Sohbet-i Tarih Grubu 2015 yılı 3. toplantısını Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ile birlikte Rektörlük Senato Toplantı Salonunda 24 Nisan 2015 tarihinde yaptılar.

Toplantıya Rektörümüz Prof. Seyit Aydın, Kastamonu Basın İlan Kurumu Müdürü Yaşar Kuru, Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Mehmet Öztürk ve öğrenciler katıldı.

“Sözde ermeni soykırımını kabul eden ülkelerin soykırım ve vahşet sabıkası”  konulu sunum yapan Sohbet-i Tarih Grubu, Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Görevlisi Erdal Arslan öncülüğünde Üniversitemiz öğrencilerinden oluşan 10 kişilik grup ermeni soykırımını kabul eden ülkelerin geçmişlerini irdelediler.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Erdal Arslan, grubun amacının tarihi geçmişi tüm gerçekliğiyle öğrenebilmek bunu da arkadaşlarıyla paylaşmak ve öğrencilerimizin tarih bilincini güçlendirerek bilinçli bir toplum olmak olduğunu söyledi. Arslan konuşmasına şöyle devam etti; “sözde soykırım ifadesini reddediyoruz, sözde soykırımı kabul eden ülkelerin geçmişine bakmak istedik, şu ana kadar sözde soykırımı kabul eden ülke sayısı 24’e yükseldi. Biz de bu ülkelerin geçmişte yaptıklarına ışık tutmak istedik”.

Toplantıda konuşma yapan Rektör Aydın; konuşmasına öğrencilere bu tür faaliyetler içinde olduklarından dolayı teşekkür ederek başladı. Rektör Aydın; “Türk ve Müslüman olduğumuz için taarruz ediliyoruz. Ülke olarak çok iyi sistemler kurmak zorundayız. Genler olarak politikalarınızı tespit ederken dolduruşa gelmeyeceksiniz, memleketin faydasına olan neyse onu benimseyeceksiniz. Dünyada ki mücadelelerin birinci sebebi dindir. Huzur ve refah içinde olmak istiyorsak değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Bu milletin dünyada söz sahibi olması dünyanın huzuru için lazımdır. Türk ve İslam dünyasının kuvvetli olması lazım, biz hükmederiz ama zulmetmeyiz.” diye konuştu.

Daha sonra öğrenciler ayrı ayrı sunum yaptı. Öğrenciler sunumlarında ülkelerin sözde ermeni soykırımını kabul etme süreci ve bu ülkelerin yaptıkları katliamlardan bahsettiler. Taner Günal Ermenilerin tarihini, Esra Salt Latin Amerika ülkelerinin, Büşra Turhal Almanya’nın, Tuğba Güler Fransa’nın, Mikail Bayram Litvanya, Slovakya, Polonya, İsveç ve İsviçre’nin, Meryem Nar Lübnan’ın, Hanife Baş Hollanda, Belçika, Kanada ve ABD’nin,  Emre Başaran Rusya’nın, Filiz Küçükçelik Kıbrıs ve Yunanistan’ın soykırımı kabul etme süreçlerini, bu ülkelerin kanlı tarihlerini ve birçok millete yönelik yaptıkları katliamları anlattılar.

Toplantı Rektörümüz Aydın’ın öğrencilere hediye takdim etmesinin ardından son buldu.