Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Adem Yavuz Sönmez ve Su Sporları, Su ve Su Altı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Soner Bilen ortak proje çalışmaları çerçevesinde Üniversitemiz ile ikili anlaşması bulunan Endonezya’nın Bogor Agricultural Üniversitesi’ne misafir oldu. 

Geniş bir program dâhilinde 5-15 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılan ziyarette heyetimiz, proje çalışmalarının yanında Üniversite idarecileri ile öğrenci değişimi ve çalışmaların genişletilmesi hususlarını görüştü.

Program çerçevesinde Rektör V. Prof. Dr. Ir. Yonny Koesmaryono, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Haşimi Bintoro ve Balıkçılık ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Indra Jaya ziyaret edilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyaretlerde Rektör Vekili Prof. Dr. Ir. Yonny Koesmaryono öğrenci değişim programları kapsamında Kastamonu Üniversitesi’nde su ürünleri, orman ve tarım eğitimi görmek isteyen öğrenci sayısının oldukça fazla olduğunu dile getirerek işbirliğimizin artarak devam edeceğini ifade etti.

Ziyaretlerin bir başka ayağında IPB Enstitü Direktörü Dr. Ir. Bagus P. Purwanto yüksekokul programları hakkında sunumlar yaparak özellikle organik tarım, turizm ve bilgisayar bilimleri başta olmak üzere bütün alanlarda Üniversitemize öğrenci göndermek istediklerini ifade etti.

Proje çalışmaları çerçevesinde Balıkçılık ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri ile toplantı yapılarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca Endonezyalı öğretim üyeleri tarafından su ürünleri yetiştiriciliği konusunda yapılan çalışmalar hakkında sunumlar yapıldı. Özellikle Endonezya’da üretilen bir kısım alternatif türlerin Kastamonu’da yetiştirilebilme imkânlarının araştırılması kapsamında destek alınırken, akuatik toksisitelerin giderilmesi ve diğer konularda ise destek verilmesi hususunda mutabakat sağlanarak çalışmalara başlanılması kararlaştırıldı.

Programın devamında özellikle pangasius ve kedi balığı ile tilapia türlerinin yetiştirildiği devlet üretme çiftliği ve işleme üniteleri ziyaret edilerek bilgiler alındı.  Ayrıca 120 tropikal balık türünün bulunduğu akvaryum balıkları üretim merkezi ve Üniversite üretme çiftlikleri ziyaret edilerek işleme ve hasat işlemlerine dahil olundu.

Çalışma programı somut proje konuları oluşturulup çalışmaların başlaması ve Üniversitenin diğer birimlerine yapılan ziyaretlerle sona erdi.