi, mezuniyet andı ve kep atma töreniyle devam etti.

Mezuniyet töreninde konuşan Rektörümüz Aydın; Mezunlara, akademisyenlere ve ailelere seslendi. Aydın konuşmasında şunları dile getirdi: “Üniversitemiz, zengin bir tarih ve kültürü haiz, güzide bir vilayet olan Kastamonu’da kuruldu. Bizler bu kıymetlerin farkında olan bilim insanları olarak, millî, manevî ve kültürel değerlerimize sahip çıkmayı ahlakî ve ilmî bir düstur addettik. Bu sebeple Kastamonu Üniversitesi olarak hedefimiz, edindiği malumatı doğru yorumlayan, araştıran, tarihinden ders alıp geleceği yeniden kurgulayabilen, zorluklarla mücadeleden yılmayan, Cumhuriyet’in temel ilkelerine bağlı, aydın nesiller yetiştirmektir”

Akademisyenlere seslenen Aydın şunları ifade etti: “Değerli Akademisyenler, kıymetli mesai arkadaşlarım, size bilhassa teşekkür etmek isterim. Sahip olduğunuz bilgi ve birikimi, talebelerimizin en iyi şekilde yetişmesinde kullandığınız için hepinize müteşekkirim. Bugün, burada mezun ettiğimiz bu pırıl pırıl gençlerimiz sizin gayretinizin müşahhas neticeleridir”.

Öğrencilerin ailelerine yönelik de düşüncelerini dile getiren Aydın şöyle konuştu: “Değerli Aileler, Gençlerimizin mezuniyet sevincini paylaştığımız bu manalı günde tabii ki sizlerin emek ve gayretlerini unutmamak gerekir. Bu güzide gençleri bu günlere getirdiğiniz için sizleri cân-ı gönülden tebrik ediyorum. Gözünüzden sakınarak büyüttüğünüz, alnınızın akıyla bizlere emanet ettiğiniz yavrularınız işte karşımızdalar. Tahsillerini muvaffakiyetle tamamladılar ve kendi ayaklarının üzerinde durmaya artık hazırlar. Bizler geleceğimizin umutlarını size teslim ederken, onların her daim iftihar kaynağımız olacaklarından eminiz ve bu inanç, bize güç veriyor. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum”.

Aydın son olarak mezun olan öğrencilere seslendi: “Büyük emek ve gayret sarf ettiniz ve işte nihayet diplomayı hak ettiniz. Bugün emeklerinizin karşılığını alma günüdür. Bugün sizler hayatınızın en mutlu günlerinden birini yaşıyorsunuz. Bizler mutluluğunuzu samimiyetle paylaşıyoruz; lakin biz, aynı zamanda bugün hüznü de mutlulukla aynı anda yaşıyoruz. Mutluyuz; çünkü bugün sizler için sarf ettiğimiz emeklerimizin meyvelerini topluyoruz. Hüzünlüyüz; çünkü bugün sizleri buradan uğurluyoruz. Ayrılığın verdiği hüznü, sizlere baktıkça duyduğumuz gurur bastırıyor. Sizler, mensubu ve mezunu olmaktan gurur duyacağınız Üniversitemizi ömür boyu en iyi şekilde temsil edeceksiniz. Sizler; yapacağınız çalışmalarla, vereceğiniz hizmetlerle vatana ve millete daima önder olacaksınız. Bundan sonraki hayatınızda, aldığınız tahsilin hakkını en iyi şekilde vereceğinize dair sizlere olan itimadımız tamdır”.

Rektör Aydın sözlerini şu sözlerle noktaladı; “Sevgili gençler; hayatınızın bu önemli dönüm noktasında sizleri en kalbî hislerle kucaklıyor, gelecek günlerin size başarı, sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyor; gözlerinizden öpüyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” Mezuniyet töreni, Murat Dalkılıç’ın sahne aldığı mezuniyet konseri ile son buldu.