Üniversitemiz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arasında 16 Aralık 2014 tarihinde Rektörlük makamında protokol imza töreni yapıldı.

İmza töreninde yaptığı konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın “Geçen yıl başlatılan proje bu yıl hayata geçirildi. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz 10 dekarlık bahçemizi kuracak. İlk fidanlarımız dikildi. Üniversitemizin gelişimi için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu projenin Üniversitemiz ve Kastamonu için hayırlara vesile olacağını düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman da yaptığı konuşmada “Geçen yıl il çapında mahalli genotipleri topladık. Bunları bir yıl yetiştirdik. 10 dekarlık arazide ağaç dikimi için çukurlar açtık ve dikimleri başlattık. Önümüzde yıl daha da güzel faaliyetler gerçekleştireceğiz.”  dedi.

Protokol ile Kastamonu ili genelinde, tescili yapılmamış ve yok olmaya yüz tutmuş meyve genotiplerinin muhafaza edilerek korunmaya alınması sağlanacaktır. Bu kapsamda Kastamonu Üniversitesi bahçesinde 10 dekarlık çeşit plantasyonu oluşturulacaktır.

İmza töreninde Rektörümüz Prof. Dr. Seyit Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Rafet Özkan, Prof. Dr. Sezgin Ayan, Prof. Dr. Ömer Atalar, Genel Sekreter Prof. Dr. Ömer Küçük, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Murat Türkmen hazır bulundu.