Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü ile Üniversitemiz arasında 12 Mayıs 2015 tarihinde Rektörlük makamında işbirliği protokolü imzalandı.

İmza töreninde konuşan 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazıt, bölge müdürlüğü ile üniversitenin bilgi paylaşımın önemine dikkat çekerek proje sayesinde bazı bitki ve hayvan türlerinin korunmasına yönelik çalışmaların yapılacağını belirtti.

Rektörümüz Aydın da üniversitelerin vazifesinin eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri yapmak olduğunu belirterek üniversiteler yapılan araştırmaların sonuçlarını ilgili kurumlarla paylaşırlar ve sonuçların uygulamasını da kurumların yapacağını ifade etti. Rektörümüz konuşmasını “Bu projeyle güzel bir Kastamonu, güzel bir Türkiye ve güzel bir dünya oluşmasına destek vereceğiz. Protokolün hayırlara vesile olmasını temenni ederim” sözleriyle tamamladı.

Yapılan protokol 10. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Kastamonu, Bartın, Zonguldak Karabük ve Sinop illerini kapsayan alanda Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi’nin uzmanlık alanlarına giren yaşayan ve nesli tehlike altında olan doğal alabalık türlerinin, stok durumlarının, habitat durumunun ve popülasyonu tehdit eden unsurların belirlenmesi, balıklandırma çalışmaları, balıklandırma sonrası alabalıkların adaptasyonlarının izlenmesi, orman içi sularda olta balıkçılığı, sulak alanlarda su kalitesi ve su kirliliği ile ilgili yapılacak araştırma, çalışma ve projelerde işbirliği prensiplerini kapsamaktadır.

Protokol imza töreninde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Oğuz Bayazıt, Rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Rafet Özkan ve Prof. Dr. Sezgin Ayan, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıtkı Aras, Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Nurullah Gürkan, Kastamonu Milli Parklar Şube Müdürü Yalçın Uyanık, Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ekrem Mutlu ve Taşköprü MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eğilmez hazır bulundu.