Üniversitemizde Hamle Gençlik Topluluğu ile Yenilikçi Gençlik Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği, Prof. Dr. Nurullah Genç’in konuşmacı olduğu “Şiir Sanatı ve Şiir Dinletisi” adlı program düzenlendi.

3 Mart Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, üniversitemizin akademik ve idari birim yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Program Hamle Gençlik Topluluğu Başkanı ve Yenilikçi Gençlik Topluluğunun başkanlarının konuşmalarıyla başladı. Devamında Prof. Dr. Nurullah Genç söyleşiye şiir okuyarak başladı. Genç, konuşmasına hayatını anlatarak başladı; şairliğe nasıl başladığını ve şiirin hayatındaki yerinden bahsetti. Şiirin toplumsal hayata etkilerinden de bahseden genç; Şiir okuyan bir toplum değiliz. Hayatımızda şiirin olmayışı büyük eksiklik. Ahenkli söz yoksa sanat yoktur. Şiir iletişime destektir. Sözlerle anlatamadığımızı şiirle anlatırız. Şiir var ve biz kıymetini bilmiyoruz. Şiir kültürü, dini, psikolojiyi, geleneği taşır. Güzel sanatların hepsi görünme arzusuna dayanır. Sanattan daha güzel bir beyan yolu yok. Sanat insanın kendisini ifade etmenin en güzel yanıdır”

Son olarak öğrencilere tavsiyelerde bulunan Genç; “Yeryüzünün en güzel taht insan kalbidir, yüreğe girmeyi beceremiyorsanız en büyük tahtta da otursanız boştur. Mesele bir yüreğe girebilmektir. Plansız programsız olmayın, zaman alır götürür sizi, planlı programlı olursanız siz zamanı alır götürüsünüz” dedi.

Program hediye takdiminin ardından son buldu.