Üniversitemizin ev sahipliğini yaptığı Başbakanlık Müşaviri Birol Dok’un konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye’nin Türk Dünyasına Bakışı” konulu konferans 30 Mart 2015 tarihinde 3 Mart Konferans Salonunda düzenlendi.

Başbakanlık Müşaviri Birol Dok, Türkiye’nin bölgede ve dünyada güçlü bir ülke olduğunu bunu da ülkemizin güçlü bir devlet geleneği olmasına bağladı. Günümüzde ülkemizin diğer ülkelere yardım yapılması hususunda ABD ve İngiltere’den sonra dünya sıralamasında üçüncü sırada yer aldığını, bunun da dinimizin bir gereği olduğu vurgulayarak dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin bütün insanlığa yardım için ellerinden geleni yapmanın gerekli olduğunu söyledi. Türk cumhuriyetlerinden öğrenci getirilmesi projesinin başında uzun yıllar görev yaptığını ifade eden Birol Dok, bu öğrencilerin şuan kendi ülkelerinde gönüllü kültür elçisi olmalarının yanında cumhurbaşkanı danışmanlığı, bakanlık, milletvekili, müsteşarlık gibi önemli görevlere geliyor olmalarının öneminin altını çizdi. Bu konuda Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın yurt dışından 850 öğrenciyi getirmek başta olmak üzere önemli ve iyi işler yaptığını belirterek gittiği ülkelerde Kastamonu Üniversitesiyle ilgili güzel şeyler duyduğunu ve bunun mutluluk verici olduğunu ifade etti. 33 farklı ülkeden öğrenciye sahip bir genç üniversitenin ileride daha büyük ve anlamlı işler yapacağını düşündüğünü dile getirerek Kastamonu gibi şirin, tarih ve kültür dolu bir Anadolu şehrinin caddelerinde değişik ülkelerden öğrencileri görmenin çok güzel olduğunu söyledi.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Birol Dok; günlük siyasetten uzak durarak daha geniş bakış açılarıyla olayların değerlendirilmesi gerektiğini kendi hayatından verdiği çeşitli örneklerle anlattı. Öğrencilere kitap okumaları konusunda da tavsiyelerde bulunarak kendilerini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili film gösterimi ve Üniversitemizde öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin seslendirdikleri ağıtlarla program sona erdi.  Program sonunda Kastamonu Valisi Sehmus Günaydın ve Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından Başbakanlık Müşaviri Birol Dok’a günün anısına hediye takdimi yapıldı.

Konferansa Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Üniversitemiz akademik ve idari birim yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve Kastamonu halkı katıldı.

Konferans öncesinde Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü öğrencilerinin hazırladığı resim sergisinin açılışını Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın ve Başbakanlık Müşaviri Birol Dok birlikte yaptı.