Üniversitemiz Kastamonu Meslek Yüksekokulu Daday Kampüsünde yeni yapılacak olan Daday Meslek Yüksek Okulu’nun temel atma merasimi yapıldı.

Bina için Sadık Atalay’ın yer temininde bulunduğu, yapımını hayırsever İşadamı Ümit Çeri ve Nafi Çeri’nin üstlendiği Daday Meslek Yüksekokulu binasının temel atma merasimine Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Daday Kaymakamı Zafer Sağ, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, kamu kurum amirleri, akademisyenler, Daday halkı ve öğrenciler katıldı.

Temel atma töreni sırasında konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın; “Üniversiteler şehir hayatına katkı sağlayan mühim unsurlardan biridir. Şehir hayatına talebe ve çalışanlarıyla bir hareketlilik, canlılık ve ekonomik katkı sağlar. Bunu artık Kastamonu’da hissediyoruz, Kastamonu artık bir öğrenci şehri oldu. Üniversitemiz sadece Kastamonu şehir merkezinde değil ilçelerde de bir canlılık oluşturdu. Tosya, Taşköprü, Araç’ta talebe sayılarımız 1000 civarındadır. Azdavay’da bölüm açılması için karar çıktı. İnşallah Eylül ayında oraya da talebe alacağız. Ağlı’ya yüksekokul kurulması son aşamasında. Ağlı’yı da ekleyecek olursak 15 ilçede meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Hatta Tosya ilçesi ayrı üniversite kurma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Daday’da bu konuda kendine bir hedef koymalıdır.” dedi.

Daday’da 2013-2014 eğitim yılından itibaren Üniversitemiz öğrencilerinin eğitim görmeye başladığını belirten Rektörümüz Aydın, “şu an sadece Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü açık ve 170 civarında talebemiz Belediye’nin tahsis ettiği binada eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Bugün temeli atılan binamız tamamlandığında yüksekokulumuzun kendine ait müstakil bir binası olacak ve yeni bölüm ile öğrencilerle birlikte sayısal anlamda da kendini yenileyecektir. Binamız 850 öğrenciye eğitim verebilecek kapasitedir. Ama biz 1000-1100 öğrenciye kadar alabiliriz. Müstakil yüksekokulumuza da hayırseverimiz Ümit ve Nafi Çeri’nin ismini de vermekten gurur duyarız. Bununla ilgili çalışmaları da hemen başlatacağız. Her zaman söylediğimiz gibi, siz isteyin biz yapalım.” dedi.

Konuşmasının devamında Daday’da yeni bölümlerin de açılacağına dikkat çeken Rektörümüz Aydın “Yeni bölümler açarız. Fakat birer evlatlarımız olan talebelerimizin birçok ihtiyaçları oluyor. Bunlardan en mühimi barınma ihtiyaçları. Bunun da karşılanması için mühim adımlar atılması gerekiyor. Şu an bildiğim kadarıyla Daday’da yurt hizmeti veren 2 pansiyonumuz var, bir tane daha yapılacak. Biz biliyoruz ki Dadaylılar Meslek Yüksekokullarına sahip çıkıyor ve çıkacaktır. Bundan hiç şüphemiz yoktur. Temel atma merasimimizin ilçemiz, şehrimiz, Üniversitemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yüksekokul binasının yapılmasında emeği geçen başta Atalay ve Çeri ailelerine, Daday yöneticilerine, Dadaylılara ve mutluluğumuzu paylaşan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmalarının ardından protokol üyeleri tarafından 4 katlı ve 13 derslikli Kastamonu Üniversitesi Daday Meslek Yüksekokulu’nun temeli atıldı.