Üniversitemizde, Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Macapado A. Muslim’in konuşmacı olduğu “Kültürel Çeşitliliğin Yönetilmesinde Filipin Tecrübesi: Diğer Çoğul Etnik Gruplu Ülkeler için Çıkarımlar” adlı konferans düzenlendi.

3 Mart Konferans Salonu’nda 29 Nisan 2015 Çarşamba günü düzenlenen konferansa üniversitemizin akademik ve idari birim yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Macapado A. Muslim, konuşmasında Üniversitemiz ile yapacakları işbirliği anlaşmalarının önemini vurguladı. Filipinler’den ve Filipinler’in en büyük devlet üniversitesi olan Mindanao Üniversitesi’nden bahseden Muslim, üniversitenin kuruluş amacının politik ve kültürel olaylara farklı bir açıdan yaklaşmak olduğunu dile getirdi.

Ülkesindeki siyasi, kültürel ve etnik yapıdan da bahsettiği konuşmasında Muslim, “azınlıklar yıllarca göz ardı edildi. Mali özerklik istiyoruz, kendi gelirlerimizi, kendimiz kullanmak istiyoruz. Filipinler’de asimilasyon politikaları çok iyi uygulandı, insanlar göçe zorlandı, Müslüman bölgelere Hristiyan valiler ve yöneticiler atandı. Bugün bunlar azaldı, çok kültürlülük daha yaygın, ancak yeterli değil” dedi.

Ülkesinde kendi bölgelerine özerklik verilmesi gerektiğini belirten Muslim; özerklik verilmesi neticesinde olabilecek gelişmelere de değindi. “İyi bir vatandaş olmak için hem kendi kültürünüze hem de bağlı olduğumuz devlete sahip çıkacaksınız. İyi bir vatandaş olmak bunu gerektirir” diyerek kendilerinin böyle bir vatandaşlık anlayışına sahip olduklarına değindi.

Konferansın sonunda Filipinler Mindanao Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Macapado A. Muslim’e hediye takdim edildi.