aday öğrenci

Ramazan ayında TRT kanallarında yayına girecek olan “7 Veli 7 Fetih” belgeseli için Kastamonu da çekimlerine devam eden TRT ekibi belgesel kapsamında Rektörümüz Aydın ile bir araya gelerek Rektörlük binasında belgeselin bir bölümünün çekimini yaptılar.


1300’lü yıllarda Anadolu’ya gelen evliyaların hayatları, düşünceleri ve tasavvuf yolundaki ilerleyişlerini anlatan belgeselin Kastamonu’da yapılan çekimlerinde, Halvetiyye-Şabaniyye tarikatının kurucusu Şeyh Şaban-ı Veli’nin hayatı, tasavvuf düşüncesi ve dergahı hakkında bilgi veren Rektör Aydın; “Şeyh Şaban-ı Veli bütün tarikat çevrelerince Anadolu’nun dört kutbundan biri olarak kabul edilir. Halvetiyye en fazla kola ayrılan tarikat olduğu gibi Şabaniyye de Halvetiyye içinde bir çok kola sahip en yaygın tarikattır. Şabaniyye; Anadolu, Balkanlar, Irak, Suriye ve Hicazdan, Hindistan ve Afrika’nın içlerine kadar çok geniş bir coğrafya da temsil edilmiştir. Biz bu anlamda dünyanın bir çok ülkesinden alanında uzman kişilerin katılımıyla, belli aralıklarla uluslararası Şeyh Şabanı Veli sempozyumu düzenlemekteyiz” diye konuştu.


TRT’ye ve yayın ekibine böyle güzel bir belgesel hazırladıkları için teşekkürlerini ileten Rektör Aydın; böyle bir belgeselin içerisinde yer aldığından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Emeği geçen herkese teşekkür etti.