Üniversitemizde “22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü” kapsamında “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Biyolojik Çeşitlilik Paneli” düzenlendi.

Üniversitemiz ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği panel, 18 Mayıs 2015 Pazartesi günü 3 Mart Konferans Salonu’nda yapıldı. Panele Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazit, üniversitemiz akademik ve idari birim yöneticileri, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılış konuşmalarını Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Savaş Canbulat ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci Tüzemen yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından konuyla ilgili bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarına vurgu yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazit “Üniversitelerin desteği bizim için büyük önem taşıyor. Her ilde biyolojik çeşitlilik envanter çalışmalarına başladık. Kastamonu’daki çalışmalarımız da başlayacak. Etrafımızda bulunan bitki ve hayvanlar insanların geleceğidir.” dedi.

Üniversitemizin bilimsel çalışmalara öncülük ettiğini belirten konuşmasında Rektörümüz Aydın “Bizim hep söylediğimiz bir söz var. ‘Üniversiteler şehrin lokomotifi olmalıdır’. Bu sözden hareketle de Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Orman Fakültesi ve Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyelerimiz, ülkemizin en geniş ve en güzel orman arazilerine ve doğal yaşam alanlarına sahip olan Kastamonu’da ilmi çalışmalar yaparak Kastamonu’nun doğal yaşam alanlarını, eko turizmini, orman arazilerini geliştirmek ve güçlendirmek hususunda azami gayreti göstermektedir. Bu kapsamda birçok TÜBİTAK ve Üniversitemiz BAP birimi tarafından desteklenen çalışmalar yapmaktadırlar. Huzurunuzda kendilerini bir kez daha tebrik ediyor, daha iyi çalışmalar beklediğimi ifade etmek istiyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü ile işbirliği protokolü de imzaladık. Çalışmalarımız bundan sonrada başarılı bir şekilde devam edecektir.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Panel Başkanlığını Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ın yaptığı “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Biyolojik Çeşitlilik Paneli” başladı. Panelde Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülen Güllü ‘Sürdürülebilir Kalkınma Araçları’, Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Ergene ‘Anadolu Biyoçeşitliliğinin Ekonomik Önemi’, Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Aytaç, ‘Anadolu Dağlarında’, Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Canbulat ise ‘Böcekler Dünyası’ konulu sunumlarını yaptılar.

Panel sonunda Üniversitemiz ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü tarafından konuşmacılara hediyeleri takdim edildi.