Üniversitemiz Türk Dünyası Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği Aşkın ‘’Hu’’ Hali: Hazret-i Mevlana ve Aşk’’ konulu konferans 18 Aralık 2014 tarihinde 3 Mart Konferans Salonu’nda yapıldı.

İstanbul Kültür Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömür Ceylan’ın konuşmacı olarak katıldığı programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Sezgin Ayan, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Turhan, Üniversitemiz öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Türk Dünyası Öğrenci Topluluğu Danışmanı, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin Şerifoğlu yaptı. Şerifoğlu konuşmasında, “Türk Dünyası, Türklerin çok büyük bir kültür coğrafyasında topluluk olarak yaşadıkları mekânlardır. Okulumuzda hâlihazırda eğitim gören pek çok yabancı uyruklu öğrencimiz mevcut ve bunların birçoğu Türk dünyasından geliyor. Bu öğrencileri bir çatı altında toplamak için bu topluluğu kurduk. Kastamonu Üniversitesi için inşallah hayırlı olur. Topluluğumuz iki ay önce kuruldu ve bugün burada ilk faaliyetimizi icra ediyoruz. Yoğun programı arasında bizi kırmayıp programa gelen Prof. Dr. Ömür Ceylan’ a teşekkürlerimizi iletiyoruz’’ dedi.

 Konuşmasında Anadolu’daki aşk kavramını ve Mevlana’nın tasavvufi yönlerini aktaran Prof. Dr. Ceylan ‘’Mevlana’nın anlattığı aşk için kavramları iyice bilmemiz gerekir. Mevlana sadece bir yazar değil, Anadolu’ da şair yetiştiren ve aynı zamanda Anadolu edebiyatını geliştiren biridir’’ dedi.

 “Aşk” kavramının günümüzdeki algısıyla bağdaştırılamayacağını belirten Prof. Dr. Ceylan, “Aşk kulluktan daha eskidir. Kulluk, samimiyeti ve sadakati işler, aşk ise samimiyeti ve sadakati alıp bunu bir üst seviyeye çıkartır. Aşk her şeyimizin sebebidir. Aşkın imanı derttir.’’ dedi. Prof. Dr. Ceylan, konuşmasının devamında aklın modern dünyada kutsanan bir öge olduğunu, fakat mutasavvıflara göre aklın, Tanrının yeryüzündeki gölgesi olduğunu vurgulayarak,  hem gölgeye sığınıp, hem de gölgeden kaçmanın mümkün olmadığını söyledi. Prof. Dr. Ceylan, konuşmasını Mevlana’dan beyitler paylaşarak sonlandırdı.

Konferans, Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Turhan’ın Prof. Dr. Ömür Ceylan’ a plaketini takdim etmesi ile son buldu.