Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın Tosya Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bostancı’nın konuşmacı olduğu “Dünden Bugüne Çanakkale Ruhu” adlı konferansa katıldı.

İlçe Müftülük konferans salonunda düzenlenen konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Tosya Kaymakamı Yusuf Cıbır, Tosya Garnizon Komutanı J. Yzb. Sefer Sezer, Tosya Belediye Başkan Vekili Fazıl Ateş, Tosya MYO Müdürü Doç. Dr. M. Hakan Akyıldız, ilçe protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Tosya Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. M. Hakan Akyıldız konuşmasında katılımcılara teşekkür ederek günümüzde Çanakkale ruhunun gençlere daha iyi anlatılması gerektiğini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın açılış konuşmasında; ”Çanakkale bizim insanımızın nesiller boyu hiçbir zaman çocuklarına anlatmadan geçemeyeceği kelime. Dolayısıyla onun temsil ettiği ruh ta hiçbir zaman hiçbir insanımızın ihmal edemeyeceği bir ruh hali. Türkiye’de ailesinden Çanakkale’de şehit olmayan çok az insanımız vardır. Birçoğumuzun ya Sarıkamış’ta ya da Çanakkale’de veya ikisinde birden ailesinden muhakkak şehit vardır. Kastamonu zaten Çanakkale’de en çok şehit veren vilayetlerimizden bir tanesi ki bu ruh Kastamonu da daha da görünür haldedir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bostancı konuşmasında; “Çanakkale ruhu günümüzde gençlerimize daha iyi anlatılıyor. Geçmişini bilmeyen milletler geleceğine yön veremez. Metrekareye 6bin merminin düştüğü Çanakkale’de kilometrekareye 8bin ceset düşüyor. Çanakkale’de 250bin şehit var ama 150 bin kişi de hastanelerde hayatını kaybetmiştir. Ordudan toplam 700bin kişi katılmış 400bini şehit olmuştur. Askerler öleceğini bile bile şehit olan arkadaşlarının yerini dolduruyor. Çanakkale bu şartlarda kazanılmıştır. Çanakkale ruhu farklıdır. Seyit Onbaşı 276 kiloluk mermiyi savaştan sonra denemiş fakat kaldıramamıştır” dedi. Yaşanan olaylardan örnekler veren Bostancı Kastamonu’nun işgale uğramamasına rağmen Çanakkale’de en çok şehit veren iller arasında olduğunu bu yüzden kahramanlık unvanını hak ettiğini söyledi.

Tosya Spor Kulübü Yönetimi, Tosya MYO tarafından hazırlanan konferansa katılmak için Tosya'ya gelen, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın'ı Tosya Meslek Yüksek Okulunda ziyaret etti.

Tosya Spor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Yılmaz, Rektörümüze Tosya Spor Kulübünün oluşumu, 2. amatör kümedeki pozisyonu ve ilerleyen yıllardaki hedeflerini ve amaçlarını anlatarak kulüp hakkında bilgiler verdi. Karşılıklı sohbet havasında geçen ziyarette, özellikle alt yapının güçlendirilmesi ve gençlerin spora yönlendirilmesi konusunda öneriler sunuldu. Tosya’nın müstakil bir Üniversiteye kavuşmasının da gündeme geldiği ziyarette yeni açılacak bölümlerde konuşuldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın Tosya Spor Kulübü Yönetiminin yaptığı ziyaretten memnuniyet duyduğunu ve hediye edilen formayı spor yaparken mutlaka giyeceğini, kulüp yönetimini ayrıca Kastamonu'ya davet ederek, makamında misafir etmekten memnun olacağını ifade etti.

Ziyarette Kulüp Başkanı İhsan Yılmaz, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın'a ve Tosya MYO Müdürü Doç. Dr. Hakan Akyıldız'a 37 forma numaralı ve üzerlerinde isimleri yazılı Tosya Spor formasını hediye etti.

Ziyaret programı çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.