Kastamonu turizminin gelişimi için 16 Mart 2015 tarihinde Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda bütün tarafların bir araya geldiği bir toplantı yapıldı.

Toplantıya Vali Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkçı, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim Ateş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, Kastamonu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin, Kastamonu Kent Konseyi Başkanı Mehmet Çelik, Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Mustafa Gün, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, turizm ve otel işletmecileri ve esnaflar katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın toplantıda yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kastamonu Üniversitesi olarak 2 seneden beri Kastamonu turizmine yönelik etkili çalışmalar yapmaktayız. 17 Eylül tarihinde yapılan çalıştayımızın raporu hazırlandı ve rapor konu ile ilgili bütün mercilere sunuldu. Bu çalışmaları sürdüren Turizm İşletmeciliği ve Yüksekokulumuz iki hafta önce Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Fakültesi’ne dönüştü. Bu Kastamonu açısından oldukça önemli bir gelişmedir. Bu sene Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümümüz ilk mezunlarını verecektir. Önümüzdeki yıl ise Turizm Rehberliği Bölümü öğrencilerimiz mezun olarak Turist Rehberliği sınavlarına girme hakkını elde edeceklerdir. Ayrıca Fakültemiz bünyesinde öğretim üyesi temini çalışmalarımız tamamlandığında Gastronomi Bölümü de kurulacaktır. Geçen hafta Türkiye’nin en büyük tur operatörlerinden birisinin temsilcileri Üniversitemize gelerek yaklaşık 60 öğrencimize staj ve iş imkânı sağlamışlardır. Yine turizm sektöründen birçok temsilci üniversitemiz öğrencileri ile iş ve staj anlaşmaları yapmak üzere Turizm Fakültemize taleplerini yoğun bir şekilde iletmektedir. Bu doğrultuda Üniversitemizde her hafta kariyer günleri organize edilmekte ve turizm sektöründe işverenler ve öğrencilerimizin bir araya gelmeleri sağlanmaktadır.”

Konuşmasında Kasım 2015 tarihinde Üniversitemizde yapılacak olan “Birinci Türk Dünyası Turizm Sempozyumu”nun Kastamonu ve Üniversitemizin tanıtımına sağlayacağı katkıya da değinen Aydın “ Ayrıca bu sene yapılacak Turizm Etkinlikleri kapsamında Turizm Fakültemiz tarafından bir forum ve sektör çalışanlarına yönelik bir eğitim programı gerçekleştirilecektir. Bütün bu faaliyetler kapsamında öğretim elemanlarımız fedakârca çalışmalarını sürdürmektedir. Yapılan bütün bu çalışmalar Turizm Fakültemizi milletlerarası öğrenciler anlamında da önemli bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Öğrencilerimizin Kastamonu turizmine daha faydalı olabilmeleri için Kastamonu’da daha cazip staj imkânlarının sunulması gerekmektedir. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu stajlarını Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nde yapmaktalardır. Bu öğrencilerimizin bir kısmının Kastamonu’da kalmalarını sağlayacak imkânları buradaki işletmelerimizin sunmalarının faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Üniversitemiz bünyesinde kurulacak olan internet TV ile Kastamonu’nun tanıtımı konusuna da önemli katkılar yapmayı planlamaktayız. Kastamonu’da öncelikli olarak önemli bir inanç turizmi potansiyeli var. Bu konuda Urfa örneğini incelediğimizde bütün halkın ve esnafın çalışmalarıyla önemli mesafeler kaydedildiğini görmekteyiz. Bizim de burada inanç turizmini canlandırmamız gerekiyor. İkinci olarak ise eko turizm üzerinde çalışmaların yapılması gerekmektedir. Turizmde nüfusun genç ve yoğun olduğu pazarlara yönelmemiz gerekiyor. Sonuç olarak turizmi geliştirme konusunda ortak bir işbirliği hareketi gerekiyor. Bu konuda biz üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Bu çerçevede Fakülte olmak psikolojik açıdan da önemli bir güç oluşmasını sağlayacaktır.”dedi.

Toplantıda Kastamonu’da turizm alanında yapılması planlanan, yapımı devam eden projeler ve turizm mekânları hakkında bilgiler verilerek, katılımcıların turizm konusunda görüş, temenni ve önerileri alındı.