Üniversitemiz Yenilikçi Gençlik Kulübünün Düzenlediği “O da Çanakkale’deydi” adlı program 24 Nisan 2015 tarihinde Hüsnü Tandoğan Spor Salonunda yapıldı.

Programa Belediye Başkan Vekili Eşref Can, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, Üniversitemiz akademik ve idari birim yöneticileri, Milletvekili adayları, Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve Kastamonu halkı katıldı.

Rektörümüz Üniversitemizde yapılan kültürel ve sosyal faaliyetlerden bahseden konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Üniversitemiz ilmi konularda gösterdiği muvaffakiyet ve öncülük faaliyetlerini kültürel ve içtimai gibi diğer sahalarda da sürdürmektedir. Edebiyat, kültür, turizm, din, ormancılık, sağlık, eğitim, milletlerarası ilişkiler konularında da hem şehri hem de öğrencilerimizi şuurlandırma konusunda mühim faaliyetler düzenlemiştir. Bugünkü “O da Çanakkale’deydi” adlı program da bunlardan biridir. Bu ve buna benzer programları hep birlikte yapmaya devam edeceğiz.”

Konuşmasının devamında Türk milleti istiklalini kazanmak için birçok badireler ve mücadeleler atlattığından bahseden Rektörümüz “Çanakkale deniz ve kara muharebeleri bunlardan en mühimidir. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Milletimiz, belirleyici bir rol oynamıştır. Vatan müdafaasının destanlaştığı yerdir Çanakkale. Millet olma şuurunun tohumlarının atılarak, İstiklâl Harbi’nin kazanılmasına zemin hazırlayan, büyük bir azmin ve inancın mücadelesidir. Çanakkale Zaferi imkânsızlıklar içinde yüzbinlerce şehit ve gazi verilerek kazanılmış mukaddes bir zafer olarak tarihteki yerini almıştır. Bu vesileyle bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin ruhları şad, mekânları Cennet olsun.” İfade etti.

Son olarak da “Çanakkale Zaferi’nin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır. Bu manada bu program önem arz etmektedir.” dedi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Çanakkale türküleri, ilahiler seslendirildi. Program Dolunayda Akşam tiyatro grubunun tiyatro sunumuyla sona erdi.