Üniversitemiz ve Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ile birlikte düzenlediği “Uluslararası Dünden Bugüne Türkiye- Kırgızistan İlişkileri sempozyumu” 22 Mayıs 2015 Cuma günü başladı.

3 Mart Konferans Salonu’nda yapılan 22-24 Mayıs  arasında devam edecek olan sempozyum açılışına Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Ibragim Djunusov,  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, üniversitemizin akademik ve idari birim yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyum, Türk ve Kırgız Milli Marşlarının okunması ve protokol konuşmaları ile başladı. Konuşmaların ardından büyükelçi Ibragim Djunusova Fahri Doktora Ünvanı takdimi ve Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a plaket ve hediye takdimi ile Kırgızistan tanıtım videosu sunumuyla program devam etti.  22-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında devam edecek olan sempozyumun açılış konferansı Yrd. Doç. Dr. Kudret Artıkbaev tarafından “Büyük Devlet Olmak” adlı konuyla  başladı. Sempozyumun açılışı “Tuvaldeki Kırgızistan Yağlı Boya Resimleri Sergisi ve Türk Boy Damgaları sergisinin gezilmesinin ardından son buldu.

Sempozyumun açılış konuşmalarını, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın,  Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Ibragim Djunusov Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın Yaptı.

Açılış konuşmasında sempozyuma ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz Aydın şunları kaydetti; “Türkistan coğrafyasında ikili ilişkilerimizin gelişmesi için mühim faaliyetler yaptık. Birçok konuda öncü olmaya çalıştık. Son 4 yıldaki Türkistan coğrafyasında yaptığımız akademik işbirliği çalışmalarının meyvelerini almaya devam ediyoruz. Tabii bunun haklı gururunu da yaşıyoruz. Daha önce de 2014 Nisan ayında Kırgızistan Issık Göl’de Manas Sempozyumu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Su Bilimleri ve Teknolojisi Sempozyumu gibi milletlerarası sempozyumlar yapmıştık.

Şimdi de uluslararası ilişkiler konusunda bize düşen vazifeyi yapacağız. Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği beraber Üniversitemize yakışan bir biçimde Türkistan coğrafyasının meselelerine ve ilişkilerin gelişmesine çözüm arayıp katkı sağlayacağız”.

Rektör Aydın konuşmasına şöyle devam etti; “Türkistan bizim sevdamız. Biz biliyoruz ki gelişmiş ve kudretli bir Türk Dünyası; müreffeh ve huzurlu bir İslam Dünyası’na da öncülük edebilir. Gelişmiş ve birlik içinde bir Türk Dünyası ve müreffeh bir İslam dünyası huzurlu bir dünya demektir. Bütün beraberlikler önce kardeşler arasında başlar ve yaygınlaşır. Ortak dil ve tarih konusunda güçlerimizi birleştirmemiz, planlarımızı beraber yapmamız ve ortak çalışmalarımızın sayısını artırmamız gerekmektedir. Ayrıca kardeşlerimizle Hanefi-İslam inancıyla ilgili daha çok ortak projeler ve ilmi çalışmalar yapmalıyız”.

Sempozyum açılışının ardından, öğleden sonra oturumlar başladı.  Prof. Dr. Muhsin Halis'in oturum başkanlığını yaptığı “Türkiye Kırgızistan Ekonomik  İlişkileri 1” konulu 1. Oturum yapıldı. Prof. Dr. Savaş Canbulat’ın oturum başkanlığını yaptığı, “Türkiye Kırgızistan Ekonomik İlişkileri 2” konulu ikinci oturum gerçekleştirildi.   İkinci oturumun ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan’ın oturum başkanlığını yaptığı “Türk Kırgız Diplomatik İlişkileri”  konulu oturum yapıldı. Son olarak Prof. Dr. Mehmet Atalan’ın oturum başkanlığını yaptığı “Türkiye Kırgızistan Eğitim ve Kültür İlişkileri 1” konulu oturumun ardından Cuma günkü oturumlar son buldu.