Kastamonu Üniversitesi'nin (KÜ) Türkistan coğrafyasında gerçekleştirdiği son 4 yıldaki akademik işbirliği çabaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Kastamonu Üniversitesi 8-12 Haziran 2015 tarihleri arasında Kazakistan'ın başkenti Astana'da "Degrade Ormanlarda Rehabilitasyon ve Restorasyon" temalı ULUSLARARASI BİLİMSEL FORUM düzenleyecektir.

Kastamonu Üniversitesi ve S. Seiffullin Kazak Tarım Teknik Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenecek foruma IUFRO (International Union of Forest Research Organization), EFI (European Forest Institute), UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı), (TİKA) Türkiye Cumhuriyeti Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyon Kontrol Genel Müdürlüğü destek verecektir. Kazakistan'daki milli kuruluşların da desteğiyle platformda 12 destekleyici kuruluş yer almış olacaktır.

Uluslararası Bilimsel Forumun onursal başkanlığını yapan KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın'ın girişimleriyle TİKA da finansal destek sağlayacaktır. Rektör Aydın açıklamasında “Vazifeye geldiğimiz 2011 Mayıs ayından bu yana Üniversite olarak Türkistan coğrafyasında ikili ilişkilerimizin gelişmesi için mühim faaliyetler yaptık. Birçok konuda öncü olmaya çalıştık. Daha önce de Kırgızistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde milletlerarası sempozyumlar yapmıştık. Şimdi de ormancılık konusunda bize düşen vazifeyi yapacağız. Kastamonu’ya ve Üniversitemize yakışan bir biçimde öncülük yaparak Türkistan coğrafyasının meselelerine çözüm arayıp katkı sağlayacağız. Türkistan bizim sevdamız. Biz biliyoruz ki gelişmiş ve kudretli bir Türk Dünyası; müreffeh ve huzurlu bir İslam Dünyası’na da öncülük edebilir. Gelişmiş ve birlik içinde bir Türk Dünyası huzurlu bir dünya demektir. Bütün beraberlikler önce kardeşler arasında başlar ve yaygınlaşır. Güçlerimizi birleştirmemiz, planlarımızı beraber yapmamız gerekmektedir. Ayrıca bu yıl içinde bu faaliyetten başka milletlerarası ilişkiler, turizm, eğitim gibi konularda da çalışmalar yapacağız.” ifadelerine yer verdi.

Forumun koordinatörlüğünü yapan KÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan konuyla ilgili olarak “Forum, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ormancılık alanındaki işbirliğinin akademik ve pratik düzeyde geliştirilmesine önemli katkı verecektir. Kazakistan ve Orta Asya'nın diğer ülkelerindeki en temel çevre problemi olan ve özellikle de son 50 yılda ivmesi artan ormansızlaşma ve çölleşme sürecine karşı alınabilecek somut önlemler tartışılacaktır. Ayrıca forum bu amaca yönelik olarak Entegre Ormancılık Projesini geliştirebilmek için önemli bir platform olacaktır.” dedi.

Foruma, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Orman Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyon Kontrolü Müdürlüğü gibi üniversite ve kuruluşlardan 30'un üzerinde Türk akademisyen ve uygulamacı katılacaktır. Forumda Polonya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Rusya, Slovakya, Nijerya ve Kazakistan gibi ülkelerden akademisyenler de yer alacaktır.