Üniversitemizde geleneksel olarak kutlanan Nevruz ve Uluslararası Öğrenci Şenlikleri yapıldı.  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. M. Safa Kapıcıoğlu’nun katılımıyla yapılan şenlikler renkli görüntülere sahne oldu.

Program öncesi Rektörlük makamını ziyaret ederek Üniversitemiz şeref defterini imzalayan YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. Safa Kapıcıoğlu’na Rektörümüz Aydın üniversitemiz plaketini takdim etti.   Programa YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. Safa Kapıcıoğlu, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Eşref Can, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Küre Kaymakamı Şahin Kazancı, kamu kurum amirleri, Üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrenciler ve Kastamonu halkı katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 13.00’te Küre-i Nühas İstiklal Yolu Mehter Takımı gösterisiyle başlayan şenlik protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrencilerin Gazi Stadı'na kadar mehter marşı eşliğinde yürümesiyle devam etti.

 

Gazi Stadyumu girişinde protokol üyeleri tarafından Ergenekon Destanı’nın simgesi olan örste çekiçle demir dövüldü. Protokol üyeleri stadın girişinde Nevruz Bayramı için yakılan ateşin üzerinden atladılar. Özbek Pilavı ikramının ardından Atatürk Spor Salonu’ndaki Nevruz Programına geçildi.

 

Programın açılış konuşmasında YÖK Başkan Vekili Kapıcıoğlu’nun Üniversitemizi teşrifleri münasebetiyle duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz Aydın ““Nevruz-i Sultan”, “Sultan Nevruz”, “Mart Dokuzu”, “Navrız” gibi çeşitli isimlerle adlandırılan Nevruz, Balkanlardan Orta Asya’ya kadar çok geniş bir coğrafî mekân ve zaman seyri içinde farklı yörelerde farklı anlayış ve şekillerle binlerce yıldır coşkuyla hürriyetin, huzurun, sulhun, umudun ve saadetin timsali olarak kutlana gelmiştir. Ama artık Nevruz hudutların ötesinde olduğu gibi hudutlarımız içerisinde de resmi bir hüviyet kazanmaya başladı. Hatta Birlemiş Milletlerin 2010 yılında aldığı bir kararla 21 Mart gününü “Milletlerarası Nevruz Günü” kabul etmiş, Nevruz Bayramının milletlerarası mahiyeti teyid edilmiştir. Nevruz bizim bayramımızdır ve inşallah ilelebet bizim bayramımız olarak kutlanacaktır. Üniversitemizde Nevruz Bayramını 2013 yılında Eğitim Fakültemiz Türkçe Bölümü’nde eğitim gören Kırgızistan’dan gelen öğrencilerin katılımıyla fakülte bahçesinde kutlamıştık. 2014 yılında kutlamayı daha geniş tutmuştuk ve bu sene 33 farklı ülkeden öğrencimizle kutluyoruz. İnşallah seneye ve sonraki yıllarda daha da güzel bir şekilde Bayramımızı daha geniş katılımlarla kutlayacağız. Azerbaycan’dan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, Türkmenistan’dan, Özbekistan’dan, Kırgızistan’dan, Kazakistan’dan ve Doğu Türkistan’dan gelen gençlerimiz bugünümüzün düzenlenmesinde başrol oynadılar. Onlara da özellikle teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Azerbaycan’ın ay yıldızlı bayraklarının yanında; Özbekistan’ın, Kırgızistan’ın, Kazakistan’ın Türkmenistan’ın güneşli bayraklarını da görüyoruz. Bunlar birbirlerini çok güzel bir şekilde tamamlıyorlar. 23 yıldır beraber yükselen bu bayraklar, inşallah her zaman söylediğimiz gibi beraberce yücelip yükseleceklerdir, arzumuz budur.  İçimizde kanayan bir yara var. İnşallah içimizde uhde olarak bekleyen Doğu Türkistan Bayrağı da istiklalini kazanmış olarak burada dalgalanacaktır. Türkistan bizim sevdamızdır. Nevruz, Türk dünyasına ve İslam dünyasına ait bir değerimiz. Bu değeri bilmek, yaşamak ve yaşatmak lazım. Her zaman dediğimiz gibi dine aykırı olmayan, bizi biz yapan geleneklerimiz yaşatılmalıdır. Bu gelenekler kardeşliğimizi perçinler, heyecanımızı ve şevkimizi arttırır. Hepinizi sevgiyle selamlıyor, davetimizi teşrif ettiği için Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekilimize ve sizlere teşekkür ediyorum.  Daha güzel, nice Nevruzlarda buluşmak dileği ile gününüz kutlu olsun, eğlenceniz bol olsun” dedi.

YÖK Başkan Vekili Kapıcıoğlu Üniversitemizde olmaktan duyduğu memnuniyeti vurguladığı konuşmasında "Nevruz, aslında barış, birlikte olmanın ve kaynaşmanın bayramı. Bu kaynaşmaya vesile olan bu bayramı çok seviyorum. Bu ve bunun gibi vesilelerle birlik olacağız,  dirlik içinde yaşayacağız. Ayrışmaya, fitneye, bozgunculuğa, bu birliktelik fırsat vermeyecek hem bu ülkede hem de bu coğrafyada. Buradan çıkan barış ateşi ve ışığı, dünyayı saracak, buna yürekten inanıyorum. Bayramınızı kutluyorum." dedi. Kapıcıoğlu konuşmasının devamında kardeş ülkelerden birçok insanı bir arada gördüğü için Kastamonu Üniversitesinin gurur duyması gerektiğini dile getirdi. Böyle bir programı düzenlediği için Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. Konuşmasın ardından YÖK Başkan Vekili Kapıcıoğlu’na Rektörümüz Aydın Üniversitemiz hediyelerini takdim etti.

Açılış konuşmalarının ardından birçok renkli gösteriye sahne olan Nevruz Şenliği programımızda öğrencilerimizin ay yıldız koreografisiyle devam etti. Üniversitemiz adına yazılan marş, bütün salon eşliğinde coşkuyla okundu.

Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Doğu Türkistan, Suudi Arabistanlı öğrencilerimizin kendi ülkelerine has sergiledikleri halk oyunları ve şarkıların ardından Ülkemizi temsilen Turizm Fakültesi öğrencileri dans gösterisi sergiledi. Programda 33 farklı ülkeden gelen öğrencilerimiz kendi ülkelerinden getirdikleri selamı sunduktan sonra Türk Bayrağı altında toplandılar.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu Manas okumasının ardından program Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından Türk Ezgileri konseri yapıldı. Konser sonunda Rektörümüz Aydın Türk Halk Müziği Topluluğuna hediyelerini takdim etti.

Sergilenen gösterilerin ardından YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. Safa Kapıcıoğlu’nun katılımıyla akademisyenlerimize Üniversitemiz Merkezi Kafeterya’sında yemek verildi. Yemeğin ardından akademisyenlerimiz YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. Safa Kapıcıoğlu ile sohbet etti.