Üniversitemizde Psikolog-Yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen’in konuşmacı olduğu “Kendimizle ve Dünya ile Tanışmak” konulu konferans düzenlendi.

3 Mart Konferans Salonunda düzenlenen konferansa kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, Üniversitemizin akademik ve idari birim yöneticileri, akademisyenler, öğrenciler ve Kastamonu halkı katıldı.

Üstün Dökmen Kastamonu Üniversitesi ve Kastamonu’da olmaktan mutlu olduğunu, burada konferans vermekten şeref duyduğunu dile getirerek konuşmasına başladı. “Nereye gittiğini bileceksin, nereye gittiğini bilene bütün dünya yol açar. Yeteneği doğru tespit edip, ona göre hareket etmek lazım, yılmayacaksınız, mücadeleden vazgeçmeyeceksiniz. Öğretmen olmak istiyorsanız en iyi öğretmen siz olun. Yeteneğinize uygun iş alanı bularak o alanda yürüyeceksin. Hayatta başarılı olmak için sadece kendi alanını bilmek yetmez farklı alanlarda da bilgi sahibi olmak gerekir. Okumak için iki eli bir araya gelmeyen bir milletin iki yakası bir araya gelmez. Bizim milletimizde yılgınlıkta var yılmazlıkta var. Umudunuzu kesmeden yılmaz olacaksınız.  Yılmazlık öğrenilebilir yılgınlıkta öğrenebilir.” diye konuştu.

Dökmen, konuşmasının devamında “Pozitif bilim rehberiniz olsun, pozitif bilimden uzaklaşılırsa, kültürünüzü ve değerlerinizi koruyamazsınız.” Hayata farklı açılardan bakılması gerektiğinin altını çizen Dökmen,  “Önyargılarımız, yanlış bilgiler gözlem ve deneyden daha çok talep görüyor. Cehalet kadar tehlikeli bir şey yoktur. Araştırmıyoruz, okumuyoruz, duyduklarımızla yetiniyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

Dökmen anlattıklarını tarihe damgasını vurmuş örnek şahsiyetlerin hayatlarından örnekler vererek, onların başarı hikayeleri anlatarak noktaladı. Öğrencilere ve katılan herkese “hayat kalitenizden siz sorumlusunuz, yaşamın tadını çıkararak yaşamak önemli” diye nasihatte bulunan Dökmen konferansını bu sözlerle noktaladı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği program, hediye takdiminin ardından son buldu.