Üniversitemiz Hamle Gençlik Topluluğu öncülüğünde, fikir ve iş adamı Muammer Cindilli 17 Aralık 2014 tarihinde üniversitemizde konferans verdi.

Konferansın açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın “Fikir ve iş adamı Muammer Cindilli’yi Üniversitemizde ve şehrimizde ağırlamaktan, sizlerle buluşturmaktan dolayı çok mutluyuz. Muammer Cindilli sizin de ağabeyiniz. Bizleri kırmayıp geldiği için huzurlarınızda teşekkür ediyor, konferansın başarılı geçmesini diliyorum” dedi.

Hamle Ruhu konulu konferansında öncelikli olarak Kastamonu gibi bir şehirde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Muammer Cindilli, Kastamonu’nun tarihi ve kültürel olarak çok önemli şehirlerden biri olduğundan ve Erzurum ile benzer özellikler taşıdığından bahsetti.

Yaşamından örnekler vererek gençlerin geleceğinde karşılaşacakları konusunda bilgiler veren Cindilli, “Benim de ticarete başladığımda ilk şirketimin adı ‘hamle’ idi. Yani ilk hamlemi o zaman yapmaya başladım. Hayatımızda hamleler çok önemli. Ticarette çok başarılı ve zengin olmanın yolu sadece çalışmak değildir. Allah dilediğini zengin eder. Ben atadan dededen tacir değilim. Hayat bizi ticarete itmiştir. Kendi imkânlarım çerçevesinde bugünkü konumuma geldim.” dedi.

Konuşmasının devamında Cindilli, üniversitede kurulan dostlukların ileriki dönemlerde büyük önem taşıdığını, asıl kazancın kurulan dostluklar olduğunu belirtti. Bu dostlukların kurulan maddi kazançtan ve bilgi öğrenmeden daha önemli olduğuna vurgu yapan Cindilli, “Yarınki en büyük sermayeniz, sizin arkadaşlarınızdır. Bir insanın en büyük serveti kaliteli arkadaşlarıdır. Dostlarınız ne kadar kalitesiyle siz o kadar zenginsiniz. Bunu 40-50 yıl sonra daha iyi anlayacaksınız” dedi.

Cindilli, kitap okumanın kelime dağarcığının gelişimine ve kişinin kendini ifade etmesine yardımcı olduğuna da değindiği konuşmasında “Her gün en az 10 sayfa kitap okuyun. Okuduğunuzu arkadaşlarınla tartışın, bazen sesli okuma yapın. Her tür ve yazarın kitabını okuyun. Bir genç olarak üniversite ortalamasının 5 kat daha fazla kelime dağarcığına sahip olmalısınız.” dedi.

Konuşmasının sonunda hadiseler karşısında doğru tavır sergilemenin ve analitik düşünmenin öneminden bahseden Cindilli gençlerin olayları tarafsız değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ömer Atalar, Genel Sekreter Prof. Dr. Ömer Küçük, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Üçüncü, akademik ve idari birim amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferans Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın’ın Muammer Cindilli’ye hediye takdimiyle sona erdi.