İhsangazi Meslek Yüksekokulu Veterinerlik Bölümü Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı açılışı 15 Nisan 2015 Çarşamba günü yapıldı.

İhsangazi Meslek Yüksekokulu’nda yapılan açılışa Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı J. Tuğgeneral Faruk Bal, Belediye Başkan V. Eşref Can, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, , İhsangazi Kaymakam V. Aziz Kayabaşı, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, İhsangazi Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Süleyman Sarıbıyık, fakülte dekanları, yüksek okul müdürleri, il ve ilçe protokolü, akademisyenler, öğrenciler ve İhsangazi halkı katıldı.

Açılış konuşmasında laboratuvarın açılışında sağladığı desteklerden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a teşekkür eden İhsangazi Meslek Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Süleyman Sarıbıyık laboratuvarın Meslek Yüksekokul yanında ilçeye de hizmet vereceğini dile getirdi.

Araştırma ve uygulama laboratuvarı hakkında teknik bilgiler veren İhsangazi Meslek Yüksekokulu Veterinerlik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gülsüm Ülke Çalışkan, Üniversitenin imkanlarıyla yapılan laboratuvarın uygulama açısından, öğrencilere sunduğu imkanlar bakımından büyük önem taşıdığını belirtti. Çalışkan, Laboratuvarın proje aşamasından bu günlere gelene kadar çok yol kat ettiklerini söyleyen çalışkan böyle bir laboratuvarın hem üniversiteye hem de bölgeye büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Çalışkan konuşmasının devamında “Veteriner Araştırma ve Uygulama Laboratuvarımızda, son teknoloji otomatik kan sayım cihazı ile farklı hayvan türlerinde Tam Kan Sayımı, tam otomatik biyokimyasal analiz cihazı ile yine farklı hayvan türlerinde karaciğer ve böbrek enzimleri başta olmak üzere 10 adet serum biyokimyasal enzim, 15 adet genel biyokimyasal parametre ve 3 adet elektrolit değerlendirilebilmektedir. Bunların yanı sıra, idrar biyokimyasal analiz cihazı ve küçük hayvan kullanımına uygun taşınabilir ultrason cihazı ile klinik hastalıkların teşhisi yapılabilir durumdadır. Ayrıca, rutin laboratuvar ekipmanları sayılabilecek olan; otoklav, etüv, distile su cihazı, benmari, hassas terazi, ph metre, manyetik karıştırıcı, makro ve mikro santrifüj cihazları, mikroskoplar ve mikropipetler aracılığıyla da çeşitli mikrobiyolojik, parazitolojik, fizyolojik, androlojik teşhis ve analizler yapabilme imkanımız bulunmaktadır. Bu kapsamda, Kastamonu ili ve yakın çevresinde hayvan sağlığı üzerine hizmet veren hizmet veren gerek özel kuruluşlara gerekse kamu kurum ve kuruluşlarına çeşitli hastalıklarda teşhis ve analiz bakımından hizmet verebilecek donanımlı bir laboratuvar kurulduğunu vurgulamak isterim.” dedi.

 Açılış konuşmalarının devamında Üniversitemizin teknoloji üreten ve akademisyen yetiştiren bir üniversite olduğuna vurgu yapan Rektörümüz Aydın “Merkezi Araştırma Laboratuvarı, Su Ürünleri Fakültesi laboratuvarı, genetik ve biyomühendislik, laboratuvarında artık ilmi çalışmalar ve ders uygulamaları yapılabiliyor. Hatta şehrin birçok ihtiyacına cevap verebilecek analizler yapılıyor. İnebolu Meslek yüksekokulumuzda da laboratuvarlarımız bulunmakta. Ayrıca ARAS Araştırma ve İnceleme gemisiyle Karadeniz sahilinde önemli araştırmalar yapıyoruz.Laboratuvarların ve yapılan ilmi araştırmaların meyvelerini almaya başladık. Geçen yıl makine ve enerji sahasında 2 çalışmamız patent aldı. Bir patent başvurumuzun süreci devam ediyor. Ayrıca 7 patent başvurusu daha yaptık. TÜBİTAK, Avrupa Birliği, SANTEZ projelerimiz devam ediyor. Bu laboratuvarlarla ilmi çalışmalarımızın sayısı daha da artacak.

2013-2014 akademik yılında eğitime başlayan Yüksekokulumuzda Şu an 6 programın açılması için izin alınmış durumdadır. Çevre Koruma Kontrol Bölümü, Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü, Sivil Havacılık Yer Hizmetleri, Adalet Bölümü, Mimarlık ve Şehir Planlamacılığı Bölümü, Veterinerlik Bölümü. Bunlardan Adalet Bölümü, Mimarlık ve Şehir Planlamacılığı Bölümü, Veterinerlik Bölümü açıktır. 470 öğrencimiz eğitim görmektedir. İnşallah bu yıl ilk mezunlarımızı da vereceğiz. Yüksekokulumuz 11 akademisyenimizle eğitimine devam etmektedir. 2 yardımcı doçent, 8 öğretim görevlisi, bir okutman görev yapmaktadır. 4 idari personelimiz çalışmaktadır. Bugün açılışı yapacağımız Veterinerlik laboratuvarımız ileride açılacak olan Veterinerlik Fakültemizin de alt yapısını oluşturmuş olacaktır.” dedi.

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın da konuşmasında laboratuvarın Üniversitemize ve bölge halkına sağlayacağı faydaya vurgu yaptı. 

Açılış konuşmalarının ardından Kastamonu Belediyesi Mehter Takımının gösterisi izlendi. Açılış kurdelesinin kesimiyle protokol üyeleri tarafından laboratuvar gezildi. Program verilen kokteylle sona erdi.