Sağlık Eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın konuşmacı olduğu “Dönüşümsel Liderlik ve Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı” konulu konferans vermek için 5 Mart 2015 Perşembe günü üniversitemize geldi.

Konferans öncesi Akdağ, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ı makamında ziyaret etti. Rektörlükteki öğle yemeğinden sonra Valilik ve Belediye ziyaretlerinde de bulundu.

Üniversitemiz 3 Mart Konferans Salonunda, saat 15.00’te yapılan konferansa Sağlık Eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Hamdi Bayar, İdare Mahkemesi Başkanı Ali Öksüz,  Kamu Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasında Üniversitemizi tanıtarak son yıllarda yaşanan gelişmelerden bahseden Rektörümüz Aydın “2011 yılından sonra 138 BAP ve 35 yayın teşvik olmak üzere 173 ilmi araştırmaya destek verdik. Bunun yanında 1 tane SAN-TEZ projesi, 1 tane AB Projesi, 10 tane TÜBİTAK projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik ve Kariyer Merkezi, Kalkınma Bakanlığı Projelerini yaptık. Üniversitesi-Kamu- Sanayi İşbirliğini daha da geliştirmek adına Kalkınma Bakanlığı Proje desteğiyle TEKNOKENT çalışmalarını başlattık. Hemen ardından Teknoloji ve Transfer Ofisi Koordinatörlüğü kurarak patent alma süreçlerin kolaylaşması ve ürünlerin ticarileşmesi noktasında Akademisyenlerimize ve Kastamonu’ya hizmet için adımlar atmış olduk. 2014 yılında makine ve enerji alanında 2 tane patentimiz kabul edildi. Şimdi patentlerimizin ticarileşmesi noktasında çalışmalarımız devam etmektedir. 1 patentimiz tescil safhasında, 6 patentimiz de deneme safhasındadır. Teknoloji üreten üniversiteler arasındaki yerimizi hızla üst basamaklara doğru yükseltiyoruz” dedi.

Yapılan faaliyetlerle Üniversitemize, Kastamonu’ya, ülkemize katkı sağlamaya çalıştıklarından bahseden Aydın, bundan sonrada bu ve buna benzer çalışmalarımız devletin belirlediği 2023, 2053, 2071 hedeflerine uygun bir biçimde sizlerin desteğiyle devam edecektir. Sayın Bakanımız ile uzun yıllar aynı üniversitede çalıştık. Bizi teşrif ettiler,  huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Recep Akdağ’ı Kastamonu’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Şehmus Günaydın “Ülkemizde sağlıktaki dönüşümün, gelişimin ve çağ atlamanın mimarlarından Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ Beyefendiyi evliyalar diyarı Kastamonu’da görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kastamonu halkının, sivil toplum örgütlerimizin göstermiş olduğu ilgi alaka bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Bu programı hazırlayan başta değerli Rektörümüze ve çalışma arkadaşlarına huzurunuzda teşekkür ediyorum.” dedi.

Sağlık Eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ hakkında gösterilen sununun ardından konferansa başlayan Akdağ Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ın davetlisi olarak daha öncede Kastamonu’ya geldiğini ve Kastamonu Üniversitesine her gelişinde üniversitenin daha da geliştiğini gördüğünü belirterek bu konudaki başarılı çalışmalarından dolayı Rektörümüzü ve üniversite yönetimini tebrik ettiğini ifade etti.

Konferansta sağlıkta dönüşüm programının etik prensipleri, doğumda beklenen yaşam süresi, kamusal hizmetlerden memnuniyet, katastrofik ve fakirleştirici sağlık harcamaları, sağlık politikası, politika geliştirmede transformasyonel değişim, kamuoyu desteği, kapsamlı strateji, vatandaş beklentileri, başarılı sağlık sistemleri reformları gibi konularda bilgiler verdi.

Geçmiş dönemlerde ülkenin sağlıkta çok kötü bir noktada olduğunu söyleyen Akdağ "Vatandaşlara en önemli problemlerinizi sıralayın dediğimiz zaman, sağlık her zaman en baştaydı. Mesela, köyde yaşayan bir vatandaşın acil ambulans ihtiyacı olduğu zaman ambulans yoktu. Kötü bir ortamdı, değişmesi gerekiyordu. Bakan olduğum zaman, beklenti çok yüksekti. Bu beklenti, bir dönüşüm gerçekleştirmeniz için size çok yardımcı olur" dedi.

Her hastanede bir hasta hakları ya da hasta iletişim biriminin olduğunu dile getiren Akdağ, kendi hukukumuzu korumak adına örgütlenmemiz gerektiğini ifade etti. Sağlık göstergeleriyle ilgili 2 önemli hususun olduğuna işaret eden Akdağ, bunların anne ve bebek ölümleri olduğunu anlattı.

Akdağ, Türkiye'de sağlıktaki transformasyonun sağlık göstergelerinde iyiye gitmeyi sağladığını aktararak "Sağlıktan memnuniyet yüzde 39,5'ten, bizim dönemimizde yıllar içerisinde artarak yüzde 75'lere ulaştı. Ülkemizde yılda bin dolar kişi başına sağlığa para harcıyor. Türkiye'nin yanına yaklaşan başka bir ülke yok" şeklinde konuştu. Konuşmasının sonunda Akdağ, öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

Konferansın sonunda Akdağ'a, Vali Şehmus Günaydın ve Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın Üniversitemizin hediyelerini takdim etti.

Program Rektörümüzün Üniversitemiz konuk evinde verdiği akşam yemeğiyle son buldu.