Üniversitemizde Dünya Engelliler Haftası nedeniyle Eğitim Fakültesi Dekanlığı ve Erdem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünün ortaklaşa hazırladığı engelliler haftası programı düzenlendi.

Eğitim Fakültesi Kapalı Spor Salonu’nda yapılan programa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünal İbret, engelli vatandaşlarımız, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ünal İbret engelliler haftası kutlamaları çerçevesinde Erdem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile birlikte faaliyet düzenlediklerini ve bu faaliyetin 2 gün boyunca devam edeceğini söyledi. İbret, “bu programı düzenlememizdeki en önemli neden engelliler konusunda bir farkındalık oluşturmaktır. Doğuştan veya sonradan çeşitli nedenlerden dolayı olunan engellilik durumu insanın her an karşılaşacağı bir durumdur. Her zaman hayatta unutmamamız gereken gerçek , hepimizin her an birer engelli adayı olmasıdır. Bu konuda üniversitemizde “Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü” kurularak ve yine Bağcılar Belediyesi ile işbirliği halinde yapılan su altı dalış sporları bu kapsamda yapılan örnek projelerden bazılarıdır.” dedi.

Faaliyet konuşma yapan Rektörümüz Seyit Aydın ise Kastamonu Üniversitesi’nde engellilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek şunları söyledi: “Kastamonu Üniversitemizde son yıllarda engellilere yönelik güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çerçevede Engelsiz Üniversite Koordinatörlüğü’nü hayata geçirdik.  Ayrıca Türkiye’de öncü olabilecek ilk sesli kütüphaneyi yine üniversitemiz bünyesinde kurduk. Bu kütüphanemize Türkiye’nin birçok ilindeki görme engelli öğrencilerimiz üye olarak faydalanmaktadırlar. Önümüzdeki günlerde Başbakanlık Kütüphanesi de bizim sesli Kütüphanemize üye olacaktır.” dedi.

Engellilere yönelik hayatın engellerini kaldırmak için ellerinden geleni her zaman yapacaklarını belirten Rektör Aydın, “Bizimle çalışacak bütün kurumlarımıza ve şahıslara kapımız her zaman açıktır. Engel ve hayatın engelleri elimizde olan şeyler değildir. Bu engellerle çaresiz yaşamak da iyi bir şey değil. Bu engellere her zaman çare bulmak gerekiyor. Bu uğurda da hep beraber çalışacağız.”  açıklamasında bulundu.

Program,  Eğitim Fakültesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu tiyatro ve müzik gösterisi ve engelli çocukların hazırlamış olduğu resim sergisinin gezilmesinin ardından son buldu.